Syndróm bakteriálneho prerastania je klinický prejav, pre ktorý je charakteristický zvýšený počet abnormálneho typu črevných baktérií v tenkom čreve. V tráviacom trakte musí byť dostatok baktérií, ktoré sa podieľajú na jeho správnej funkcii. V tele ich človek má asi desaťkrát viac ako buniek. Prevažná časť baktérií je v hrubom čreve. Pri syndróme bakteriálneho prerastania sa nestretávame iba so zlými baktériami, ale hlavne s baktériami, ktoré sú na nesprávnom mieste. Z toho vyplýva, že pri tomto syndróme sa bakteriálna flóra žalúdka a tenkého čreva podobajú bakteriálnej flóre hrubého čreva.
Medzi baktérie podieľajúce sa na správnom trávení patria lactobacilly, enterokoky, orálne streptokoky a iné grampozitívne aeróbne a fakultatívne anaeróbne baktérie. V hornej časti gastrointestinálneho traktu, v žalúdku a v tenkom čreve sa nachádza oveľa menej baktérií ako v hrubom čreve. Na rozmiestnení baktérií v tráviacom trakte sa podieľajú faktory ako peristaltika, pH, využiteľnosť živín a ochranné faktory ako žalúdočná šťava, ktorá ničí mikróby, pankreatická šťava a žlč, ktoré udržujú v hornej časti tráviaceho traktu nízke pH. Nezastupiteľnú rolu zohráva normálna črevná flóra.
Pri zlyhaní funkcie ochranných faktorov dochádza k bakteriálnemu prerastaniu v tenkom čreve. Funkcia ochranných faktorov je narušená po chirurgických zákrokoch v oblasti tráviaceho traktu, pri celiakii, pri syndróme dráždivého hrubého čreva, pri slepom vyklenutí tenkého čreva, nedostatočnej funkcii pankreasu, cirhóze pečene, Crohnovej chorobe a pri dlhodobom užívaní liekov, ktoré znižujú sekréciu žalúdočnej šťavy.
Medzi hlavné príznaky patrí zápcha alebo hnačka, plynatosť a bolesť brucha. Bakteriálne prerastanie v tenkom čreve môže viesť k zvýšenej priepustnosti niektorých látok, to môže byť príčinou celkových prejavov ochorenia. Časté sú kožné prejavy, bolesti kĺbov a fibromyalgia — bolesť a stuhnutosť pohybového aparátu.
Pri tomto syndróme sa môžeme stretnúť tiež s nedostatkom vitamínu B12, ktorého absorpcia prebieha v hornej časti zažívacieho traktu, nedostatkom železa a vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K). Nedostatok vitamínu B12 a železa je častou príčinou anémie. Hlavnými príznakmi chudokrvnosti sú únava, zadýchavanie, bledosť kože a slizníc.
Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia posúdi zdravotný stav pacienta. Pri podozrení na syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva odosiela pacienta na endoskopické vyšetrenie. Pri tomto vyšetrení pacientovi odoberú vzorku obsahu tenkého čreva. Mikrobiologickým vyšetrením sa zhodnotí typ a počet baktérií v tenkom čreve.
Ďalšou diagnostickou metódou sú dychové testy, pri ktorých sa pacientovi orálne podáva glukóza. Glukóza je fermentovaná črevnými baktériami za vzniku vodíka, ktorý je vydychovaný. Pri dychových testoch sa meria množstvo vodíka vo vydychovanom vzduchu.
Na terapiu sa používajú antibiotiká, ktoré sa neabsorbujú a ostávajú v čreve, kde pôsobia na baktérie. Liekom prvej voľby býva Rafaximín. Dôležitou súčasťou liečby je diéta, napríklad bezlaktózová, doplnenie vitamínov a minerálov.