17.01.2022 • 10 minút na prečítanie

Trombektómia dokáže zvrátiť následky upchatia cievy, môže zvrátiť ochrnutie u pacientov s ťažkou mozgovou príhodou a zachrániť život.

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Mozgové bunky človeka vydržia bez krvi, a teda aj bez kyslíka približne len 5 minút. Potom začínajú odumierať. Ak sa teda prívod krvi a kyslíka do mozgu rýchlo neobnoví, môže dôjsť k vážnemu trvalému poškodeniu, či dokonca smrti. Hovoríme o mozgovej mŕtvici. Alebo ináč o mozgovo-cievnej príhode. Najdôležitejšie je vtedy zabezpečiť čo najrýchlejšiu pomoc. Nevyhnutné je čím skôr obnoviť prietok v postihnutej cieve. Takémuto včasnému zásahu sa hovorí rýchly manažment. Ten často posúva problém k nevyhnutnej trombektómii.

    Trombektómia

    Časovo limitovaný urgentný endovaskulárny zákrok, ktorý je možné vykonať do 6, a za určitých okolností až do 24 hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice. Schválili ho v roku 2015 ako liečbu prvej línie. Je vysoko účinná a bezpečná pri ťažkých mozgových príhodách v dôsledku uzavretia veľkej tepny, ktorá zásobuje mozog krvou. Môže zvrátiť ochrnutie u pacientov s ťažkou mozgovou príhodou a zachraňuje životy. Obnovuje sa prietok krvi do mozgu otvorením blokovaných tepien pomocou katétrových zariadení zavedených cez slabinu alebo zápästie a zachraňuje mozgové tkanivo pred trvalým poškodením.

    O tom, či sa pacient po mŕtvici vylieči úplne alebo s následkami, alebo dokonca zomrie, rozhoduje predovšetkým čas. Čím skôr sa obnoví prietok v postihnutej cieve, tým väčšiu šancu má pacient na obnovu funkcie jeho mozgu.

    Cievna mozgová príhoda https://lekar.sk/nahla-cievna-mozgova-prihoda je definovaná ako náhle vzniknuté ochorenie zapríčinené rýchlo sa rozvíjajúcou ložiskovou stratou mozgových funkcií. Cievna mozgová príhoda je teda závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu.

    Autor: cypopcolour/Shutterstock

    Náhle cievne mozgové príhody sú treťou najčastejšou príčinou úmrtia a invalidizácie vo vyspelých krajinách. Takmer 14 miliónov ľudí ročne na celom svete utrpí mozgovú príhodu, pričom na lôžku ostáva pripútaná až tretina pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť, trpia poruchami zraku, ale aj depresiami a demenciou.

    Úmrtnosť na mozgovú príhodu sa pohybuje v rozmedzí približne 100 – 200 / 100 000 obyvateľov Slovenska. Cievnu mozgovú príhodu poznáme aj vďaka iným názvom, ako je napríklad náhla mozgová príhoda, porážka, mozgový infarkt, iktus, apoplexia, mozgová mŕtvica či krvácanie do mozgu.

     

    Príznaky mozgovej porážky sú zreteľné, okolie by si ich malo všímať.

    Cievna mozgová príhoda (CMP) je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu. „Cievnu mozgovú príhodu pomáha odhaliť porucha mimiky tváre – postihnutý nie je schopný symetrického úsmevu; ďalej slabosť končatín na jednej strane tela, kedy má pacient problém predpažiť či upažiť horné končatiny a tiež problémy s rečou,“ opisuje signály CMP prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, FEAN, prednostka Neurologickej kliniky UNLP a LF UPJŠ v Košiciach.

    Pri cievnej mozgovej príhode dochádza k rôznym príznakom, ktoré sú dobre rozpoznateľné. Najtypickejšími príznakmi sú:

    • porucha reči,
    • slabosť jednej polovice tela,
    • pokles ústneho kútika.

    Niekedy je to napríklad porucha zraku, závraty, a iné, v závislosti od toho, ktorá cieva je postihnutá. Príznaky prichádzajú z minúty na minútu. Netreba zostať čakať, či to prejde, je potrebné ísť čím skôr do nemocnice.

