27.09.2022 • 10 minút na prečítanie

Schizofrénia

Schizofrénia je vážna duševná porucha, pri ktorej ľudia nedokážu normálne interpretovať realitu. Schizofrénia môže viesť k určitej kombinácii halucinácií, bludov a extrémne neusporiadaného myslenia a správania, ktoré zhoršujú každodenné fungovanie a môžu byť invalidizujúce

Ľudia so schizofréniou potrebujú celoživotnú liečbu. Včasná liečba môže pomôcť dostať príznaky pod kontrolu skôr, ako sa vyvinú závažné komplikácie a môže pomôcť zlepšiť dlhodobú prognózu. 

Príznaky a symptómy

Schizofrénia zahŕňa celý rad problémov s myslením (poznaním), správaním a emóciami. Príznaky a symptómy sa môžu líšiť, ale zvyčajne zahŕňajú bludy, halucinácie, dezorganizovanú reč a zhoršenú schopnosť fungovať. Symptómy môžu zahŕňať: 

Bludy 

Sú to falošné presvedčenia, ktoré nie sú založené na realite. Človek si napríklad myslí:  

  • že je mu ubližované alebo je obťažovaný,  
  • určité gestá alebo komentáre sú namierené proti nemu,  
  • má výnimočné schopnosti alebo je slávny, 
  • iná osoba je do neho zamilovaná, 
  • blíži sa veľká katastrofa.  

U väčšiny ľudí so schizofréniou sa takéto bludy vyskytujú. 

Halucinácie 

Tie zvyčajne zahŕňajú videnie alebo počutie vecí, ktoré neexistujú. Pre človeka so schizofréniou však majú plnú silu a vnímajú ich veľmi reálne. Halucinácie sa môžu vyskytnúť v ktoromkoľvek zo zmyslov, ale počutie hlasov je najčastejším prípadom. 

Dezorganizované myslenie (reč) 

Dezorganizované myslenie sa odvodzuje z dezorganizovanej reči. Efektívna komunikácia môže byť narušená a odpovede na otázky môžu čiastočne alebo úplne nesúvisieť. Zriedkavo môže reč zahŕňať skladanie nezmyselných slov, ktorým nie je možné rozumieť – slovný šalát

Extrémne dezorganizované alebo abnormálne motorické správanie 

To sa môže prejaviť mnohými spôsobmi, od detskej hlúposti až po nepredvídateľné vzrušenie. Správanie nie je zamerané na cieľ, takže je ťažké robiť úlohy. Správanie môže zahŕňať odpor voči pokynom, nevhodné alebo bizarné držanie tela, úplný nedostatok reakcie alebo zbytočný a nadmerný pohyb. 

Negatívne symptómy 

To sa týka zníženej alebo chýbajúcej schopnosti normálneho fungovania. Osoba môže napríklad zanedbávať osobnú hygienu alebo sa môže zdať, že nemá emócie (nevytvára očný kontakt, nemení výrazy tváre alebo hovorí monotónne). Okrem toho môže človek stratiť záujem o každodenné aktivity, môže sa spoločensky stiahnuť alebo mu chýba schopnosť prežívať potešenie. 

Symptómy sa môžu v priebehu času líšiť v type a závažnosti, s obdobiami zhoršenia a ústupu symptómov. Niektoré príznaky môžu byť vždy prítomné. 

U mužov sa symptómy schizofrénie zvyčajne začínajú od začiatku do polovice 20. rokov. U žien sa príznaky zvyčajne začínajú koncom 20. rokov. Je nezvyčajné, aby schizofrénia bola diagnostikovaná deťom a tiež je to zriedkavé u ľudí starších ako 45 rokov. 

Symptómy u dospievajúcich 

Symptómy schizofrénie u dospievajúcich sú podobné ako u dospelých, ale tento stav môže byť ťažšie rozpoznať. Môže to byť čiastočne preto, že niektoré skoré príznaky schizofrénie u dospievajúcich sú bežné pre typický vývoj počas tohto obdobia, ako napríklad: 

  • odcudzenie od priateľov a rodiny, 
  • pokles výkonu v škole, 
  • problémy so spánkom, 
  • podráždenosť alebo depresívna nálada, 
  • nedostatok motivácie. 

