Dni sa skracujú, zo skrine vyťahujeme teplejšie oblečenie a vy sa necítite vo svojej koži. Dôvodom môže byť sezónna afektívna porucha.
Sezónna afektívna porucha (SAD) je typ depresie, ktorý súvisí so zmenami ročných období. Zvyčajne sa začína a končí každý rok približne v rovnakom čase.
Nebojte sa, nie ste jediný. U väčšiny ľudí začínajú príznaky, ako strata energie, zlá nálada, pocit beznádeje na jeseň a pokračujú do zimných mesiacov.
Myslite na to, že tieto príznaky často vymiznú počas jarných a letných mesiacov.
Presná príčina SAD nie je úplne objasnená. Často však súvisí so zníženým vystavením slnečnému žiareniu počas kratších jesenných a zimných dní.
Hlavnou teóriou je, že nedostatok slnečného svetla môže zastaviť správne fungovanie časti mozgu nazývanej hypotalamus, čo môže ovplyvniť:
Vo väčšine prípadov sa symptómy sezónnej afektívnej poruchy objavia koncom jesene alebo začiatkom zimy a vymiznú počas slnečnejších jarných a letných dní. Menej často majú ľudia s opačným vzorcom príznaky, ktoré začínajú na jar alebo v lete. V oboch prípadoch môžu príznaky začať mierne a s postupujúcou sezónou sa stávajú závažnejšie.
Ak sa necítite vo svojej koži, je namieste vyhľadať odborníka.
Najčastejšie príznaky:
Príznaky špecifické pre nástup zimy, niekedy nazývaná zimná depresia, môžu zahŕňať:
Príznaky špecifické pre sezónnu afektívnu poruchu s nástupom v lete, niekedy nazývanú letná depresia, môžu zahŕňať:
Ľudia s bipolárnou poruchou sú vystavení zvýšenému riziku sezónnej afektívnej poruchy. U niektorých ľudí s bipolárnou poruchou môžu epizódy mánie súvisieť s konkrétnou sezónou. Napríklad jar a leto môžu priniesť príznaky mánie alebo menej intenzívnej formy mánie (hypománia) a podráždenosť a depresia sa prejavia počas jesenných a zimných mesiacov.
Je normálne cítiť sa pár dní smutne, ak sa však cítite na dne a nedokážete sa motivovať ku každodenným činnostiam, navštívte svojho lekára. Je to dôležité hlavne vtedy, ak sa zmenili vaše spánkové návyky a chuť k jedlu, pre pohodlie alebo relaxáciu sa obraciate na alkohol, pociťujete beznádej alebo premýšľate o samovražde.
Pre uľavenie od trápenia existuje niekoľko možností liečby:
Cvičte pravidelne – Štúdie ukazujú, že pravidelné, mierne aeróbne cvičenie je účinnou liečbou depresie. Vyberte si aktivitu, ktorá vás bude baviť a keď sa budete cítiť lepšie, zvýšte intenzitu fyzickej aktivity. Ak máte pocit, že to sami nedáte, nájdite si trénera. Bude vás motivovať a nedovolí vám utápať sa v depresii a ľútosti.
Cvičte vonku – snažte sa využiť každý slnečný lúč. Či už využijete ranné slniečko na krátku prechádzku, alebo poobedné posedenie na terase.
Vyskúšajte svetelnú terapiu. 60 – 80 % ľudí so SAD veľmi pomáha svetelná terapia. Kľúčom k úspechu je nájsť intenzitu svetla, ktorá vám najlepšie vyhovuje, a používať lampu každý deň v rovnakom čase, napríklad keď sa zobudíte.
Zvládnite stres – stanovte si priority a nepodliehajte tlakom. Nemusíte všetko robiť hneď a na 120 %. Máte chuť ísť von? Choďte. Chcete len tak ležať a čítať si knihu? Urobte to. Špinavý riad v umývadle a prach na poličkách počkajú.
Vytvorte si pravidelný režim – choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase a zaistite si optimálny spánok. Príliš málo alebo príliš veľa spánku môže vyvolať depresiu. Pre väčšinu ľudí je optimálne spať okolo 8 hodín.
Jedzte zdravú stravu – obmedzte čo najviac spracované potraviny, pite veľa vody a obmedzte príjem alkoholu, pretože vám môže zhoršiť náladu. Počúvajte svoje telo a snažte sa vyhnúť kofeínu popoludní, pretože to môže ovplyvniť váš spánok a ten je dôležitý na udržanie depresie na uzde.
Hľadajte spoločnosť – nájdite si ľudí, ktorí majú rovnaké koníčky ako vy. Prihláste sa do turistického klubu alebo na kurz maľovania, keramiky. Možností je neúrekom, hlavne sa obklopte pozitívnymi ľuďmi, ktorí vás budú ťahať do veselého sveta.
Vytvorte si zoznam – napíšte si zoznam vecí a aktivít, ktoré počas dňa chcete urobiť. Postupné vyškrtávanie môže byť uspokojujúce. Oslávte každú drobnosť, ktorá sa vám podarila.
Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Ak sa cítite skutočne na dne, poraďte sa so svojím lekárom. Vieme, že niekedy je ťažké požiadať o pomoc, ale odborník vám pomôže a vy nebudete na svoje trápenie sami.
Pri písaní článku boli použité nasledovné zdroje: