25.05.2021 • 6 minút na prečítanie

Svetový deň bez tabaku – prečo prestať s fajčením už dnes?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) každý rok koná 31. mája Svetový deň bez tabaku. Ich cieľom je šíriť povedomie o rizikách užívania tabaku a ako dosiahnuť jeho pokles. Zhruba 6 miliónov ľudí zomiera každý rok na choroby spojené s tabakom a predpokladá sa, že toto číslo do roku 2030 stúpne na viac ako 8 miliónov.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako sa zapojiť do Svetového dňa bez tabaku,
  • prečo je svetový deň bez tabaku dôležitý,
  • 10 dôvodov, prečo prestať s fajčením.

Ako sa môžete zapojiť do svetového dňa bez tabaku?

Spropagovanie Svetového dňa bez tabaku nemusí striktne ležať na pleciach iba vládnym predstaviteľom či zdravotníkom, pomôcť môžete aj Vy. Či už ste aktívny užívateľ tabaku alebo nie, spôsobov ako sa zapojiť, či šíriť povedomie je hneď niekoľko:

1. Spočítajte koľko cigariet vyfajčíte

Možno nie ste pripravení prestať fajčiť, no kto Vám to môže zazlievať? Je to ťažké. Môžete však začať tak, že spočítate množstvo vyfajčených cigariet za deň. Začnite myslieť viac na svoje zdravie a množstvo peňazí, ktoré ste vložili do tabaku. Postupným a racionálnycm znižovaním dennej dávky tabaku určite dosiahnete lepšie a udržateľnejšie výsledky ako ráznymi pokusmi s rizikom relapsov.

2. Vzdelávajte mládež

Ako sa hovorí, najlepší spôsob, ako prestať fajčiť, je nikdy nezačať. Skúste teda povzbudiť mladých ľudí vo svojom okolí, aby sa tomuto návyku úplne vyhli. Podľa toho, kde žijete, môže byť usporiadaný nejaký pochod alebo verejné demonštrácie. Možete navrhnúť skvelý plagát, ktorý Vám ich pomôže spropagovať, či usporiadať súťaž pre deti v školách, kto vytvorí najlepší protifajčiarsky plagát.

3. Podporte petície a zákony týkajúce sa nálepiek a obalov od cigariet

Varovné štítky na škatuľkách cigariet odrádzajú ľudí od fajčenia. Existujúce zákony obmedzujú aj logá a farby tabakových výrobkov, čo sťažuje ich predaj. Ľudia produkt posudzujú podľa obalu. Ak štítok vyzerá fádne, je menej pravdepodobné, že si produkt kúpime.

Prečo je Svetový deň bez tabaku dôležitý?

Svetový deň bez tabaku
Autor: jirawat phueksriphan/Shutterstock.com

1. Ukazuje nám, ako tabakový priemysel prispieva k chudobe

Asi 80% úmrtí kvôli užívaniu tabak sa deje v krajinách s nízkym a stredným príjmom. Inými slovami, najchudobnejší ľudia sú najviac postihnutí. Z dôvodu závislosti idú peniaze, ktoré by sa mohli použiť na vzdelávanie, stravu alebo zdravotnú starostlivosť, na tabak. To v priebehu rokov znižuje produktivitu a zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť.

2. Varuje nás pred nebezpečenstvom pasívneho fajčenia

Pasívne fajčenie spôsobuje ročne viac ako 600 000 úmrtí. Je smutné, že asi 28% obetí sú deti. Mnoho miest a štátov už má verejné zákazy fajčenia, ale bude potrebné vynaložiť viac úsilia, aby sa tieto zákazy ešte viac rozšírili a aby ich ľudia aj rešpektovali. 

3. Ukazuje, ako tabakový priemysel poškodzuje životné prostredie

Pestovanie tabaku si vyžaduje veľa pesticídov a hnojív. Niektoré z týchto toxických prvkov môžu presakovať do vodných zdrojov, ale tým škody nekončia. Výrobný proces vytvára viac ako 2 milióny ton odpadu a spotrebuje 4,3 milióna hektárov pôdy. Odhaduje sa, že tabakový priemysel prispieva 2 – 4 percentami svetového odlesňovania.

Pasívne fajčenie
Autor: metamorworks/Shutterstock.com

Prečo by ste s fajčením mali prestať?