Tiež rekreačné užívanie látok, ako je marihuana, metamfetamíny alebo LSD, môže niekedy spôsobiť podobné príznaky a symptómy. 

V porovnaní s príznakmi schizofrénie u dospelých je u dospievajúcich: 

  • menej pravdepodobné, že budú mať bludy, 
  • s väčšou pravdepodobnosťou budú mať vizuálne halucinácie. 

Príčiny / spúšťače

Nie je známe, čo spôsobuje schizofréniu, ale vedci sa domnievajú, že k rozvoju tejto poruchy prispieva kombinácia genetikychemických procesov v mozgu a prostredia

Problémy s niektorými prirodzene sa vyskytujúcimi mozgovými chemikáliami, vrátane neurotransmiterov nazývaných dopamín a glutamát, môžu prispieť k schizofrénii. Neurozobrazovacie štúdie ukazujú rozdiely v štruktúre mozgu a centrálnom nervovom systéme ľudí so schizofréniou.  

Hoci presná príčina schizofrénie nie je známa, zdá sa, že určité faktory zvyšujú riziko vzniku alebo spustenia schizofrénie, vrátane: 

  • rodinnej anamnézy schizofrénie, 
  • niektorých komplikácií tehotenstva a pôrodu, ako je podvýživa alebo vystavenie toxínom či vírusom, ktoré môžu ovplyvniť vývoj mozgu plodu, 
  • užívania liekov, ktoré menia myseľ (psychoaktívne alebo psychotropné látky) počas dospievania a skorej dospelosti. 

Diagnostika

Diagnóza schizofrénie zahŕňa vylúčenie iných porúch duševného zdravia a určenie, či symptómy nie sú spôsobené zneužívaním návykových látok, liekmi alebo iným zdravotným problémom. Stanovenie diagnózy schizofrénie môže zahŕňať: 

Fyzickú skúšku 

Môže sa vykonať, aby sa vylúčili ďalšie problémy, ktoré by mohli spôsobovať príznaky a aby sa skontrolovali akékoľvek súvisiace komplikácie. 

Testy a skríningy 

Môžu zahŕňať testy, ktoré pomáhajú vylúčiť stavy s podobnými príznakmi, ako skríning alkoholu a drog. Lekár môže tiež požiadať o vyšetrenie pomocou zobrazovacích metód, ako je MRI alebo CT vyšetrenie. 

Psychiatrické hodnotenie 

Lekár alebo psychológ kontroluje duševný stav pozorovaním vzhľadu a správania, pýtaním sa na myšlienky pacienta, jeho nálady, bludy, halucinácie, či na užívanie návykových látok a potenciál pre násilie alebo samovraždu. To zahŕňa aj diskusiu o rodinnej a osobnej histórii. 

Diagnostické kritériá pre schizofréniu 

Odborník na duševné zdravie môže použiť kritériá v Diagnostickom a štatistickom manuáli duševných porúch (DSM-5), ktorý vydala Americká psychiatrická asociácia. 

Liečba, prevencia, kontrola

Schizofrénia si vyžaduje celoživotnú liečbu, aj keď príznaky ustúpia. Liečba liekmi a psychosociálna terapia môže pomôcť zvládnuť tento stav. V niektorých prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia. 

Liečbu zvyčajne vedie psychiater so skúsenosťami s liečbou schizofrénie. Liečebný tím môže zahŕňať aj psychológa, sociálneho pracovníka a psychiatrickú zdravotnú sestru.  

Lieky 

Lieky sú základným kameňom liečby schizofrénie a antipsychotické lieky sú najčastejšie predpisovanými liekmi. Predpokladá sa, že kontrolujú symptómy tým, že ovplyvňujú mozgový neurotransmiter dopamín

Cieľom liečby antipsychotickými liekmi je efektívne zvládnuť príznaky a symptómy pri najnižšej možnej dávke. Psychiater môže v priebehu času vyskúšať rôzne lieky, rôzne dávky alebo kombinácie, aby dosiahol požadovaný výsledok. Pomôcť môžu aj iné lieky, ako sú antidepresíva alebo lieky proti úzkosti. Môže trvať niekoľko týždňov, kým si všimnete zlepšenie symptómov. 

