12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Temporomandibulárna porucha (TMD)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Temporomandibulárna porucha (TMD) je skupina zdravotných problémov súvisiacich s čeľusťou. Tieto poruchy môžu spôsobiť citlivosť kĺbov, bolesti tváre a ťažkosti s pohybom kĺbov.Poruchy sú liečiteľné, ale existuje mnoho rôznych príčin, ktoré môžu sťažovať proces diagnostiky.

Príznaky

Symptómy porúch temporomandibulárneho kĺba závisia od závažnosti a príčiny stavu. Najčastejším príznakom je bolesť čeľuste a okolitých svalov. Ďalšie symptómy typicky spojené s týmito poruchami sú:

  • bolesť, ktorú možno cítiť na tvári alebo krku
  • stuhnutosť svalov čeľuste
  • obmedzený pohyb čeľuste
  • zablokovanie čeľuste
  • praskajúci zvuk pri pohybe čeľusťou
  • posun v čeľusti alebo zmena zarovnania horných a dolných zubov (malocclusion)

Príznaky sa môžu objaviť len na jednej strane tváre alebo na oboch stranách.

Diagnostika

Poruchy temporomandibulárneho kĺba sa diagnostikujú ťažko. Neexistujú žiadne štandardné testy na diagnostiku. Pacient obvykle podstupuje vyšetrenia u zubného lekára alebo ORL špecialistu. Vyšetrenie zahŕňa kontrolu čeľuste kvôli opuchu alebo citlivosti. Možno použiť niekoľko zobrazovacích testov – röntgen čeľuste, CT sken čeľuste, kde vidieť kosti a kĺbové tkanivá, a MRI čeľuste na odhalenie, či problémy súvisia so štruktúrou čeľuste.

Vznik a príčiny

Temporomandibulárny kĺb spája dolnú čeľusť s lebkou. Kĺb sa nachádza na oboch stranách hlavy pred ušami a umožňuje otvárať a zatvárať čeľusť pri hovorení a jedení. V mnohých prípadoch nie je známe, čo poruchu temporomandibulárneho kĺba spôsobuje. Úlohu môže zohrávať trauma čeľuste alebo samotného kĺba. Existujú aj iné zdravotné stavy, ktoré môžu prispieť k problémom, napríklad artritída či štrukturálne problémy s čeľusťou pri narodení.

S vývojom temporomandibulárneho kĺba súvisia i ďalšie faktory. Patrí k nim použitie ortodontických trakov, zlé držanie tela, ktoré napína svaly krku a tváre, ďalej dlhodobý stres, zlé stravovanie a nedostatok spánku.

Liečba

Vo väčšine prípadov sa symptómy porúch temporomandibulárneho kĺba môžu liečiť domácimi postupmi. Na zmiernenie príznakov možno jesť mäkké potraviny, prikladať ľad na miesta s opuchom a obmedziť pohyby čeľuste.

Pomoc lekára je zväčša potrebná, ak sa príznaky nezlepšia. V závislosti od príznakov môže predpísať alebo odporučiť:

  • lieky proti bolesti
  • lieky na uvoľnenie svalov čeľuste
  • lieky na zníženie opuchu
  • stabilizačnú dlahu, aby sa zabránilo škrípaniu zubov
  • botox na zníženie napätia vo svaloch a nervoch čeľuste
  • kognitívnu a behaviorálnu terapiu, ktorá pomáha znižovať stres

Zriedkavo lekár môže odporučiť operáciu alebo korekciu čeľuste. Môže ísť o opravné zubné ošetrenie na zlepšenie zhryzu, o artrocentézu, ktorá odstraňuje tekutiny a nečistoty z kĺba alebo operáciu na nahradenie kĺba.

Spomínané zákroky niekedy môžu zhoršiť príznaky. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom.

Ako žiť s chorobou

Človek zabrániť vzniku poruchy temporomandibulárneho kĺba obvykle nemôže, môže všakznížiť príznaky znížením úrovne stresu.

Perspektíva poruchy čeľustného kĺba závisí od príčiny problému. Väčšina prípadov vyžaduje zmeny v životných návykoch, prípadne v kombinácii s liekmi na zmiernenie akejkoľvek bolesti. Agresívna liečba je potrebná zriedka. No ak je stav spôsobený chronickým ochorením (ako je artritída), zmeny životného štýlu nemusia byť postačujúce.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť čeľustebolesť tvárečeľusťtemporomandibulárna porucha