To, že fajčenie škodí zdraviu, vie snáď každý, ako sa však Vaše zdravie zlepší keď prestanete? Prinášame Vám 10 príkladov:

Ľahšie dýchanie

Keď ľudia prestanú fajčiť, ľahšie dýchajú a menej kašlú, pretože ich kapacita pľúc sa do 9 mesiacov zlepší až o 10%.

V 20-tych a 30-tych rokoch nemusí byť vplyv fajčenia na kapacitu pľúc viditeľný, kým si nepôjdete zabehať, ale táto kapacita sa vekom prirodzene zmenšuje. V neskorších rokoch môže maximálna kapacita pľúc znamenať buď aktívnu a zdravú starobu alebo lapanie po dychu už pri prechádzke alebo chodení po schodoch. 

Viac energie 

Do 2 až 12 týždňov po ukončení fajčenia sa Váš krvný obeh zlepší. To výrazne uľahčuje všetku fyzickú aktivitu vrátane chôdze a behu.

Naštartuje to aj Váš imunitný systém, čo uľahčí boj s nachladnutím a chrípkou. Zvýšenie kyslíka v tele tiež znížuje únavu a pravdepodobnosť bolesti hlavy .      

Menej stresu

Abstinenčné príznaky nikotínu môžu zvýšiť pocity stresu – avšak, pociťujeme ich rovnako ako iný stres. Tým pádom sa môže zdať, že fajčenie stres znižuje. Ale nie je to tak. Vedecké štúdie v skutočnosti ukazujú, že úroveň stresu ľudí je po ukončení fajčenia nižšia.

Lepší sex

Zbavenie sa fajčenie zlepšuje prekrvenie tela, tým sa zvyšuje aj citlivosť. Muži, ktorí prestanú fajčiť, môžu mať lepšiu erekciu. U žien sa môže zdať, že sa im zlepšujú orgazmy a ľahšie sa vzrušia.

Taktiež sa zistilo, že nefajčiari sú pre potenciálnych partnerov trikrát príťažlivejší než fajčiari. 

Zlepšenie plodnosti

Nefajčiarky ľahšie otehotnejú. Po ukončení fajčenia sa zlepší výstelka maternice, tým pádom možnosť počatia prostredníctvom umelého oplodnenia, znižuje sa pravdepodobnosť potratu a najdôležitejšie je, že sa zvyšujú šance na narodenie zdravého dieťaťa.

Zlepšenie čuchu a chute

Keď prestanete fajčiť, zlepšia sa Vaše čuchové a chuťové vnemy. Môžete si tiež všimnúť, že jedlo chutí a voní inak, keď sa Vaše ústa a nos zotavia zo stoviek toxických chemikálií, ktoré sa nachádzajú v cigaretách. 

Mladšie vyzerajúca pokožka

Ukončenie fajčenia spomaľuje starnutie tváre a oneskoruje výskyt vrások. Koža nefajčiara totiž získava viac výživných látok, vrátane kyslíka.

Belšie zuby a lepší dych

Vzdanie sa tabaku zastaví nepekné zafarbenie zubov a budete mať sviežejší dych.

U nefajčiarov a bývalých fajčiarov je zároveň menšia pravdepodobnosť, že im ochorejú ďasná či predčasne stratia zuby.  

Žite dlhšie

Polovica všetkých dlhodobých fajčiarov predčasne zomiera na choroby spojené s fajčením, vrátane srdcových chorôb, rakoviny pľúc a chronických bronchitíd.   

Muži, ktorí prestanú fajčiť do tridsiatky, si predĺžia život o 10 rokov. Tí, ktorí do šesťdesiatky o 3 roky. Avšak, nikdy nie je neskoro profitovať z ukončenia fajčenia. To, že ste nefajčiar, Vám nielen pridá ďalšie roky života, ale tiež výrazne zníži šance na choroby a zabezpečí mobilnú, šťastnejšiu starobu.     

Chránte svojich blízkych

Aj pasívne fajčenie zvyšuje riziko rakoviny pľúc, srdcových chorôb a mozgovej príhody. U detí sa zdvojnásobuje riziko ochorenia hrudníka vrátane zápalu pľúc, infekcií uší , sipotu a astmy. Majú tiež trojnásobné riziko vzniku rakoviny pľúc v neskoršom veku v porovnaní s deťmi, ktoré žijú s nefajčiarmi.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

WHY WORLD NO TOBACCO DAY IS IMPORTANT

Quit smoking

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
abstinenčné príznakyfyzická závislosťmozogzávislosť