14.02.2022 • 10 minút na prečítanie

Váhate, či sa dať zaočkovať treťou dávkou proti koronavírusu? Prečo je booster, dávka dôležitá?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nachádzame sa uprostred štvrtej vlny pandémie, s dominujúcim variantom omikron. Ako denne sledujeme prírastky tisícok nakazených, mnoho ľudí si kladie otázku: Prečo by som mal ísť na tretiu dávku, aj keď sa zdá, že variant omikron spôsobuje menej závažné klinické príznaky ochorenia? Odpoveď na túto, a  aj iné otázky týkajúce sa tretej dávky nájdete v našom článku.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • Ako sa líši variant omikron od delta variantu,
  • Ktoré príznaky možno najčastejšie pozorovať pri nákaze omikronom,
  • Prečo je potrebná tretia, booster, dávka,
  • Kto môže ísť na booster dávku a kedy,
  • Či by sa mali treťou dávkou preočkovať aj deti,
  • Aké nežiaduce účinky môžu nastať po tretej dávke,
  • Či sa môže podať tretia dávka inej značky ako boli prvé dve,
  • Či sa môže kombinovať tretia dávka s vakcínou proti chrípke.

Spôsobuje variant omikron naozaj mierny covid?

Aj keď doposiaľ zistené informácie o variante omikron naznačujú, že je menej závažný v porovnaní s delta variantom, neznamená to, že by mal byť kategorizovaný ako „mierny “. Mnoho ľudí si myslí, že nakaziť sa variantom omikron je dobrý spôsob imunizácie, no nemyslia na to, že keď ich sused mal menej závažné príznaky, oni také šťastie mať nemusia. Rovnako ako predchádzajúce varianty, aj omikron hospitalizuje ľudí a bohužiaľ aj zabíja. Tiež treba myslieť na dlhodobé následky, ako napríklad nadmerná únava, depresie, padanie vlasov, problémy s dýchaním, alebo pamäťou a koncentráciou, ktoré covid spôsobuje aj u ľudí s miernym priebehom ochorenia.

Omikron vytvára viac kópii vírusu, v kratšom časovom úseku, v horných dýchacích cestách, čo je pravdepodobne dôvod prečo je prenosnejší. Tým, že sa rýchlejšie šíri, postihne viac ľudí naraz, čo znamená, že viac ľudí vyhľadá zdravotnú starostlivosť v čase, keď sú lekári už beztak veľmi vyťažení.

Ktoré príznaky môžete pozorovať pri nákaze variantom omikron?

Rovnako ako u predchádzajúcich variantov, pacienti infikovaní omikronom môžu pociťovať hneď niekoľko symptómov naraz. Údaje, ktoré doposiaľ máme ukazujú, že horúčka a kašeľ nie sú také rozšírené v prípade nákazy variantom omikron, a že medzi najčastejšie príznaky patrí nádcha, bolesť hlavy, únava, kýchanie a bolesť hrdla. Pri omikrone sa tieto príznaky objavia rýchlejšie. Dáta ukazujú, že inkubačná doba, čas potrebný na rozvinutie symptómov po vystavení vírusu, je asi tri dni. Pre porovnanie, inkubačná doba delta variantu bola okolo 4 dni a pôvodného variantu viac ako 5 dní.

Prečo je potrebná booster dávka?

Ochrana, ktorú ponúkajú vakcíny je veľmi silná, ale začína slabnúť po dvoch mesiacoch pri vakcíne Johnson & Johnson a po piatich mesiacoch pri vakcínach Pfizer a Moderna. Tretia dávka podporuje imunitný systém a posilňuje ochranu aj proti variantu omikron.

Už v septembri vedci z Izraela, jednej z prvých krajín, ktoré zaviedli booster, uviedli, že tretia dávka vakcíny Pfizer podstatne znížila mieru infekcii závažného priebehu u ľudí starších ako 60 rokov v porovnaní s tými, ktorí mali len dve dávky. V skupine ľudí, ktorí boli preočkovaní 3. dávkou bolo 19,5krát menej covid prípadov s ťažkým priebehom ako u ľudí s dvomi dávkami.

Autor: viewimage/Shutterstock

Rýchlo šíriteľný variant omikron a jeho schopnosť znížiť účinnosť vakcíny vďaka mutáciám na spike proteíne, viedlo k tomu, že sa urýchlilo podávanie booster vakcín v snahe udržať imunitu na čo najvyššej možnej úrovni.  Ukázalo sa, že 2 dávky vakcíny sú efektívne v prevencii symptomatickej nákazy zhruba na 20%, pričom 3. dávka zvyšuje účinnosť na 70 až 80%. Čo sa týka ťažkého priebehu a hospitalizácie je efektivita vakcín na úrovni 95% voči variantu omikron rovnako ako to je aj v prípade delty.

