10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Stav po opitosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Po požití väčšieho množstva alkoholu s následným poklesom jeho hladiny v krvi dochádza k vzniku nepríjemných príznakov, ktoré označujeme ako stav po opitosti. Množstvo alkoholu schopné tento stav vyvolať je výsostne individuálne, častejšie sa však spája s „tmavým” alkoholom pre vyšší obsah dochucovadiel.

Vznik a príčiny

Presné príčiny vzniku tohto stavu nie sú stále známe. Odhaduje sa, že ide o kombináciu nízkeho cukru v krvi, akumulácie odpadových produktov metabolizmu alkoholu, rozťahujúceho účinku na stenu ciev, dehydratácie a ďalších. Tieto mechanizmy sú zodpovedné za celý rad príznakov.

Príznaky

Najtypickejším príznakom je únava a bolesť hlavy. Alkohol má na organizmus tlmivý účinok, no takýto spánok je nekvalitný, je príčinou únavy. Za bolesti hlavy sú zodpovedné všetky spomenuté mechanizmy. Alkohol priamo dráždi sliznicu žalúdka, z toho následne vzniká pocit nevoľnosti a vracanie. Opakované stavy po opitosti majú negatívny vplyv na výkon v škole či v zamestnaní. Keďže alkohol núti obličky vylučovať viac vody, dochádza k dehydratácii, ktorá sa najprv prejaví suchom v ústach.

Liečba

Neexistuje žiadna vedecky dokázaná účinná liečba stavu po opitosti. Do domácej liečby však zaraďujeme značnú rehydratáciu, teda pitie veľkého množstva vody, najlepšie ešte pred spaním.

Na bolesti hlavy zaberajú hlavne lieky proti bolesti typu ibuprofen a paracetamol, ich miešanie s alkoholom je však veľmi nebezpečné, pretože môže viesť k zlyhaniu pečene. Chladné zábaly čela a zátylku pomôžu zúžiť roztiahnuté cievy a uľaviť od bolestí hlavy.

Prevencia

Jedinou stopercentne účinnou prevenciou stavu po opitosti je vyhýbanie sa alkoholu. Pomôcť môže nepiť na prázdny žalúdok, nevybrať si tmavý alkohol, dodržiavať dostatočný pitný režim počas požívania – piť veľa vody, nie alkoholu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavydehydratáciahlavanevoľnostsucho v ústachúnavavracaniežalúdok