27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Jesenná depresia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Depresia patrí k poruchám, ktoré v priebehu života postihnú takmer každého piateho človeka. Jesenná depresia si častejšie vyberá ženy. Je dobré jej nepodľahnúť. Najúčinnejšou býva liečba svetlom. Cvičenie, prechádzka alebo beh na čerstvom vzduchu naštartujú celý organizmus a vyplavia endorfíny, ktoré priaznivo ovplyvnia duševnú pohodu počas tohto obdobia.

Príchod jesene

Dni sa pomaly skracujú, slnko už nie je hrejivá ohnivá guľa. Namiesto neho sú na oblohe sivé mraky, z ktorých sem-tam spŕchne, prípadne silnejšie zaprší. Sychravé počasie má na svedomí, že samotný pohľad z okna nás už tak neteší. Uvedomíme si, že za tmy odchádzame do práce a za povinnosťami a za tmy sa domov, k ďalším povinnostiam vraciame. Môže to priniesť pocit krivdy, beznádeje, smútku za slnečnými, bezstarostnými a oddychovými dňami v lete.

Zrazu niektorí stratia chuť k činnostiam, ktoré predtým milovali. Možno patríte k tým, ktorí s príchodom jesene musia bojovať s depresiou. Pritom si možno ani neuvedomujete, že pocit „nie som vo svojej koži”, možno pripísať práve jej. Príznaky jesennej depresie, každoročnej zlodejky energie a chuti do života, je možné zmierniť.

Zo sezónnej aj trvalá depresia

Depresia je bežná porucha, ktorá postihne v priebehu života takmer každého piateho človeka. Epizóda depresie môže nastať po dramatickej príhode, ako je úmrtie v rodine, rozvod, strata práce. Niektorí ľudia zažijú depresiu bez akéhokoľvek zjavného dôvodu.

Podobným typom je aj jesenná depresia. Je rozšírenejšia ako choroby srdca a ciev. Symptómy jesennej depresie nezáujem, beználadovosť, letargia, skleslosť, podráždenosť, strach, úzkosť, precitlivenosť, či poruchy spánku nemožno brať na ľahkú váhu.

Organizmus na jeseň potrebuje znížiť výkon a plytvanie energiou, preto je úplne pochopiteľné, že pociťujeme únavu. Ak sa k tomu pridruží vnútorné znechutenie, prípadne dlhodobý stres a človek nezačne konať, sezónna aj jesenná depresia môže prerásť do trvalej!

Pociťovanie únavy a následné nútenie sa do výkonu, pokiaľ sme preťažení, či vyčerpaní, by sme nemali ignorovať. Pokiaľ tak robíme, vystavujeme náš organizmus ďalšiemu stresu, čo negatívne ovplyvňuje imunitu. Mnohé príznaky, telesné prejavy a pocity sú informácie o tom, ako žijeme a odzrkadľujú náš vzťah k sebe, ale aj okoliu.

Vyberá si skôr ženy

Každý človek je jedinečný a svoje emócie a depresie zvláda svojim spôsobom. Jesenná depresia sa niekedy môže vyskytnúť už v septembri, ale najčastejšie prepukne pri posune času z letného času na zimný. Je dobré vedieť, na ktoré príznaky jesennej depresie je potrebné si dať pozor:

  • precitlivenosť,
  • nezáujem, ľahostajnosť, melancholickú náladu,
  • problémy s koncentráciou,
  • chuť na sladké a mastné jedlá,
  • nechutenstvo alebo prejedanie sa,
  • strach, úzkosť,
  • únavu či zníženú výkonnosť,
  • nechuť komunikovať,
  • zníženú chuť na sex,
  • samovražedné myšlienky.

Jesenná depresia a spomínané pocity postihujú častejšie ženy ako mužov. Ak ste odhodlaní predchádzať týmto stavom, vyskúšajte pár rád, ako si dať do poriadku dušu, aj telo.

Liečba svetlom

Pri liečbe jesennej depresie pomáha liečba svetlom. Znamená to vystavenie sa priaznivému svetelnému žiareniu, ktoré je podobné ako denné svetlo a nepoškodzuje zrak. Liečba zaberá veľmi rýchlo, už na tretí až štvrtý deň. Výskumy dokazujú, že terapia svetlom pomáha 8 z 10 pacientov a je podstatne účinnejšia ako lieky proti depresii.

