12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Retinoblastóm (Rakovina očí u detí)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Retinoblastóm je jeden z typov rakoviny oka. Postihuje deti, zvyčajne mladšie ako 5 rokov. Zasahuje jedno oko alebo obe oči. Ak zasiahne obe, zvyčajne sa diagnostikuje ešte pred dovŕšením prvého roku od narodenia. Ak postihne len jedno oko, diagnostikuje sa neskôr (od 2 do 3 rokov veku). Ak sa zachytí dostatočne skoro, možno ho úspešne liečiť.

Príznaky

Medzi príznaky retinoblastómu u detí patrí nezvyčajný biely odraz oka, zrejmý z fotografií robených s bleskom, zmena farby dúhovky v jednom oku alebo len v jednej oblasti oka, slabé videnie, červené alebo zapálené oko, aj keď sa dieťa na akúkoľvek bolesť nesťažuje.

Keďže uvedené príznaky môžu súvisieť aj s inými diagnózami, je nutné dať ich čo najskôr skontrolovať u lekára. Je neobvyklé, že by si rodičia alebo ktokoľvek iný nevšimol retinoblastóm u dieťaťa staršieho ako 5 rokov. Príznakom u starších detí je oko výrazne červené, bolestivé alebo opuchnuté.

Vznik a príčiny

Približne v 40 percentách prípadov je retinoblastóm zapríčinený chybným génom, ktorý často postihuje obe oči. Chybný gén môže dieťa zdediť od rodiča alebo môže nastať zmena génu v počiatočnom štádiu vývoja dieťaťa v maternici. Nie je známe, čo spôsobuje zostávajúcich 60 percent prípadov retinoblastómu. V týchto prípadoch nie je chybný gén a zasiahnuté je iba jedno oko.

Diagnostika

Lekár vykoná test červeného reflexu v tmavej miestnosti pomocou zväčšovacieho prístroja so svetlom na jednom konci (oftalmoskop). Ak je reflexia biela, môže ísť o katarakt, odlúčenie sietnice alebo retinoblastóm. Následne dieťa vyšetrí špecialista na očné ochorenia. Očnými kvapkami zväčší veľkosť zreničiek, čo umožní lepší pohľad na sietnicu na zadnej strane oka.

Súčasťou potrebnej kontroly môžu byť aj krvné testy a magnetická rezonancia. Na diagnostiku retinoblastómu možno tiež použiť ultrazvukové vyšetrenie. Ide o bezbolestný postup, pri ktorom sa na vonkajšiu stranu očného viečka natrie gél a na očné viečko sa umiestni malá ultrazvuková sonda, ktorá skenuje oko.

Keď po vyšetreniach existuje vážne podozrenie na retinoblastóm, v špecializovanom centre sa vykoná finálny test. Dieťa bude potrebovať celkovú anestéziu kvôli dôkladnému vyšetreniu očí a potvrdeniu alebo vylúčeniu diagnózy.

Liečba

Odporúčaná liečba retinoblastómu závisí od štádia nádoru, ktorý môže byť intraokulárny (keď je rakovina v oku), alebo extraokulárny (keď sa rakovina šíri za oko do okolitého tkaniva alebo do inej časti tela). Ak sa rakovina rozšíri za oko, liečba je komplikovanejšia.

Liečba malých nádorov: Existujú dve možné možnosti liečby malých nádorov v oku – laserová liečba oka (fotokoagulácia alebo termoterapia) a zmrazenie nádoru (kryoterapia). Cieľom oboch spôsobov je odstrániť nádor. Vykonávajú sa v celkovej anestéze. Niekedy môže byť potrebná chemoterapia pred zvolenou liečbou alebo po nej.

Liečba väčších nádorov: Väčšie nádory sa liečia jednou z nasledujúcich metód alebo ich kombináciou:

  • Brachyterapia. Ak nádor nie je príliš veľký, pripevnia sa nad neho malé rádioaktívne platne. Počas niekoľkých dní zostanú na mieste, aby nádor ničili.
  • Chemoterapia. Môže sa použiť na zmenšovanie nádoru na začiatku liečby alebo vtedy, ak existuje riziko rozšírenia rakoviny. V niektorých prípadoch sa môžu chemoterapeutické lieky dodávať priamo do oka.
  • Operácia na odstránenie oka. Často je nevyhnutná pri veľmi veľkých nádoroch, keď je zrak úplne zničený. Následne dieťa potrebuje umelé oko.

Deťom liečeným na retinoblastóm hrozí návrat rakoviny vo vyliečenom oku. Väčšinou preto treba absolvovať očné vyšetrenia každých pár mesiacov počas prvých rokov po ukončení liečby. Navyše deti s dedičnou formou retinoblastómu majú zvýšené riziko rozvoja iných typov rakoviny v ktorejkoľvek časti tela. Preto by mali byť pravidelne vyšetrované kvôli kontrole iných typov rakoviny.

Ako žiť s chorobou

Lekári zväčša nevedia určiť, čo presne retinoblastóm spôsobuje, takže neexistuje žiadny preverený spôsob prevencie tohto ochorenia. Je nutné neprehliadať príznaky a poradiť sa s lekárom, ak dieťa zle vidí alebo má začervenané oči. Ak ide o dedičný typ retinoblastómu, je vhodné genetické testovanie. Tak sa môže diagnostikovať retinoblastóm veľmi skoro a existuje šanca na úplné vyliečenie a zachovanie videnia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
biely odraz okačervená kožačervené očiočirakovina oka