Existujeniekoľko rôznych postupov, ktoré pomáhajú poraziť závislosť nad fajčením a znížiť abstinenčné príznaky. Najlepší postup vždy závisí od osobných preferencií človeka, jeho veku a zdravotného stavu. Dôležitá je však skutočnosť, že každý druh liečby je účinnejší, ak človeka podporujú blízki a okolie.
Prvý krok je uvedomiť si, že človek je od cigariet závislý. Príznaky závislosti sú:
Každý človek je iný, preto je aj ukončovanie fajčenia pre každého iné. Závisí od toho, koľko cigariet človek denne fajčí, či jeho priatelia a rodinní príslušníci fajčia a prečo on sám fajčí.
Diagnóza
Nikotín je veľmi návyková chemikália v tabaku. Ak sa podáva inhaláciou tabakového dymu do pľúc, rýchlo sa uvoľňuje do krvi. To mu umožňuje dostať sa do mozgu v priebehu niekoľkých sekúnd od vdýchnutia cigaretového dymu. V mozgu nikotín zvyšuje uvoľňovanie neurotransmiterov, mozgových chemikálií, ktoré pomáhajú regulovať náladu a správanie. Tento proces spôsobuje závislosť. Podporujú ju behaviorálne asociácie s fajčením – situácie alebo pocity, ktoré aktivujú túžbu po tabaku (po jedle, pri pití alkoholu a podobne).
Je dôležité odhodlať sa skončiť a zamerať sa pritom na výhody. Už počas niekoľkých hodín po odstavení cigariet sa telo začne zotavovať z účinkov nikotínu a jeho prísad, krvný tlak, srdcová frekvencia a telesná teplota sa vracajú na zdravšiu úroveň. Človek ľahšie dýcha, hladiny jedovatého oxidu uhoľnatého v krvi klesajú a krv môže prenášať viac kyslíka. Skončenie s fajčením sa pozitívne prejavuje i na vzhľade človeka.
Prestať fajčiť vyžaduje odhodlanie, pevnú vôľu a dobrý plán. Najdôležitejšie je psychické nastavenie a vhodne zvolený postup, prispôsobený danej osobe.
Bez pomoci. Asi 90 percent ľudí, ktorí sa snažia prestať fajčiť, to robí bez podpory terapie alebo medicíny. Úspešnosť je iba 5-7 percent.
Behaviorálna terapia. Ide o prácu s poradcom s cieľom nájsť spôsoby, ako nefajčiť. Spolu s odborníkom človek definuje spúšťače (napríklad emócie alebo situácie, ktoré spôsobujú, že chce fajčiť) a pripraví si plán, ako ich prekonať.
Nikotínová substitučná liečba. Existuje niekoľko typov: nikotínové žuvačky, náplasti, inhalátory, spreje a tabletky. Telu dodávajú nikotín bez užitia tabaku. Tento postup najlepšie zaberá, keď je kombinovaný s behaviorálnou terapiou a podporou od priateľov a rodiny.
Lieky. Bupropión a vareniklín sú lieky na lekársky predpis. Pomáhajú prekonávať túžbu siahnuť po cigarete a abstinenčnými príznakmi.
Kombinácia metód. Prax ukazuje, že použitie nikotínovej náplasti a žuvačky súčasne môže byť lepšia cesta ako náplasť samotná. Ďalšie užitočné kombinácie zahŕňajú behaviorálnu terapiu a substitučnú terapiu nikotínom; lieky na predpis s náplasťou v rámci substitučnej liečby nikotínom; náplasť v rámci substitučnej nikotínovej terapie a nikotínový sprej. V prípade kombinovania dvoch rôznych postupov je vhodné vopred sa poradiť s lekárom.
Bez ohľadu na to, akú metódu si človek vyberie, dôležitou súčasťou ukončenia je podpora okolia. Priateľom a rodine by mal povedať, že s cigaretami končí, aby mu v prípade potreby mohli poskytnúť psychickú podporu.
Počas vybranej „liečby“, na ktorú sa človek odhodlá, je dôležité poznať svoje spúšťače túžby po cigarete a vyhýbať sa im, byť pripravený, že prvých pár dní je najťažších, nevzdávať sa napriek psychickej záťaži, zmeniť svoje návyky, vyskúšať nový koníček s priateľmi, ktorí nefajčia, a dokázať sa odmeniť za napredovanie.
Postup odvykania od cigariet je psychicky náročný. Človek môže pociťovať smútok, hnev alebo podráždenosť. Tieto pocity sú dočasné a je nutné dokázať ich spracovať bez toho, aby opäť človek siahol po cigarete. Ide o náročný postup, aby sa človek vyhol relapsu (opätovnému začatiu), preto je vhodné poradiť sa s odborníkom. Pri odhodlaní skončiť s cigaretami je tiež dobré myslieť na svoju rodinu. Výskum ukázal, že u detí, ktorých rodičia sú nefajčiari alebo ktorí úspešne prestali fajčiť, je oveľa menej pravdepodobné, že samy začnú fajčiť. Človek tak ukončením závislosti od nikotínu pomáha hlavne svojmu zdraviu, ale aj zdraviu svojej rodiny.