    Autor: SpeedKingz/Shutterstock

    Globálne štatistiky pacientov s mozgovou príhodou:

    • 1 zo 4 ľudí vo veku nad 25 rokov utrpí počas svojho života mozgovú príhodu.

    • Mozgová mŕtvica je hlavnou príčinou dlhodobého zdravotného postihnutia.

    Úroveň starostlivosti poskytovanej pacientom s mozgovou príhodou globálne:

    • asi 13,6 milióna ľudí ročne na celom svete utrpí mozgovú príhodu,
    • z tohto počtu sú 2 – 3 milióny indikované na mechanickú trombektómiu,
    • táto liečba je však poskytnutá iba 200 000 z týchto indikovaných pacientov,
    • to znamená, že takmer 2 milióny tých, ktorým by liečba prospela, sa k nej nikdy nedostali.

    Medzi lídrov v liečbe ischemických cievnych mozgových príhod na Slovensku patrí Cerebrovaskulárne oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. UNLP je jedným z deviatich špecializovaných pracovísk, ktoré vykonávajú trombektómiu, čiže mechanické odstránenie krvnej zrazeniny z mozgu. Cerebrovaskulárne centrum UNLP funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

    „Na Slovensku sa v súčasnosti endovaskulárne lieči 10% pacientov s CMP, čím SR spĺňa kritériá určené pre európske krajiny na obdobie rokov 2018-2030, a už teraz ich nielen spĺňame, ale aj prekračujeme,“ tvrdí prof. Gdovinová, ktorá je zároveň prezidentkou Slovenskej neurologickej spoločnosti. Ďalej dodáva: „Ak pacient spĺňa kritériá pre podanie akútnej liečby, už na CT pracovisku môže dostať liek, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu do 4,5 hodiny od prvých príznakov CMP. Pokiaľ sa ale zistí, že pacient má uzáver veľkej cievy, zrazeninu z nej mechanicky odstráni intervenčný rádiológ trombektómiou. Na tento zákrok k nám transportujú pacientov z celého Košického a Prešovského kraja.“

    Autor: MattLphotography/Shutterstock

    Vek hospitalizovaných stále klesá

    Už dávno neplatí, že CMP je ochorenie týkajúce sa len ľudí vo vyššom veku. Žiaľ, v ostatnom období postihuje mladšie ročníky vo veku od 20 do 44 rokov. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každý deň zomrie na mŕtvicu štrnásť ľudí. Každá dvanásta žena a každý jedenásty muž na Slovensku tomuto ochoreniu podľahne. V prepočte teda každý desiaty Slovák zomrie na cievnu mozgovú príhodu. Ročne u nás postihne viac ako 17 tisíc pacientov.

    Na Neurologickej klinike UNLP v dôsledku mŕtvice stále častejšie hospitalizujú aj 40-ročných pacientov. „Človeka zamrzí, keď príde mladý pacient s CMP len preto, že nebral lieky na vysoký krvný tlak. Často prídu pacienti s krvácaním do mozgu, vedeli, že majú vysoký tlak, napriek tomu lieky neužívali. Síce sľubujú, že lieky budú brať, ale už ostávajú postihnutí na celý život,“ poznamenáva Gdovinová.

    Chýba prevencia

    „Ľudia chcú lieky, ale sami pre zdravie robia málo.“

    Pacienti, ktorí prichádzajú do nemocnice s CMP majú často nadváhu. Nielen obezita, ale i vysoký krvný tlak a porucha metabolizmu tukov patria k rizikovým faktorom. Aj ľuďom s búšením srdca by mali vyhľadať lekára, môže totiž ísť o fibriláciu predsiení, čo tiež predstavuje riziko vzniku mŕtvice. Prevenciou pred ochorením je jednoznačne zdravá strava a dostatok pohybu.

    V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

    Cievna mozgová príhoda

    Cievne mozgové príhody na Slovensku

    Slováci prichádzajú s cievnou príhodou k lekárovi neskoro

    Kardiovaskulárne ochorenia

    Neurologie v praxi

    Prvá pomoc pri cievnej mozgovej príhode

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesť hlavymozgová mŕtvicamozogporuchy vedomiavracaniezávrať