Pretože lieky na schizofréniu môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ľudia so schizofréniou sa môžu zdráhať ich užívať. Ochota spolupracovať pri liečbe môže ovplyvniť výber lieku. Napríklad niekomu, kto je odolný voči neustálemu užívaniu liekov, môže byť potrebné namiesto pilulky podávať injekcie. 

Antipsychotiká druhej generácie 

Tieto novšie lieky druhej generácie sú vo všeobecnosti preferované, pretože predstavujú nižšie riziko závažných vedľajších účinkov ako antipsychotiká prvej generácie. Antipsychotiká druhej generácie zahŕňajú: 

  • aripiprazol, 
  • azenapín, 
  • brexpiprazol, 
  • kariprazín, 
  • klozapín, 
  • iloperidón, 
  • lurasidón, 
  • olanzapín, 
  • paliperidón, 
  • kvetiapín, 
  • risperidón, 
  • ziprasidón.  

Antipsychotiká prvej generácie 

Tieto antipsychotiká prvej generácie majú časté a potenciálne významné neurologické vedľajšie účinky, vrátane možnosti rozvoja pohybovej poruchy (tardívnej dyskinézy), ktorá môže alebo nemusí byť reverzibilná. Antipsychotiká prvej generácie zahŕňajú: 

  • chlórpromazín, 
  • flufenazín, 
  • haloperidol, 
  • perfenazín. 

Tieto antipsychotiká sú často lacnejšie ako antipsychotiká druhej generácie, najmä generické verzie, ktoré môžu byť dôležitým faktorom, keď je potrebná dlhodobá liečba. 

Dlhodobo pôsobiace injekčné antipsychotiká 

Niektoré antipsychotiká sa môžu podávať intramuskulárnou alebo subkutánnou injekciou. Zvyčajne sa podávajú každé dva až štyri týždne v závislosti od liekov. Toto môže byť možnosť, ak niekto odmieta brať tablety a potrebuje pomoc s dodržiavaním uživania liekov. 

Bežné lieky, ktoré sú dostupné ako injekcia, sú: 

  • aripiprazol , 
  • flufenazín dekanoát, 
  • haloperidol dekanoát, 
  • paliperidón, 
  • risperidón. 

Psychosociálne intervencie 

Akonáhle psychóza ustúpi, okrem pokračovania v medikamentóznej liečbe sú dôležité psychologické a sociálne intervencie: 

Individuálna terapia 

Psychoterapia môže pomôcť normalizovať vzorce myslenia. Tiež učenie vyrovnať sa so stresom a identifikovať včasné varovné príznaky relapsu môže pomôcť ľuďom so schizofréniou zvládnuť ich chorobu. 

Tréning sociálnych zručností 

Zameriava sa na zlepšenie komunikácie a sociálnych interakcií a zlepšenie schopnosti podieľať sa na každodenných aktivitách. 

Rodinná terapia 

Poskytuje podporu a vzdelávanie rodinám, ktoré trpia schizofréniou. 

Pracovná rehabilitácia a podporované zamestnávanie 

Zameriava sa na pomoc ľuďom so schizofréniou pripraviť sa, nájsť si a udržať si prácu. Väčšina jedincov so schizofréniou potrebuje určitú formu podpory každodenného života. Mnohé komunity majú programy na pomoc ľuďom so schizofréniou s prácou, bývaním a krízovými situáciami. Pri vhodnej liečbe väčšina ľudí so schizofréniou dokáže zvládnuť svoje ochorenie. 

Hospitalizácia 

Počas krízových období alebo časov závažných symptómov môže byť potrebná hospitalizácia, aby sa zabezpečila bezpečnosť, správna výživa, dostatočný spánok a základná hygiena. 

Elektrokonvulzívna terapia 

U dospelých so schizofréniou, ktorí nereagujú na medikamentóznu liečbu, možno zvážiť elektrokonvulzívnu liečbu (ECT). ECT môže byť užitočná pre niekoho, kto má tiež depresiu. 

