01.02.2023 • 4 minút na prečítanie

Buďte nasucho tento február aj vy! Poďakuje sa vám za to nie len peňaženka ale aj vaše zdravie.

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Suchý február je iniciatíva, ktorej hlavnou myšlienkou je, počas tohto mesiaca, úplná abstinencia od alkoholu. Ak sa pýtate, prečo by ste mali celý mesiac čeliť svetu bez večerného pohára vína či piva, najmä v najchladnejšom, a najtemnejšom období roka, prinášame vám niekoľko presvedčivých zdravotných benefitov, pre ktoré sa to určite oplatí urobiť.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • Čo je suchý február
  • Aké zmeny nastanú v organizme po mesiaci bez alkoholu
  • Tipy, ktoré vám pomôžu dodržať predsavzatie, mesiac bez alkoholu

Zvládnete vydržať mesiac bez konzumácie alkoholu?

Nie je ľahké prísť na to, kedy príjem alkoholu prekročil hranicu od mierneho, spoločenského pitia po závislosť. Pitie alkoholu je v dnešnej dobe bohužiaľ celkom bežné, a preto môže byť náročné odlíšiť, či je konzumácia alkoholu ešte v norme alebo či prerástla do problému, ktorý je potrebné začať čím skôr riešiť. 

S príchodom februára však máte skvelú príležitosť zapojiť sa do iniciatívy suchý február, v ktorej máte možnosť otestovať sa, aký je pre vás alkohol dôležitý. Dajte si záväzok, že celý mesiac nevypijete ani kvapku alkoholu. Dokážete to? 

Čo sa stane s naším telom ak vynecháme na mesiac alkohol?

Vedeli ste, že aj mesačná abstinenčná pauza môže zmeniť fungovanie nášho organizmu? Štúdia ukázala, že u pravidelných konzumentov alkoholu, ktorí sa ho vzdali jeden mesiac, nastal „rýchly pokles“ chemických látok v krvi, ktoré sú spojené s rozvojom a progresiou rakoviny. U účastníkov štúdie tiež zaznamenali zlepšenie inzulínovej rezistencie a krvného tlaku. Medzi ďalšie zdravotné výhody, ku ktorým vedie dodržanie iniciatívy suchý február patrí:

  • Lepší spánok

Už po týždni bez alkoholu si môžete všimnúť, že spíte o čosi lepšie, v dôsledku čoho máte cez deň viac energie. Keď pijete alkohol, upadnete rýchlejšie priamo do hlbokého spánku pričom vám chýba dôležitá REM fáza. Zatiaľ čo normálne by sme mali mať šesť až sedem cyklov REM fázy za noc, zvyčajne po alkohole je iba jeden alebo dva. Lepší spánok má veľa výhod. Budete produktívnejší, bude sa vám lepšie učiť a viac si budete pamätať. Zlepší sa aj vaša schopnosť ovládať svoje emócie, správanie a nálada.

  • Znížený zápal

Nadmerné užívanie alkoholu spôsobuje dlhotrvajúci zápal v celom organizme. Vynechanie alkoholu na 30 dní alebo viac môže viesť k zníženiu bolesti kĺbov, hlavy a celkovo bolesti tela, spôsobených zápalom. 

  • Regenerácia pečene

U každého kto pije nadmerne, čo sú viac ako dva drinky denne u mužov a jeden denne u žien, dochádza k ukladaniu tuku do pečeni. Tieto zmeny sú však reverzibilné, to znamená že v priebehu týždňov abstinencie sa môže pečeň zregenerovať.

  • Zníženie rizika vzniku niektorých druhov rakoviny

Alkohol je známy karcinogén, a preto platí, že čím viac alkoholu sa pravidelne pije tým sa riziko vzniku rakoviny zvyšuje. S alkoholom môže byť spojená rakovina krku, pažeráka, pečene, prsníka a hrubého čreva

  • Štíhlejšia postava

Alkohol má dosť vysoký obsah prázdnych kalórií. Ak by ste sa vzdali pitia šiestich 175 ml pohárov vína týždenne, ušetrili by ste okolo 960 kalórií, čo sa rovná trom hamburgerom alebo piatim a pol balíkov čipsov. Okrem toho alkohol zvyšuje chuť do jedlaspomaľuje metabolizmus, takže telo ťažšie spracováva tuky a cukry.