Kto môže ísť na tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Podľa usmernenia ministerstva zdravotníctva je možné podať booster dávku kompletne zaočkovanej osobe vo veku od 18 rokov najskôr za 3 mesiace po podaní druhej dávky a za 8 týždňov od podania jednodávkovej vakcíny. Osobám, ktoré sú kompletne zaočkované a prekonali COVID-19 sa tiež odporúča podať booster po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia. V spojených štátoch už prebieha aj očkovanie detí od 12 do 17 rokov. Vyzerá to tak, že čoskoro sa začne očkovanie detí 3 dávkou aj na Slovensku.  Doposiaľ sú očkované 3. dávkou iba deti so závažnými poruchami imunity.

Mali by sa dať treťou dávkou preočkovať aj deti?

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb(CDC), rovnako ako aj FDA povolili booster dávku od spoločnosti Pfizer-BioNTech pre deti vo veku 12 až 17 rokov. Obe agentúry tiež povolili posilňovaciu dávku pre deti vo veku 5 až 11 rokov, ktoré majú vážne zdravotné ťažkosti alebo užívajú lieky, oslabujúce imunitný systém.  U detí, ktoré dostali vakcínu koncom jari, alebo začiatkom leta imunita v tomto bode pravdepodobne klesá. Nemajú toľko protilátok ako krátko po očkovaní a posilňovacia dávka môže pomôcť ich telu vybudovať si väčšiu imunitu a pripraviť ich pre prípad, že budú vystavené vírusu.

Je dôležité aby boli deti pred vírusom chránené, aby sa u nich nerozvinul Multisystémový zápalový syndróm u detí (MIS-C). MIS-C je stav, pri ktorom môže dôjsť k zápalu rôznych častí tela vrátane srdca, pľúc, obličiek, mozgu, kože, očí alebo gastrointestinálnych orgánov. V prípade, že nie je spozorovaný a liečený včas môže sa skončiť fatálne.

Autor: Rido/Shutterstock

Aké nežiaduce účinky možno očakávať po tretej dávke?

Všetky doposiaľ hlásené nežiaduce účinky, po podaní  tretej dávky, boli podobné tým, ktoré sa vyskytli po dvojdávkových alebo jednodávkových vakcínach proti koronavírusu. Najčastejšie hlásenými vedľajšími účinkami boli horúčka, bolesť hlavy, únava a bolesť v mieste vpichu, a celkovo bola väčšina vedľajších účinkov mierna až stredne závažná. Závažné vedľajšie účinky po podaní tretej vakcíny sa síce môžu vyskytnúť, avšak sú veľmi zriedkavé rovnako ako pri jedno, alebo dvojdávkových vakcínach. Tretia dávka nezvyšuje riziko ich vzniku o nič viac.

Je tretia dávka účinná ak som po očkovaní nemal žiadne príznaky?

Reakcie po očkovaní proti koronavírusu sa môžu líšiť od človeka k človeku. Väčšina ľudí v klinických štúdiách zaznamenala len mierne vedľajšie účinky pričom niektorí z nich nemali vedľajšie účinky žiadne.  Aj napriek slabej post-vakcinačnej reakcii mali títo ľudia stále silnú imunitnú odpoveď na vakcínu. Očkovanie vás chráni pred závažnou infekciou COVID-19 bez ohľadu na to, či máte po očkovaní vedľajšie účinky, alebo nie.

Musí byť tretia dávka vakcíny rovnakej značky akú som dostal pred tým?

Nie, vakcíny sa môžu kombinovať. FDA , americká Správa potravín a liečiv, povolila tri booster vakcíny a to Pfizer-BioNTech, Moderna a Janssen-Johnson & Johnson , a rozhodla, že je bezpečné dostať booster vakcínu COVID-19 alebo dodatočnú dávku inej značky, ako bola vaša počiatočná dávka alebo dávky.

Chcem sa dať zaočkovať aj proti chrípke aj booster dávkou proti covidu. Aké časové okno má byť medzi jednotlivými vakcínami?

Ak máte záujem, popri tretej dávke covid vakcíny, aj o očkovanie proti chrípke, je bezpečné dostať obe vakcíny aj súčasne. Je to len na vás ako si to chcete načasovať.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Omicron variant

Covid-19 shot for children

Covid-19

Omicron largely evades immunity from past

Omicron/Covid-19

Health

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy