Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré ročne postihne na celom svete milióny ľudí.. Počet obetí chrípky stúpa najmä počas chrípkových sezón, ktoré sú často sprevádzané epidémiami a zvýšenou mierou hospitalizácii najmä u rizikových skupín obyvateľstva. Prečítajte si, pre ktoré skupiny môže byť chrípka smrteľná.
Najmä v zimnom období sa každý rok nakazí sezónnou chrípkou až 1 miliarda ľudí. To z chrípky robí jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich infekčných respiračných vírusov. Aj preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neustále monitoruje situáciu a dvakrát ročne dáva odporúčanie, na ktoré vírusy sa vo vakcíne proti chrípke treba zamerať na nadchádzajúcu sezónu.
Vakcína proti chrípke je najlepší spôsob, ako zabrániť infekcii a môže zmierniť príznaky, ak chrípku dostanete. U vysoko rizikových skupín, náchylnejších na chrípku, môže vakcína zachrániť život.
Aj keď je chrípka známe ochorenie, presné stanovenie úmrtnosti môže byť náročné z viacerých dôvodov.
Jedným z dôvodov je, že príznaky chrípky sú podobné s inými infekciami, ako je napríklad respiračný syncyciálny vírus a rhinovírus. V mnohých krajinách sa testuje len zlomok pacientov s respiračnými ochoreniami, aby sa potvrdilo, či boli infikovaní vírusom chrípky.
Ďalším dôvodom je, že chrípka môže viesť k úmrtiu v dôsledku komplikácií, ako je pridružený zápal pľúc, ale aj kardiovaskulárnymi komplikáciami, ako sú srdcový infarkt či mŕtvica alebo iné závažné infekcie. Platí to najmä pre starších ľudí a ľudí s chronickými zdravotnými problémami.
Napriek tomu svetová zdravotnícka organizácia odhaduje celosvetovo približne 290 000 až 650 000 ročných úmrtí na chrípku.
V Európe je počet obetí chrípky každoročne 30,8 na 100 000 obyvateľov vo veku nad 65 rokov, čo je priemerný vek úmrtia na chrípku. Starší dospelí sú totiž náchylnejší na vážne komplikácie chrípky v dôsledku oslabeného imunitného systému a prítomnosti chronických ochorení, ako sú srdcovo cievne ochorenia, cukrovka alebo respiračné ochorenia.
V niektorých prípadoch predstavujú starší ľudia až 90 % úmrtí súvisiacich s chrípkou na celom svete. Odhaduje sa však, že chrípka je smrteľnejšia v krajinách Južnej Ameriky, Afriky a južnej Ázie ako v Európe a Severnej Amerike. Napríklad Indonézia má viac než dvojnásobnú úmrtnosť ako Kanada. Tieto rozdiely sú aspoň čiastočne spôsobené chudobou, horším základným zdravotným stavom a horším prístupom k zdravotnej starostlivosti.
Na Slovensku bolo v chrípkovej sezóne 2023/2024 hlásených 1 423 511 prípadov akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť 59 027,4 na 100 000 osôb. V porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou 2022/2023 klesol počet hlásených prípadov o 74 670, čo je o 4,98 %. Najvyššia chorobnosť bola hlásená v Trnavskom kraji a najnižšia v Trenčianskom.
V chrípkovej sezóne 2023/2024 pokračovalo monitorovanie prípadov ochorení a úmrtí na ťažkú akútnu respiračnú infekciu, pričom od začiatku tejto sezóny bolo hlásených 77 takýchto prípadov.
Z celkového počtu 77 prípadov ťažkej akútnej respiračnej infekcie bolo evidovaných 29 úmrtí. Z 29 zomrelých sa u 24 vyskytoval aj rizikový faktor (v 13 prípadoch išlo o srdcovo cievne ochorenie, v 3 prípadoch o cukrovku, v 2 prípadoch išlo o iné závažné ochorenie, v 2 prípadoch o ochorenie obličiek v 2 prípadoch o ochorenie pľúc, v 1 prípade o onkologické ochorenie a v 1 prípade o alkoholizmus).
Vírus chrípky sa šíri predovšetkým kvapôčkami z dýchacích ciest, ktoré sa uvoľňujú, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo rozpráva. Pri vdychovaní týchto čiastočiek sa tak môžete veľmi ľahko nakaziť. Vírus sa môže šíriť aj dotykom povrchov kontaminovaných vírusom chrípky a následným dotykom tváre, najmä úst, nosa alebo očí.
Chrípka môže spôsobiť úmrtie prostredníctvom rôznych komplikácií a mechanizmov, ako sú:.i:
Chrípka môže oslabiť imunitný systém a viesť k sekundárnym bakteriálnym infekciám, ako je zápal pľúc, ktorý môže byť závažný a život ohrozujúci, najmä u detí a starších dospelých.
Chrípka môže zhoršiť existujúce ochorenia, ako je astma, chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) alebo srdcové ochorenie, čo vedie k závažným komplikáciám.
V závažných prípadoch môže chrípka viesť k ARDS, pri ktorom sa v pľúcach hromadí tekutina, čo sťažuje dýchanie a je potenciálne smrteľné.
Chrípka môže spôsobiť rozsiahly zápal, ktorý môže v závažných prípadoch viesť k zlyhaniu viacerých orgánov.
Niekedy môže chrípka spustiť závažnú celotelovú reakciu na infekciu známu ako sepsa, ktorá ak nie je okamžite liečená, môže viesť k zlyhaniu orgánov a smrti.
Určité skupiny ľudí sú vystavené vyššiemu riziku závažného priebehu chrípky a úmrtiu v dôsledku faktorov súvisiacich s ich zdravotným stavom a imunitným systémom. Ide najmä o:
COVID-19 má v porovnaní so sezónnou chrípkou vyššiu úmrtnosť a širší globálny dosah. Zatiaľ čo chrípka má zvyčajne úmrtnosť okolo 0,1 %, miera úmrtia na COVID-19 je vo všeobecnosti 1 – 3 % na celom svete. COVID-19 má tiež tendenciu viesť k závažnejšiemu priebehu ochorenia a predstavuje väčšie riziko pre zdravotníctvo, zatiaľ čo chrípka je často sezónna s celkovo menej závažnými následkami. Obe ochorenia postihujú podobné rizikové skupiny vrátane starších ľudí a ľudí s chronickými ochoreniami.
Očkovanie proti chrípke pozostáva z inaktivovaného alebo oslabeného vírusu, ktorý stimuluje imunitný systém, aby včasne rozpoznal kmene chrípky a účinne s nimi bojoval. Vakcína sa každoročne aktualizuje, aby zodpovedala cirkulujúcim vírusom chrípky a odporúča sa väčšine ľudí, najmä tým, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku, ako sú starší ľudia, malé deti a ľudia s chronickými zdravotnými problémami.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje