25.09.2022 • 10 minút na prečítanie

Svalovka- odozva na tela na záťaž

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Svalová horúčka môže potrápiť nielen športovca, ale aj úplného laika či začiatočníka. Tá donúti zvoľniť a relaxovať doslova každého.  

Po akomkoľvek športovom výkone či namáhavej silovej činnosti sa mnohí stretávajú s bolesťou a citlivosťou konkrétnych svalov. Ide o svalovú horúčku, inak nazývanú aj svalovicu, svalovku. Tá vás môže prekvapiť aj vtedy, keď ste precenili svoje schopnosti a vrhli ste sa na cvičenie či tréning so 150%-tným nasadením. Prípadne vás môže potrápiť aj po ľubovoľnej každodennej činnosti, pri ktorej ste zapojili svaly, ktoré bežne namáhané nie sú. V nasledujúcom článku sa dočítate: 

  • čo je to svalová horúčka 
  • kedy nastane preťaženie svalov 
  • prvotné symptómy svalovky 
  • príčiny vzniku svalovej horúčky 
  • ako predchádzať svalovke 
  • spôsob liečby 

Čo to svalová horúčka je?

Svalová horúčka je stav, ktorý sa objavuje deň alebo dva po väčšej fyzickej námahe alebo po športovom výkone. Sprievodným javom je nepríjemná bolesť svalov.  

Hlavnou príčinou tzv. svalovky je prioritne preťaženie a presilenie svalov.  Tento ťaživý pocit sa môže objaviť po fyzickej aktivite nielen u začiatočníkov, ktorí nie sú zvyknutí na vykonávanie konkrétnej aktivity, ale aj u športovcov, ktorí mali buď dlhú prestávku od cvičenia, alebo jednoducho precenili svoje schopnosti.  Svalová horúčka tiež môže vzniknúť po činnosti, pri ktorej sa namáhajú iné svaly, ako tie, ktoré sú vystavené pravidelnej záťaži.  

Jedným z faktorov, prečo svalová horúčka vzniká je nahromadenie kyseliny mliečnej vo svaloch. Tá sa vylučuje pri akomkoľvek intenzívnejšom pohybe. Túto teóriu zastávali lekári v minulosti, avšak novšie štúdie dokázali, že existuje ďalšia, respektíve jediná a zásadná príčina vzniku svalovky. Hlavným dôvodom sú predovšetkým popraskané svalové vlákna, ktoré nemajú dostatok času a nestíhajú sa zregenerovať. Drobné poranenia a trhliny na vláknach vznikajú práve počas neprimerane nezvyklej námahy. Mikroskopické trhliny vznikajú teda pri preťažený svalových partií a najmä vo chvíli, kedy sa svaly intenzívne sťahujú, a to vzniká v priebehu vysokej tepovej frekvencie.  

Autor: BigBlueStudio/Shutterstock

Rizikové sú skoro všetky športové aktivity, akými sú napríklad behanie, posilňovanie, plávanie, cyklistika, kruhové tréningy, ale aj tanec či gymnastika a mnohé ďalšie športy. Nie je výnimkou ani situácia, kedy sa svalová horúčka vyskytne po sexuálnom styku, ktorý môže byť často omnoho namáhavejší ako nejaká športová činnosť.   

Svalová horúčka je akýmsi impulzom vášho tela, že ste to prehnali s cvičením a viac záťaže už nezvládne. Typickými prejavmi svalovej horúčky sú bolesť svalov, únava a vyčerpanosť organizmu, ale tiež sa môžu vyskytnúť aj kŕče či opuchy. Sú prípady že telo zareaguje na svalovku aj zvýšenou teplotou alebo zimnicou. Takýto stav môže u netrénovaných ľudí trvať pokojne aj celý týždeň, ale ľudí, ktorí sú viac-menej na pohyb a cvičenie zvyknutí, môže svalovka potrápiť len niekoľko dní. Je to rôzne. Všetko sa odvíja od mnohých faktorov, akými sú napríklad aj prah bolesti, svalová výbava, životný štýl, schopnosť regenerácie, náchylnosť a citlivosť na nové aktivity a činnosti a tak ďalej. Vo všeobecnosti platí, že pravá tvár svalovice sa ukáže až druhý deň po nadmernom fyzickom výkone.  

Po fyzickej činnosti alebo športovej aktivite je úplne normálne, ak pociťujete miernu bolesť. Je to znakom toho, že ste niečo robili. Je to prirodzená reakcia tela na záťaž, ktorej ste ho vystavili.  

Svalová horúčka postihuje nielen športových začiatočníkov, ale aj tých skúsených a trénovaných. Mohol to dotyčný prehnať s váhami v posilňovni, alebo robil iný pohyb, na ktorý doposiaľ nebol zvyknutý. Svalovka tiež postihuje športovca, ktorý sa po dlhšej pauze chce dostať opäť do formy.  

Medzi rizikové faktory, kedy sa môže objaviť svalová horúčka patrí: 

  • Zle pohybové návyky, 
  • nesprávne držanie tela, 
  • sedavý spôsob života, 
  • nedostatok spánku, 
  • nadmerný stres, 
  • nevyvážená strava. 

Ak je pocit po fyzickej záťaži nepríjemný a bolesť svalov neznesiteľná, telo ste preťažili. Vtedy vnímate každý pohyb bolestivo a akýkoľvek úkon, či už dvíhanie rúk, sadanie alebo klasická chôdza môže byť veľmi obtiažny a namáhavý.  

Jediným odporúčaným liekom na svalovú horúčku je najmä oddych. Relax je omnoho účinnejší ako domnienka o tom, že svalovicu treba zaručene rozhýbať, rozbehať. Okrem vynechania športových aktivít či fyzickej činnosti si doprajte kvalitný spánok. Svalová horúčka má tendenciu „vymiznúť“ sama, najneskôr do jedného týždňa.  

Regenerácii svalov a súčasne aj bolesti svalov dokážete pomôcť aplikáciou bylinných krémov či mastí, vďaka ktorým dokážete rozprúdiť nielen krvný obeh, ale aj uvoľniť napätie vo svaloch. Odporúča sa prijímať dostatočné množstvo tekutín, ale to aj mimo toho, keď vás trápi svalová horúčka, ale aj zvýšiť príjem horčíka. Proces regenerácie viete podporiť aj teplými obkladmi či horúcou vaňou alebo kúpeľom, s pridanou soľou do kúpeľa. Na opuchy či však zaberá skôr studený obklad, pretože teplo môže zápal zhoršiť.  Po tom, čo sa svaly upokoja a trocha zregenerujú je vhodné dopriať telu ľahký strečing, ponaťahovať sa, alebo ísť na prechádzku.  

Autor: fotoliza/Shutterstock

Pomocníci pri bolestiach svalov: 

  • mäta pieporná, 
  • kostihoj lekársky, 
  • pagaštan konský, 
  • arnika horská. 

Je možné svalovej horúčke predísť? 

V prvom rade je potrebné nepreceniť svoje schopnosti a svoju silu. Mali by ste prispôsobiť akúkoľvek aktivitu takej náročnosti, ktorú zvládnete.  Dôležité je svaly na cvičenie pripraviť, a to ponaťahovaním sa a rovnako aj zahriatím celého organizmu. Čo sa týka posilňovania, je dobré začať tréning s ľahšími váhami, a postupne pridávať a zvyšovať.  

Ak ste v strese, prípadne po chorobe, málo spíte, zbytočne telo nenamáhajte. Počúvajte ho a riaďte sa signálmi, ktoré vysiela. Odpornú radu, týkajúcu sa vhodnosti a správny výber druhu cvičenia by mali vyhľadať obézni ľudia, seniori či tehotné ženy. Rovnako aj ľudia, ktorí majú akékoľvek zdravotné problémy alebo sa potrebuj zamerať len na konkrétny druh posilňovania. 

Ak sa bolesti svalov nemiernia a pretrvávajú dlhšie ako týždeň, je potrebné vyhľadať svojho lekára a poradiť sa s ním. Môže ísť o situáciu, kedy sa nejedná o svalovú horúčku, ale môže byť na vine poškodenie svalu alebo kĺbu. V tom prípade je oddych nedostatočnou liečbou a celkové riešenie je potrebné konzultovať s odborníkom.  

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
svalová bolesťsvalyzdravý životný štýl