Syndróm holennej kosti vyvoláva bolesť, ktorú človek poc iťuje pozdĺž prednej časti dolnej končatiny, v oblasti holennej kosti medzi kolenom a členkom. Stav sa označuje aj ako syndróm mediálneho tibiálneho stresu. Syndróm holennej kosti je kumulatívna stresová porucha. Opakovaná námaha a preťažovanie kostí, svalov a kĺbov dolných končatín zabraňujú prirodzenej schopnosti tela vyliečiť sa.
Bolesť spojená s holennými kosťami je dôsledkom nadmerného množstva tlaku na tieto kosti a tkanivá. Nadmerná sila spôsobuje, že svaly sa zväčšujú a zvyšujú tlak na kosť. Vedie to k bolestiam až k zápalu. Syndróm často postihuje ľudí, ktorí sa pravidelne podieľajú na miernej až ťažkej fyzickej aktivite, takisto sa spája s aktívnym športom, ako je tenis, futbal alebo basketbal. Niekedy môže byť bolesť taká intenzívna, že človek je nútený s danou aktivitou prestať. Tieto problémy môžu byť i dôsledkom stresových reakcií na zlomeniny kostí. Stála námaha môže spôsobiť malé trhliny v kostiach nohy. Ak telo nemá dostatok odpočinku, nedokáže telo praskliny opraviť. Dôsledkom môže byť úplná zlomenina alebo zlomenina následkom stresu.
Rizikové faktory:
Prejav tohto symptómu je pravdepodobnejší aj vtedy, keď má človek unavené svaly a šľachy na nohách. Ľudia s plochými nohami, športovci, pochodujúci vojaci a tanečníci majú väčšiu pravdepodobnosť vývinu tejto diagnózy.
Pri syndróme holennej kosti sa objavujú niektoré z nasledujúcich príznakov: tupá bolesť v prednej časti dolnej končatiny, bolesť, ktorá sa vyvíja počas cvičenia, bolesť na každej strane holennej kosti, bolesť svalov, bolesť pozdĺž vnútornej časti dolnej končatiny, opuch v dolnej časti nohy (zvyčajne mierny, ak je prítomný), necitlivosť a slabosť nohy.
Lekár pri bežnej lekárskej prehliadke s pacientom konzultuje jeho fyzické aktivity. Kvôli diagnostike možno využiť röntgen, prípadne iné zobrazovacie metódy.
Domáca liečba: Syndróm holennej kosti vyžaduje prerušenie určitých fyzických činností keďženohy potrebujú odpočinok.
Ďalšie odporúčania:
Chirurgi cká liečba : Tá sa pri liečbe používa zriedkavo. Ak holenné kosti spôsobujú silnú bolesť a príznaky trvajú viac ako niekoľko mesiacov, lekár môže odporučiť operáciu – fasciotómiu. Urobí malé rezy v tkanive fascie, ktorá obklopuje svaly, čo môže niektoré bolesti zmierniť.
Medzi kroky, ktoré možno urobiť, aby sa človek vyhol syndrómu, patrí nosenie topánok, ktoré dobre sedia a majú dobrú podporu chodidla. Odborníci odporúčajú používať tlmiace výstelky do topánok, vyhýbať sa cvičeniu na tvrdých alebo šikmých plochách a na nerovnom teréne, zvyšovať intenzitu cvičenia postupne, pred cvičením sa zahrievať. Akýkoľvek intenzívny cvičebný program vyžaduje posilnenie všetkých okolitých svalových skupín. Cvičenie by sa malo obmieňať, aby sa predišlo nadmernému zaťažovaniu a traume konkrétnej svalovej skupiny. Ak sa objaví silná bolesť svalov alebo iné fyzické príznaky, človek by sa mal zdržať akéhokoľvek intenzívneho cvičenia a nechať nohy oddýchnuť.