07.06.2023 • 5 minút na prečítanie

ŠPECIALISTI: Psychiater je voľba pre tých, ktorí už nezvládajú bežné situácie

Duševné zdravieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Na prvé vyšetrenie u psychiatra nepotrebujete výmenný lístok. Ako sa naň pripraviť?

V článku sa dozviete:

  • aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom
  • kedy a ktorého z nich by ste mali vyhľadať
  • ako sa na vyšetrenia pripraviť
  • ako prebieha prvé vyšetrenie u psychiatra a či je bolestivé
  • a ako prebieha prvé vyšetrenie u psychológa

Séria článkov ŠPECIALISTI

Návšteva lekára môže byť pre pacienta veľmi stresujúca, a to aj v prípade, že netrpí žiadnymi bolesťami a ide len na bežnú preventívnu kontrolu. Pacienti nevedia, čo môžu očakávať, aké vyšetrenia podstúpia, či budú bolestivé a podobne. 

seriáli ŠPECIALISTI vám postupne približujeme priebeh prvej návštevy u rôznych odborníkov. Vďaka nemu získate lepšiu predstavu o jednotlivých vstupných vyšetreniach, čo vám pomôže odbúrať počiatočný stres.

Mentálne zdravie je rovnako dôležité

Starostlivosti o duševné zdravie venujeme vo všeobecnosti omnoho menej pozornosti než starostlivosti o zdravie fyzické. Starať sa o mentálne zdravie je pritom rovnako dôležité ako dbať o zdravie tela. Napokon, obe zložky spolu súvisia a môžu sa navzájom ovplyvňovať. Kedy by ste mali myslieť na psychologické alebo psychiatrické vyšetrenie? Aký je vlastne medzi nimi rozdiel?

Psychika nás môže paralyzovať pri výkone jednoduchých činností
SewCreamStudio/shutterstock.com

Rozdiel medzi psychológom a psychiatrom

Obe profesie sa venujú liečbe duševného zdravia, navzájom sa dopĺňajú a spolupracujú

Psychológ je odborník, ktorý absolvoval minimálne 5-ročné vysokoškolské štúdium v odbore psychológia. Svojich pacientov lieči najmä prostredníctvom hlbokých diskrétnych rozhovorov a pomocou rôznych terapeutických techník. Existujú rôzne typy psychológov, pričom každý z nich sa zameriava na iné ťažkosti (napr. klinický psychológ, sexuológ, školský psychológ a pod.)

Psychiater je lekár, má medicínske vzdelanie (absolvoval 6-ročné štúdium na lekárskej fakulte) a špecializáciu v odbore psychiatria. Na rozdiel od psychológa môže stanoviť diagnózu duševného ochorenia a svojich pacientov môže liečiť okrem terapie aj pomocou predpísaných liekov (medikamentózne). 

Kedy vyhľadať psychológa a kedy psychiatra?

Ak nás bolí niečo na tele, automaticky vyhľadáme lekára. Pri duševných ťažkostiach však väčšina ľudí nezvolí takýto postup. Mnohokrát sa tak so svojimi problémami trápia sami, aj keď sú v situácii, kedy si už sami pomôcť nevedia. 

Odbornú pomoc pritom nemusíte vyhľadať len v prípade, že na to sami nestačíte. Pomoc môže prísť oveľa skôr. Skôr, než sa problémy zhoršia a prerastú do väčších. Voľba psychológ vs. psychiater je niekedy náročná a závisí od konkrétneho pacienta – od závažnosti jeho zdravotného stavu a potrieb. 

Pomoc psychológa

Psychologickú pomoc by mal človek vyhľadať v prípade, ak:

  • sa psychicky necíti dobre (ak to pretrváva dlhšie než 2 týždne, ovplyvňuje bežné fungovanie)
  • prežíva náročné životné obdobie (napr. strata blízkeho, komplikácie vo vzťahoch, strata zamestnania, životné zmeny, atď.)
  • problémy so zvládaním vlastných emócií
  • problémy s ovládaním stresu
  • problém sústrediť sa či učiť
  • pociťuje strach, úzkosť či paniku

Psychológa môžete vyhľadať skôr, než pociťujete väčšie ťažkosti. Napríklad v situáciách, keď potrebujete podporiť, vypočuť a poradiť. Vždy je lepšie prísť skôr, než sa problémy zhoršia.

Pomoc psychiatra

Psychiatrickú pomoc by mal človek vyhľadať v prípade:

  • sa psychicky necíti dobre a nie je schopný zvládať sám bežné situácie (má problémy so spánkom, s vykonávaním bežných denných činností a potrieb, nevládze vstať z postele a pod.)
  • ak je človek závislý od nejakej návykovej látky alebo činnosti
  • ak má sám človek (alebo jeho okolie) pocit, že by mohol trpieť mentálnym ochorením 
  • ak premýšľa alebo sa pokúsi o samovraždu
  • ak svojím konaním ohrozuje zdravie iného človeka
  • ak má duševné problémy, ktoré pretrvávajú aj po návštevách psychológa

Pacienti, ktorí potrebujú psychiatrickú pomoc, si to mnohokrát nevedia sami uvedomiť, vyhodnotiť či vôbec pripustiť. Z tohto dôvodu mnohokrát vyhľadajú pomoc psychiatra blízki ľudia človeka, ktorý túto pomoc potrebuje. 

Netrápte sa so svojimi problémami sami
Chanintorn.v/shutterstock.com

Ako sa na prvé vyšetrenia pripraviť

Skôr, než navštívite psychológa či psychiatra, nemusíte absolvovať žiadnu špeciálnu prípravu a ani si nemusíte nič priniesť. Na to, aby ste boli vyšetrení, dokonca nepotrebujete ani výmenný lístok od všeobecného lekára. Pripravte sa jedine na to, že sa budete rozprávať naozaj o čomkoľvek.  

Ako prebieha prvé vyšetrenie u psychiatra

Vyšetrenie prebieha formou rozhovoru medzi psychiatrom a pacientom. V miestnosti sa nenachádza nikto iný a lekár by vás mal poučiť o tom, čo sa bude diať a ako dlho to bude trvať. V prvom rade vás nechá rozprávať o vašich aktuálnych pocitoch a ťažkostiach. Popri tom si bude zapisovať poznámky, aby sa k jednotlivým informáciám mohol vrátiť a prípadne rozvinúť.

Následne sa vás spýta na fakty, ktoré potrebuje zistiť v rámci vyšetrenia. Môže sa opýtať napríklad na:

  • vaše detstvo
  • vzťahy v rodine a s blízkymi
  • ochorenia u príbuzných
  • zamestnanie
  • dôležité životné udalosti
  • užívanie návykových látok

Zaujímať ho bude aj vaše fyzické zdravie, ako spíte, či sa zmenil váš apetít a telesná hmotnosť a či užívate nejaké lieky.

Povedzte mu, čo vás trápi

Psychiater je dôverná osoba, ktorá je pripravená vypočuť vás. Je viazaný mlčanlivosťou, a tak sa mu môžete zveriť s akýmikoľvek ťažkosťami. Počas rozhovoru buďte úprimní a otvorení. Lekárovi to pomôže lepšie vás pochopiť a pomôcť vám. 

Vyšetrenia u psychiatra nebolia

Psychické ochorenia sa vyšetrujú náročnejšie než telesné ochorenia. Pri tých psychických totiž nie je možné nájsť presný dôkaz (miesto a príčinu) ochorenia. Diagnóza sa zakladá len na symptómoch, ktorými sa ochorenie prejavuje. Našťastie sú príznaky veľmi typické pre jednotlivé ochorenia.

Okrem rozhovoru môže psychiater zvoliť špeciálne vyšetrenia. Ide o rôzne testy, pri ktorých vás požiada, aby ste niečo nakreslili, niečo si zapamätali, prípadne vyplnili dotazník. 

Ďalšia možnosť, ktorú môže k stanoveniu diagnózy využiť, je požiadať o zobrazovacie vyšetrenia (CT, MR, PET). Pre celistvosť obrazu o zdravotnom stave môže psychiater požiadať aj o laboratórne vyšetrenie krvi a moču.

Otázky a odpovede pomáhajú lekárovi v diagnostike a stanovaní liečby
Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

Ako prebieha vyšetrenie u psychológa

Vyšetrenie u psychológa taktiež prebieha formou rozhovoru. V miestnosti však okrem vás a psychológa môže byť aj vaša blízka osoba. Následný postup je veľmi podobný ako pri psychiatrickom vyšetrení.

Psychológ sa vám predstaví a povie, ako bude vyšetrenie prebiehať, koľko bude trvať a čo od neho môžete očakávať. Vyšetrenie opäť prebieha formou dôverného rozhovoru, kedy budú psychológa zaujímať mnohé detaily z vášho života. Buďte úprimní. Hovorte o všetkom, čo vás trápi. Psychológ sa vás môže opýtať ešte pár otázok navyše, aby lepšie porozumel vašej situácii, vašim potrebám či očakávaniam a dokázal vám tak lepšie pomôcť.

Psychoterapia online

Psychologické konzultácie s odborníkom možno absolvovať aj online, na Slovensku napríklad aj prostredníctvom platforiem hedepy.sk alebo ksebe.sk.  Digitálna psychoterapia sa považuje za plnohodnotnú formu terapie, je dostupnejšia, jej výhodou je, že si nevyžaduje náklady na cestovanie.

Kde hľadať akútnu pomoc

V prípade, že vy alebo váš blízky potrebujete okamžitú pomoc, psychiatrická starostlivosť na Slovensku je dostupná každý deň, a to počas celého dňa, nakoľko fungujú aj v pohotovostných službách. Okrem toho existujú nonstop linky pomoci či možnosť online konzultácií. V prípadoch, ktoré nie sú akútne, sa k psychiatrovi dostanete prostredníctvom klasickej objednávky termínu vyšetrenia. 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.nhs.uk/mental-health/social-care-and-your-rights/mental-health-assessments/

https://www.webmd.com/mental-health/mental-health-making-diagnosis

https://www.psychology.org/resources/differences-between-psychology-and-psychiatry/ 

https://www.ksebe.sk/blog/rozdiel-medzi

Redakcia portálu Lekar.sk
Duševné zdravieZdravý život
depresiageneralizovaná úzkostná poruchamozogpanická poruchapsychické zdravieúzkosť