  • Lepší vzhľad

Konzumácia alkoholu ovplyvňuje vzhľad pokožky mnohými spôsobmi. Môže zvýšiť opuch pod očami, znížiť schopnosť produkovať kolagén a spôsobiť, že je pokožka náchylnejšia na spálenie od slnka. Dehydratácia, ktorá prichádza s pitím alkoholu, zanechá pokožku suchú a matnú. Po dvoch týždňoch bez pitia začne pleť vyzerať sviežejšie a viac žiarivo.

  • Lepšia hydratácia organizmu

Možno ste si všimli, že počas pitia chodíte často na toaletu. To preto, že alkohol je diuretikum, čo znamená, že ak nepijete dostatok vody, môže spôsobiť dehydratáciu. Adekvátna hydratácia organizmu je veľmi dôležitá pre celkové zdravie. Ovplyvňuje rôzne telesné funkcie, vrátane trávenia, regulácie telesnej teploty, lubrikácie kĺbov, vyplavovanie odpadových látok, nálady a mnohých ďalších. Pri abstinencii nezabudnite piť veľa vody a výhody lepšej hydratácie začnete pociťovať už počas prvého dňa.

  • Plnšia peňaženka

Nejde síce priamo o zdravotný benefit, no môže to nepriamo pomôcť znížiť stres a úzkosť z nedostatku peňazí. Do utrácania, ktoré je spojené s pitím, patrí nie len samotné míňanie na alkohol ale aj jedlá, na ktoré máte počas pitia väčšiu chuť a na nákupy, ktoré by ste inak neurobili.

Autor:Pixel-Shot/Shutterstock.com

Tieto tipy vám pomôžu preplávať februárom „na sucho“

  1. Odstráňte z domu všetok alkohol. V takom prípade aj keď vás popadne chuť na pohárik, nebudete mať čo piť. 
  2. Ak  sa vo vás nahromadil stres a máte potrebu „ vypustiť paru “ pamätajte, že alkohol nie je ani zďaleka vhodný spôsob ako sa s touto situáciou vysporiadať. V skutočnosti môže alkohol vyvolať ešte naviac pocit úzkosti a zlej nálady. Zato prechádzka na čerstvom vzduchu, tanec na obľúbenú hudbu či relaxačný kúpeľ sú štúdiami overené metódy, ktoré vám zaručene prospejú viac ako psychicky tak aj fyzicky.
  3. Pokúste sa zmeniť párty plány napríklad na dobrú večeru či kino s kamarátmi. Na párty totiž alkohol tečie prúdom, čo by vás mohlo zbytočne provokovať. Pokiaľ je to možné, snažte sa takýmto pokušeniam vyhýbať.
  4. Ak ste sa ocitli v spoločnosti, kde sa pije, zvoľte si nealkoholické verzie miešaných nápojov. Nealkoholické drinky vyzerajú rovnako ako alkoholické, čo znamená, že nebudete mať pocit, že pijete iné ako ostatní. 
  5. Zapojte do iniciatívy suchý február aj vašich priateľov a rodinu. Vytvoríte si tak skupinku svojich najbližších, v ktorej sa budete navzájom podporovať. 
  6. Vyťažte zo svojho voľného času maximum. Vyskúšajte nový koníček, venujte sa športu alebo čítajte knihy. Je dôležité zamestnať hlavu tak, aby nemala čas rozmýšľať nad alkoholom.
  7. Odškrtávajte si dni bez alkoholu a sledujte koľko dní ‘na sucho‘ ste dosiahli alebo si stiahnite aplikáciu, ktorá bude mapovať váš progres.
  8. Pamätajte prečo ste začali. Nech už bola vaša motivácia začať abstinovať akákoľvek, pripomínajte si to počas celého mesiaca, aby ste zostali silní. 
Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
pečeňpodráždenosťúnavazávislosťzdravý životný štýl