Neexistuje žiadny istý spôsob, ako zabrániť schizofrénii, ale dodržiavanie plánu liečby môže pomôcť zabrániť relapsom alebo zhoršeniu symptómov. Vedci navyše dúfajú, že dozvedieť sa viac o rizikových faktoroch schizofrénie môže viesť k skoršej diagnóze a liečbe. 

Praktické informácie

Ľudia so schizofréniou si často neuvedomujú, že ich ťažkosti pramenia z duševnej poruchy, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc. Preto je často úlohou rodiny alebo priateľov, aby im pomohli. 

Ak si myslíte, že niekto, koho poznáte, môže mať príznaky schizofrénie, porozprávajte sa s ním o svojich obavách. Hoci nemôžete nikoho prinútiť, aby vyhľadal odbornú pomoc, môžete ponúknuť povzbudenie, podporu a pomôcť svojmu blízkemu nájsť kvalifikovaného lekára alebo odborníka na duševné zdravie. 

Ak vaša blízka osoba predstavuje nebezpečenstvo pre seba alebo iných alebo si nedokáže zabezpečiť či už vlastné jedlo, oblečenie alebo prístrešie, možno budete musieť zavolať záchrannú službu, aby mohla byť vyšetrená zdravotníckym personálom. 

V niektorých prípadoch môže byť potrebná núdzová hospitalizácia. Zákony o nedobrovoľnej hospitalizácii sa však v rôznych štátoch líšia. Podrobnosti môžete získať od komunít zaoberajúcich sa duševným zdravím alebo policajných oddelení vo vašej oblasti. 

Samovražedné myšlienky a správanie 

Samovražedné myšlienky a správanie sú bežné u ľudí so schizofréniou. Ak máte milovaného človeka, ktorému hrozí pokus o samovraždu alebo sa o ňu pokúsil, uistite sa, že s touto osobou niekto zostane. Okamžite zavolajte záchrannú službu alebo na miestne tiesňové číslo. Alebo, ak si myslíte, že to môžete urobiť bezpečne, vezmite osobu na pohotovosť do najbližšej nemocnice. 

Ako zvládnuť schizofréniu? 

Vyrovnať sa s takou závažnou duševnou poruchou, akou je schizofrénia, môže byť náročné, a to ako pre osobu s týmto ochorením, tak aj pre priateľov a rodinu. Tu je niekoľko spôsobov, ako to zvládnuť: 

  • Prečítajte si o schizofrénii. Vzdelávanie o poruche môže pomôcť osobe so schizofréniou pochopiť dôležitosť dodržiavania plánu liečby. Vzdelanie môže pomôcť priateľom a rodine pochopiť poruchu a byť súcitnejší s osobou, ktorá ju má. 
  • Zostaňte sústredení na ciele. Riadenie schizofrénie je neustály proces. Udržiavanie cieľov liečby môže pomôcť osobe so schizofréniou zostať motivovanou.  
  • Vyhnite sa užívaniu alkoholu a drog. Užívanie alkoholu, nikotínu alebo rekreačných drog môže sťažiť liečbu schizofrénie. Ak je váš blízky závislý, prestať fajčiť môže byť skutočnou výzvou. Nechajte si od zdravotníckeho tímu poradiť, ako najlepšie pristupovať k tomuto problému. 
  • Opýtajte sa na pomoc sociálnych služieb. Tieto služby môžu pomôcť s cenovo dostupným bývaním, dopravou a inými každodennými činnosťami. 
  • Naučte sa relaxovať a zvládať stres. Osoba so schizofréniou a jej blízki môžu mať prospech z techník na zníženie stresu, ako je meditácia alebo jóga. 
  • Pripojte sa k podpornej skupine. Podporné skupiny pre ľudí so schizofréniou im môžu pomôcť osloviť ostatných, ktorí čelia podobným problémom. Podporné skupiny môžu tiež pomôcť rodine a priateľom vyrovnať sa so zdravotným stavom svojho blízkeho. 
Redakcia portálu Lekár.sk