12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Subdurálny hematóm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Subdurálny hematómvzniká v dôsledku krvácaniana povrchu mozgu pod lebkou. Tietosubdurálne hematómy zvyčajne vznikajú pri poranení hlavy, čím môžu ohroziť život. Akútny subdurálny hematóm sa môže prejavovať akútnou bolesťou hlavy a je obvykle sprevádzaný poruchou vedomia.Chronickýsubdurálnyhematóm sa môžezačať prejavovať niekoľko týždňov alebomesiacov po úraze, pričom pre človeka samotný úraz je bezvýznamný a ani si naň nemusí pamätať.

Diagnostika

Subdurálny hematóm môže byť diagnostikovaný pomocou zobrazovacích testov, ako je CT alebo MRI sken. Tieto kontroly poskytnú lekárovi podrobný prehľad o mozgu, lebke, žilách, iných krvných cievach, prípadne okrvi na mozgu.

Lekár môže nariadiť tiež krvný test na kontrolu kompletného krvného obrazu. Ten ukáže počet červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek. Nízka hladina červených krviniek môže poukazovať na významnú stratu krvi.

Vznik a príčiny

Subdurálny hematóm vznikne v dôsledku pretrhnutia žily medzi lebkou a povrchom mozgu.

Akútne subdurálne hematómy: Pri závažnom poranení mozgu sa táto oblasť môže naplniť krvou a spôsobiť symptómy ohrozujúce život. Ide o najnebezpečnejší typ subdurálneho hematómu. Zvyčajne ho spôsobí dopravná nehoda, rana do hlavy alebo pád. Akútne subdurálne hematómy sa vytvárajú rýchlo a príznaky sa objavujú okamžite. Riziko úmrtia je vysoké.

Chronické subdurálne hematómy: Sú zvyčajne spôsobené miernymi alebo opakovanými poraneniami hlavy. Tie sú bežnejšie u starších ľudí pri ich fyzických pádoch alebo nárazoch. Niektoré chronické subdurálne hematómy sa vyskytujú bez zjavnej príčiny. Vyššia miera tohto stavu u starších ľudí môže byť zapríčinená aj tým, že mozog sa vekom zmenšuje. V lebke tak vzniká určitý priestor, v ktorom môže pri poranení hlavy dochádzať k ľahšiemu poškodeniu žíl.

Príznaky

Akútne subdurálne hematómy vyvolávajú symptómy okamžite. Naopak, ľudia s chronickými subdurálnymi hematómami však nemusia mať žiadne príznaky.
Medzi bežné príznaky subdurálneho hematómu patria:

  • nezrozumiteľná reč
  • strata vedomia alebo kóma
  • záchvaty
  • stuhnutosť
  • ťažké bolesti hlavy
  • slabosť
  • vizuálne problémy

Pri prejave z niektorých uvedených príznakoch by mal človek ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Tieto príznaky môžu byť tiež príznakmi iných veľmi závažných zdravotných stavov. Symptómy chronického subdurálneho hematómu môžu byť podobné príznakom demencie, mŕtvice, nádorov alebo iných závažností v mozgu.

Liečba

Akútny subdurálny hematóm sa musí operovať. Tento zákrok je nevyhnutný z dôvodu zvýšenia šance na pacientovo prežitie. Na odstránenie veľkého subdurálneho hematómu sa vykonáva chirurgický zákrok nazývaný kraniotómia. Pri tomto postupe chirurg odstráni časť lebky, aby mal prístup ku krvnej zrazenine alebo hematómu a mohol pri tomto zákroku odsávať.

Na vypustenie chronických subdurálnych hematómov, ale aj akútnych, ktoré sú menšie ako jeden centimeter v najhrubšom mieste, sa môže použiť otvor v lebke. Chirurg vytvorí malé otvory do ktorých následne umiestni trubice. Pomocou nich potom krv z hematómu vyteká.
Lekár tiež môže predpísať lieky proti záchvatom na liečbu alebo prevenciu príznakov, ktoré môžu byť spôsobené subdurálnym hematómom. Lieky sa môžu použiť aj na liečbu poranenia mozgu. Na zápal mozgu sa častokrát predpisujú kortikosteroidy.

Komplikácie: Komplikácie pri subdurálnom hematóme sa môžu vyskytnúť krátko po poranení alebo až po liečbe. Najčastejšie ide o mozgovú herniu (tá vytvára tlak na mozog a môže spôsobiť kómu alebo smrť), záchvaty alebo trvalú svalovú slabosť či necitlivosť.

Rozsah komplikácií závisí od závažnosti poranenia mozgu. Chronické alebo akútne subdurálne ochorenia môžu byť ovplyvnené aj inými zdravotnými problémami. Vyššiemu riziku sú vystavení ľudia, ktorí užívajú antikoagulanciá (lieky na riedenie krvi), ako aj ľudia vo veku nad 65 rokov, najmä v prípade chronického typu.

Ako žiť s chorobou

Pri akútnom hematóme je nutný okamžitý lekársky zásah. Pri chronickom je dôležité sledovať príznaky. Ak neustupujú, je potrebné navštíviť lekára. Šance na zotavenie závisia od typu poranenia mozgu, ktoré pacient má, a od miesta poranenia. Lekár vypracuje plán liečby a obnovy, ktorý je pre pacienta najvhodnejší.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhlavamozognezrozumiteľná rečporanenie hlavystrata vedomiazáchvaty