10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Súhlas s liečbou

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Súhlas s liečbou je potvrdenie, že pacientsúhlasí svybranouliečbou eštepred tým, ako dostane akýkoľvek druh ošetrenia, testu alebo lieku. Súhlas sa dáva pacientovi na základe vysvetlenia lekára a po jehouistení sa, že pacientsi je vedomý, čo podpisuje. Princíp súhlasu je dôležitou súčasťou lekárskej etiky a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv.

    Viac informácií

    Základné rozdelenie
    Aby bol súhlas platný, musí byť dobrovoľný, informovaný a osoba musí mať možnosť slobodne rozhodnúť sa.
    Dobrovoľný súhlas – pacient sa sám rozhoduje, či súhlasí, alebo nesúhlasí a nesmie byť ovplyvňovaný nátlakom zdravotníckeho personálu, priateľov alebo rodiny.

    Informovaný – pacient musí dostať všetky informácie o tom, čo liečba zahŕňa, vrátane výhod a rizík, či existujú primerané alternatívne liečby a čo sa stane, ak sa liečba neuskutoční.

    Rozhodnutie – pacient musí byť schopný dať súhlas. To znamená, že rozumie informáciám, ktoré mu boli poskytnuté, a môže ich použiť na informované rozhodnutie.

    Ak má dospelá osoba možnosť dobrovoľného a informovaného rozhodnutia s konkrétnym zaobchádzaním, musí sa jej rozhodnutie rešpektovať. To platí aj vtedy, ak by odmietnutie liečby viedlo k smrti alebo prípadne k smrti nenarodeného dieťaťa pacientky.

    Ak pacient nemá schopnosť rozhodnúť o svojom liečení sám a neurčil trvalé splnomocnenie, zdravotnícky personál, ktorý sa o pacienta stará, rozhodne zaňho. Lekári však musia urobiť primerané kroky – poradiť sa s príbuznými pacienta – pred tým, ako zvolené kroky podniknú.

    Ak pacienta čaká dôležitý lekársky postup, napríklad operácia, mal by byť jeho súhlas v ideálnom prípade zabezpečený v časovom predstihu, aby mal dostatok času na získanie informácií o procedúre a na položenie otázok. Ak by zmenil názor na akýkoľvek bod pred konaním, mal by stiahnuť svoj predchádzajúci súhlas.

    Poskytnutie súhlasu: Súhlas možno poskytnúť buď slovne, alebo písomne, v prípade potreby sa dá dať aj neverbálne. Ak pacient rozumie liečbe alebo vyšetreniu, ktoré sa má uskutočniť, môže napríklad stisnúť ruku, ak mu stav nič iné nedovoľuje.

    Súhlas od detí a mladých ľudí: Zvyčajne sa komunikuje prostredníctvom rodičov. Do veku 16 rokov môžu rozhodnúť za pacienta, no je možné, že ak dieťa (mladistvý) je schopný, súhlas udeľuje on sám.

    Súhlas nie je potrebný v nasledujúcich prípadoch:

    • Pacient nie je schopný reagovať, je napríklad v bezvedomí.
    • Pacientov aktuálny stav vyžaduje – počas operácie alebo nehody – núdzový postup.
    • Pacient je v ťažkom stave duševnej choroby, ako je schizofrénia, bipolárna porucha alebo demencia.
    • Pacient potrebuje nemocničnú liečbu pre ťažké duševné ochorenie, napríklad samopoškodzovanie alebo pokus o samovraždu.
    • Pacient predstavuje riziko pre verejné zdravie v dôsledku besnoty, cholery alebo tuberkulózy.
    • Pacient je ťažko chorý a žije v neprimeraných hygienických podmienkach.

    Súhlas a liečba na udržanie života: Pacient môže byť udržiavaný nažive s podpornou liečbou (napríklad ventilácia pľúc) bez predchádzajúceho rozhodnutia, ktoré naznačuje starostlivosť, ktorú by odmietol dostať. V takýchto prípadoch musí byť rozhodnutie o pokračovaní alebo ukončení liečby založené na tom, čo sa považuje za najlepší záujem tejto osoby. S cieľom pomôcť pri rozhodovaní by zdravotnícki pracovníci zodpovední za starostlivosť o pacienta mali o probléme hovoriť s príbuznými pacienta. Pri rozhodovaní by mali zvážiť okrem iného to, aká bude kvalita života človeka a ako dlho môže žiť, ak bude liečba pokračovať, a či existuje nejaká šanca na zotavenie.

    Liečba môže byť prerušená, ak sa vyhodnotí, že jej pokračovanie nie je v najlepšom záujme pacienta.

    Sťažnosť v súvislosti so súhlasom: Ak sa pacient domnieva, že súhlas nedostal na zváženie, môže podať oficiálnu sťažnosť.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia