04.01.2023 • 6 minút na prečítanie

Dospelý sa dokáže naučiť čítať Braillovým písmom približne za rok

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

V tento deň pred 214 rokmi sa narodil  Louis Braille, muž, ktorý sám oslepol už v rannom detstve. Preslávil sa svetoznámym objavom – slepeckým bodovým písmom. Preto Svetová slepecká únia (WBU) vyhlásila jeho narodeniny za Svetový Braillov deň, ktorý je práve dnes.

Prečo Louis oslepol?

Louisov otec sa venoval sedlárskemu remeslu a svojho syna viedol rovnakou cestou. Žiaľ práve v jeho dielni sa stala nešťastná nehoda, pri ktorej si malý Louis len ako trojročný vypichol pravé oko. V 19.tom storočí bola medicína a najmä chirurgia na takej nízkej úrovni, že sa nie len nepodarilo zachrániť Louisovo pravé oko, ale dostal infekciu, ktorá sa rozšírila aj na druhé oko a chlapec oslepol úplne. 

Extrémne inteligentný už od mala

To, že je Louis mimoriadne nadaný si všimli v útlom veku nielen rodičia ale aj jeho učiteľ v rodnej obci. Ako 10 ročný chlapec si dokázal zapamätať omnoho viac iba z počúvania v škole, ako jeho rovesníci. Na odporúčanie pedagóga v tom veku išiel Louis do ústavnej starostlivosti inštitútu National des jeunes aveugles (Národný ústav pre mladých slepcov). Tu sa z učňa v priebehu pár rokov stal učiteľ, ktorý učil francúzsku gramatiku, algebru, aritmetiku ale aj hru na klavíri a violončele.

Na akom princípe je Braillovo písmo založené?

Tento francúzsky tvorca slepeckého písma uznaného celým svetom sa po prvý krát nad myšlienkou vytvoriť takúto abecedu pre nevidiacich zamyslel už ako 12-ročný.

Počiatky Braillovho písma siahajú až do Francúzskej armády Napoleona Bonaparte. Muž menom Charles Barbier vyvinul jedinečný systém komunikácie medzi vojakmi známy ako “nočné písanie”. Išlo o sonografickú tabuľku, ktorá sa skladá z buniek s dvanástimi bodmi. Každá bodka alebo kombinácia bodiek v bunke predstavovala písmeno alebo fonetický zvuk. Problém s vojenským kódom spočíval v tom, že konček ľudského prsta nemohol cítiť všetky bodky jediným dotykom.

Geniálny Louis Braille nahradil Barbierových 12 bodov iba šiestimi, čo znamenalo, že konček prsta mohol obsiahnuť celú bunkovú jednotku jedným odtlačkom a teda sa rýchlejšie pohybovať z bunky na bunku. Takto Braille dosiahol, že postupom času svet akceptoval Braillovo písmo ako základnú formu písomnej komunikácie pre nevidiacich.

Autor:Pyty/Shuttestock.com

Vedeli ste, že sú tri verzie Braillovho písma?

Braillovo písmo je systém dotykového čítania a písania, v ktorom vyvýšené bodky predstavujú písmená abecedy. Obsahuje tiež ekvivalenty pre interpunkčné znamienka. 

  • Verzia 1 pozostáva z 26 štandardných písmen abecedy a interpunkcie. Používajú ho hlavne ľudia, ktorí práve začali čítať Braillovo písmo.
  • Verzia 2 taktiež pozostáva z 26 štandardných písmen abecedy, interpunkcie ale rozrástla sa o kontrakcie (skratky). Takéto skratky sa používajú na úsporu miesta, pretože na Braillovu stranu sa nezmestí toľko textu ako na štandardnú tlačenú stranu. Verziou 2 sú písané knihy, nápisy na verejných miestach, jedálne lístky, atď.
  • Verzia 3 sa zvyčajne používa iba v osobných listoch, denníkoch a poznámkach. Ide o akúsi skratku celých slov iba na niekoľko písmen.

Prvou knihou napísanou v tomto písme sa stali trojzväzkové Dejiny Francúzska. Braillovo písmo bolo prispôsobené mnohým rôznym jazykom a používa sa aj na hudobnú a matematickú notáciu. 

Ako dlho vám potrvá naučiť sa základy písma?

Samozrejme záleží, či ide o dieťa so zrakovým hendikepom a navštevuje špecializovanú školu. V takomto prípade sa osnovy zhodujú s klasickou výukou písania a čítania u detí. Dospelý sa naučí čítať šlabikár za približne rok.

Naučiť sa písať a čítať Braillovou abecedou nie je jednoduché či pre deti alebo dospelých. Týmto dňom si môžeme pripomenúť nie len veľkosť Louisa Brailla ale aj rešpekt voči všetkým so zrakovým hendikepom.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Braille Alphabet

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
čiastočná strata zrakumozogneschopnosť rozlíšiť tváre ľudíočislepota