25.10.2024 • 10 minút na prečítanie

Neviete si poradiť so zmenou ročného obdobia? Možno máte sezónnu afektívnu poruchu

AktualityDuševné zdravie

V tomto článku sa dozviete

Dni sa skracujú, zo skrine vyťahujeme teplejšie oblečenie a vy sa necítite vo svojej koži. Dôvodom môže byť sezónna afektívna porucha.

Sezónna afektívna porucha (SAD) je typ depresie, ktorý súvisí so zmenami ročných období. Preto sa označuje aj ako sezónna depresia. Zvyčajne sa začína a končí každý rok približne v rovnakom čase. 

Jej príznaky, ako strata energie, zlá nálada, pocit beznádeje začínajú na jeseň a pokračujú do zimných mesiacov. Často počas jarných a letných mesiacov úplne vymiznú.

Ako vzniká sezónna afektívna porucha?

Presná príčina vzniku sezónnej afektívnej poruchy alebo sezónnej depresie nie je úplne známa, ale najčastejšie sa spája s nedostatkom slnečného svetla. 

Tento nedostatok narúša náš vnútorný biologický rytmus (cirkadiánny rytmus) a ovplyvňuje činnosť mozgu. Najviac časť hypotalamus, ktorý hrá kľúčovú úlohu v regulácii mnohých telesných funkcií, vrátane nálady, spánku a chuti do jedla.

Znížená produkcia serotonínu, hormónu šťastia, a zvýšená produkcia melatonínu, hormónu spánku, vedú k typickým príznakom depresie, ako je únava, strata záujmu o aktivity a zmeny v apetíte. 

Pre sezónnu afektívnu poruchu sa často používa aj označenie jesenná depresia. Tento názov ale nie je úplne presný, pretože SAD sa môže vyskytovať aj v iných ročných obdobiach.

Depresia je vážne ochorenie, ktoré sa prejavuje rôznymi príznakmi a zmenami v chémii nášho mozgu. Dochádza k zníženiu hladiny neurotransmiterov, ako sú serotonín, dopamín a noradrenalín. Tieto látky sú zodpovedné za prenos signálov medzi neurónmi a ovplyvňujú našu náladu, motiváciu a schopnosť zažívať radosť.

Sezónna depresia sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Medzi časté príznaky patrí:

  • pocit apatie, smútku alebo skleslosti počas väčšiny dňa,
  • strata záujmu o aktivity, ktoré vás predtým bavili,
  • podráždenosť,
  • nedostatok energie a celková malátnosť,
  • ospalosť počas dňa a problémy so spánkom,
  • zvýšená chuť na sacharidy, prejedanie sa a priberanie na váhe,
  • ťažkosti so sústredením,
  • pocity beznádeje, viny alebo bezcennosti,
  • myšlienky na životnú nechuť,
  • znížená sexuálna túžba.

Zatiaľ čo klinická depresia môže trvať nepretržite, SAD sa objavuje sezónne a zvyčajne sa zlepší s nástupom teplejších mesiacov

Ako klasifikujeme sezónnu afektívnu poruchu?

Sezónna afektívna porucha (SAD) sa zaraďuje do skupiny afektívnych porúch, konkrétne do kategórie depresívnych porúch. Klasifikuje sa na základe sezónnosti, typu príznakov a vylúčenia iných porúch. 

Aj pri SAD môžeme hovoriť o závažnosti depresie. Tá sa hodnotí na základe počtu a intenzity príznakov. Závažnosť depresie sa môže pohybovať od miernej po ťažkú.

Mierna depresia

Príznaky sú prítomné, ale neovplyvňujú výrazne vaše každodenné fungovanie.

Stredne ťažká depresia

Symptómy sú výraznejšie a zhoršujú kvalitu života.

Ťažká depresia

Znaky sú veľmi intenzívne a vy nemôžete robiť bežné činnosti. Môžu sa vyskytnúť aj psychotické príznaky, ako sú halucinácie alebo bludy.