Aktivity, ale aj odpočinok

Úspešnou prevenciou je správna životospráva, kvalitný spánok, minimalizácia stresu, záťaže, vnútorného napätia a efektívna psychohygiena. Tá znamená striedanie práce a odpočinku, dostatok fyzickej aktivity a športu, prechádzky v prírode na čerstvom vzduchu, využívanie relaxácie či spoločné aktivity s ľuďmi, ktorým na nás záleží. A preto:

  • Nebuďte nečinní! Rozvrhnite a plánujte si aktivity, relax, zábavu, šport, priateľov a spánok!
  • Pozbierajte energiu a začnite odznova. Nič nie je na prvý pohľad také zlé, ako sa zdá!
  • Čerpajte energiu z činností, ktoré Vám prinášajú radosť a zamestnajú Vašu myseľ!
  • Uprednostnite zdravú stravu formou čerstvého ovocia a zeleniny s dostatkom vlákniny. Vitamíny a minerály sú výborným prostriedkom, ako udržať svoje telo v správnej rovnováhe!

Výborne antidepresívne pôsobia morské ryby, orechy, strukoviny, hnedá ryža, kyslé mliečne produkty, najmä jogurty. Podstatné je jesť pravidelne, pretože pokles hladiny cukru v krvi môže zlú náladu prehĺbiť a dbať na dostatočný pitný režim.

Zázračné endorfíny

Duševnú kondíciu zlepšuje dostatočný pohyb a­ cvičenie. Prechádzka alebo beh na čerstvom vzduchu naštartujú celý organizmus. Vyplavia endorfíny, ktoré zaručene zlej nálade prikážu zavrieť dvere z vonkajšej strany.

Nie je nutné tráviť hodiny denne v posilňovni. Stačí, keď pri pohybe na čerstvom vzduchu, napríklad aj s dobrými priateľmi, budete vnímať krásy meniacej sa farebnej jesennej prírody. Čo tak vrátiť sa do detských čias a ísť si púšťať šarkana, alebo s deťmi nazbierať pár gaštanov? Zapamätajte si, že­ rôzne veci okolo vás vám môžu zlepšiť náladu!

S neskorou jeseňou prichádzajú aj tmavšie farby, či už v prírode alebo na oblečení. Preto sa potešte nosením veselších. Vyzdobte si domáci i pracovný priestor doplnkami svetlých, veselých a pozitívnych farieb. Skvelým prostriedkom proti jesennej depresii je pobyt v saune, ktorá vplýva aj na posilnenie imunitného systému, či aromaterapia.

Nedajte sa ovládnuť negatívnymi myšlienkami a nájdite si niečo pozitívne. Vždy sa nájdu dôvody, niekedy sú to len bežné maličkosti, pri ktorých si uvedomíte, prečo mať dobrú náladu. Pomocnou rukou, ako premôcť jesennú depresiu, je stretnutie s priateľmi, či rodinou. Počas krátkych jesenných dní sa Vám možno nechce ísť nikam, ale premôžte sa. Určite máte dôvernú osobu, s ktorou môžete hovoriť o svojich pocitoch a stráviť čas príjemne, podľa chuti.

Naučte sa skutočne relaxovať. Relax je dôležitý pre maximálne výkony, uvoľnenie tela i mysle. Čas medzi povinnosťami a odpočinkom by mal byť v rovnováhe počas celého roka a aj života. Nielen vtedy, keď už môže byť neskoro.

Pomoc u lekára

Nesnažte sa riešiť zlú náladu, respektíve jesennú depresiu alkoholom, cigaretami alebo drogami. Tieto látky vo vás síce môžu na okamih vyvolať pseudo pocit pohody, ale keď ich účinok pominie, úzkosť a zlá nálada sa vráti v intenzívnejšej podobe ako bumerang.

Ak predsa len budete počas jesene zápasiť s uvedenými príznakmi a tieto, ani iné rady vám nepomôžu, zahoďte predsudky a hanbu. Vyhľadajte svojho lekára alebo psychoterapeuta, ktorí vám poskytnú adekvátnu pomoc a poradenstvo.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
apatiadepresiadepresívne náladymozognáladovosťpocit panikyporucha spánkuúzkosť