Ako sa líšia príznaky sezónnej afektívnej poruchy v rôznych ročných obdobiach

Hoci je často spájaná so zimnými mesiacmi, môže sa vyskytnúť aj v lete. Príznaky SAD sa môžu líšiť v závislosti od toho, či sa objavujú v zimných alebo letných mesiacoch.

Zimná sezónna afektívna porucha

Keď hovoríme o SAD, najčastejšie máme na mysli práve jej zimnú formu. V tomto období sa u ľudí s SAD môžu objaviť tieto znaky:

  • zvýšená potreba spánku
  • zmeny chuti do jedla
  • únava a nízka energia
  • zlá nálada, smútok, podráždenosť
  • sociálna izolácia
Shutterstock.com

Letná sezónna afektívna porucha

Hoci menej častá, SAD sa môže prejaviť aj v letných mesiacoch. Príznaky letnej SAD sa môžu líšiť od tých zimných a zahŕňajú:

  • problémy so spánkom,
  • znížená chuť do jedla,
  • nepokoj a úzkosť,
  • podráždenosť,
  • panické ataky.

Príčiny sezónnej afektívnej depresie

Významnú úlohu pri vzniku sezónnej afektívnej depresie zohráva kombinácia fyziologických a psychologických faktorov.

Napríklad genetická predispozícia môže zvýšiť náchylnosť k SAD, ale spúšťačom môžu byť zmeny v životnom štýle či nedostatok slnečného svetla.

Fyziologické príčiny

Ako sme už spomenuli, jednou z hlavných príčin SAD je nedostatok slnečného svetla počas zimných mesiacov. To vedie k telesným zmenám, ktoré spôsobia samotnú sezónnu depresiu. 

Obmena v aktivite mozgu, poruchy cirkadiánneho rytmu a zmeny v hladinách ďalších hormónov a neurotransmiterov. Všetky tieto telesné faktory môžu v kombinácii spôsobiť SAD.

Psychologické príčiny

Okrem fyziologických faktorov zohrávajú významnú úlohu aj psychologické. Aj tie môžu u vás vyvolať rozvoj sezónnej afektívnej poruchy. Úzko súvisia s naším správaním, myšlienkami a emóciami.

  • Sociálna izolácia
  • Zmena životného štýlu 
  • Genetické predispozícia
  • Predchádzajúce depresie 

Ako rozlíšiť sezónnu afektívnu poruchu a iné diagnózy

Sezónna afektívna porucha (SAD) a iné duševné poruchy, ako je napríklad úzkostná porucha, môžu mať podobné príznaky. Preto môže byť pre laika náročné ich rozlíšiť. 

Najpresnejšiu diagnózu dokáže stanoviť iba kvalifikovaný psychiater alebo psychológ.

Sezónna afektívna porucha – je charakteristická svojou sezónnosťou. Príznaky sa zvyčajne objavujú a ustupujú v rovnakom období roka, najčastejšie na jeseň a v zime. 

Okrem depresie, ktorá je spoločným znakom pre mnohé duševné poruchy, sa pri SAD často objavujú aj ďalšie špecifické príznaky, ako je zvýšená potreba spánku, zmeny chuti do jedla a únava. Hlavným spúšťačom SAD je znížená expozícia slnečnému svetlu, čo ovplyvňuje produkciu hormónov v mozgu a môže viesť k zmenám nálady a spánku. SAD často dobre reaguje na svetelnú terapiu.

Úzkostná porucha – je charakterizovaná pretrvávajúcim a nadmerným pocitom úzkosti a strachu, ktorý výrazne ovplyvňuje každodenný život. 

Na rozdiel od SAD, úzkosť nie je viazaná na konkrétne ročné obdobie a môže sa prejavovať po celý rok. Príznaky úzkostnej poruchy môžu zahŕňať napätie, nepokoj, problémy so spánkom a fyzické znaky ako búšenie srdca.

Sezónna depresia a bipolárna porucha

Ľudia s bipolárnou poruchou sú často náchylnejší na sezónnu afektívnu poruchu (SAD). Ich náladové výkyvy môžu byť výrazne ovplyvnené ročným obdobím alebo na ňom úplne závisieť. 

Zatiaľ čo sa u niektorých v zimných mesiacoch môžu zhoršovať depresívne epizódy, u iných môžu jar a leto priniesť príznaky mánie alebo menej intenzívnej formy mánie (hypománie). 

Kedy je potrebná odborná pomoc?

Ak sa symptómy výrazne zhoršia a začnú ovplyvňovať vaše každodenné fungovanie, je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc. 

Za akútny stav môžeme považovať príznaky, ktoré:

  • pretrvávajú dlhšie ako dva týždne a výrazne obmedzujú vašu schopnosť pracovať, študovať alebo udržiavať sociálne vzťahy,
  • sú také intenzívne, že zvažujete ublíženie sebe alebo iným,
  • sa objavujú bez zjavného vonkajšieho dôvodu, teda nesúvisia s nejakou konkrétne stresovou životnou situáciou.

Ako prebieha diagnostika sezónnej afektívnej poruchy?

Diagnostika sezónnej afektívnej poruchy spočíva v dôkladnom klinickom rozhovore lekára s pacientom.

Pri diagnostike sezónnej afektívnej poruchy sa lekár alebo psychológ bude podrobne zaujímať o charakter príznakov, ich trvanie a to, ako ovplyvňujú váš každodenný život. 

Bude sa pýtať, či sa tieto ťažkosti objavujú pravidelne v rovnakom období roka a či sa zmierňujú alebo úplne vymiznú v iných obdobiach.

Dôležitá je aj rodinná anamnéza, teda či sa podobné problémy vyskytovali aj u vašich príbuzných. Lekár sa bude snažiť zistiť, čo všetko môže ťažkosti vyvolávať alebo zhoršovať. Preveruje aj celkový zdravotný stav, pretože niektoré fyzické ochorenia môžu spôsobovať podobné príznaky ako depresia.

Na základe tejto anamnézy a ďalších vyšetrení (napr. krvné testy) lekár stanoví presnú diagnózu a jej liečbu.

Liečba sezónnej depresie

Je normálne cítiť sa pár dní smutne, ak sa však cítite na dne a nedokážete sa motivovať ku každodenným činnostiam, navštívte svojho lekára. 

Je to dôležité hlavne vtedy, ak sa zmenili vaše spánkové návyky a chuť k jedlu, pre pohodlie alebo relaxáciu sa obraciate na alkohol, pociťujete beznádej alebo premýšľate o samovražde.

Pre úľavu od trápenia existuje niekoľko možností liečby:

  • opatrenia týkajúce sa životného štýlu – vrátane čo najväčšieho množstva prirodzeného slnečného žiarenia, pravidelného cvičenia a zvládania úrovne stresu
  • svetelná terapia – kde sa používa špeciálna lampa na simuláciu vystavenia slnečnému žiareniu
  • rozhovor s terapeutom – odborník pomôže preklenúť obdobie smútku a letargie. Dnes sú možnosti aj online konzultácii, takže nemusíte nikam cestovať.
  • antidepresíva – ako sú selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu.
Shutterstock.com

Nedostatok horčíku a sezónna depresia

Nedostatok horčíka môže zhoršovať príznaky depresie, vrátane sezónnej afektívnej poruchy. 

Horčík hrá totiž dôležitú úlohu pri regulácii nálady, spánku a svalovej funkcie. Jeho nedostatok môže viesť k zvýšenej únave, podráždenosti a zhoršeniu nálady.

Bohatými zdrojmi horčíka sú napríklad tmavá listová zelenina, orechy, semená, strukoviny a celozrnné obilniny.

Ak stravou neprijmete dostatočné množstvo horčíka, môžete zvážiť užívanie doplnkov stravy. Pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov sa však poraďte s lekárom.

Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Ak sa cítite skutočne na dne, poraďte sa so svojím lekárom. 

Redakcia portálu Lekár.sk
AktualityDuševné zdravie
depresia

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje