Počet detí, ktoré sa na svet vypýtajú skôr, za posledných 15 rokov rapídne stúpol na celom Slovensku. Štatistiky hovoria o náraste až o jednu tretinu. Pozreli sme sa na faktory, ktoré zvyšujú riziko predčasných pôrodov. Rodičom predčasniatok tiež vysvetlíme, ako si poradiť so starostlivosťou o ne.
V článku sa dočítate:
Ak sa dieťa narodí pred 37. týždňom tehotenstva, hovoríme o predčasne narodenom dieťatku. Všeobecne platí, že čím skôr sa dieťatko narodí, o to väčšie zdravotné komplikácie prídu s jeho narodením. Nemusí to byť však pravidlom. Sú aj prípady, keď sa dieťa narodilo síce skôr, ale v plnom zdraví a bez akýchkoľvek následkov.
Nie je vždy jasné, prečo sa dieťa narodí skôr. V prvom rade záleží od zdravotného stavu matky, genetickej predispozície a diagnóz, ktorými trpí. Najčastejšími dôvodmi sú:
Potom sú tu tiež dôvody, ktoré súvisia so životným štýlom matky:
Desiatkam predčasne narodených detí, ktoré si do života priniesli rôzne ochorenia či postihnutia, už pomohol grantový program Bojovníci za zdravie. Rodičia predčasniatok môžu dvakrát do roka požiadať o príspevok na liečbu, zdravotnícku pomôcku alebo zákrok, ktorý nie je zo zákona hradený zdravotnou poisťovňou.
Vaše dieťatko môže byť po narodení prijaté do neonatálnej starostlivosti (teda na novorodenecké oddelenie) z niekoľkých dôvodov, a to v prípade ak:
Predčasniatka tiež môžu mať problém:
V prípade však, že dieťatko nemá váhu ani 1 250 g alebo iné vážne ochorenie, ktoré vyžaduje špeciálne liečebné postupy, je umiestnené na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov.
Takýto príbeh si nesie aj Glória, ktorá sa narodila už v 28. týždni s hmotnosťou len 1,5 kilogramu a takmer 2 týždne strávila na oddelení JIS. Prečítajte si jej príbeh a zistite, ako jej pomohol grantový program Bojovníci za zdravie.
Dotyk a pocit materinskej lásky je pre vaše novonarodené dieťatko veľmi dôležitý. Ak je všetko v poriadku, takéto spojenie prebieha tesne po narodení aj prostredníctvom bondgingu, čo je vlastne prvý kontakt matky dieťaťom koža na kožu.
Ak však okolnosti zariadia, že vaše dieťatko potrebuje špeciálnu starostlivosť, a je umiestnené v inkubátore, možnosti sú značne obmedzené. Úzky kontakt s matkou však ani v takomto prípade nie je nie je vylúčený.
Detská jednotka špeciálnej starostlivosti sa môže na prvý pohľad zdať mätúca a pre matku môže znamenať aj bolestivý zážitok. Dieťatko v inkubátore totiž môže byť pripojené aj na dýchací prístroj alebo na rôzne iné prístroje, ktoré napríklad merajú jeho životné funkcie.
Pri prvom kŕmení sa môže stať, že vaše dieťatko je príliš malé alebo z iného dôvodu sa nezvládne prisať a nakŕmiť samé. Nevystrašte sa. Môžete odsať časť svojho materského mlieka, ktoré môže byť podané vášmu dieťaťu pomocou hadičky. Takúto hadičku má dieťatko zavedené priamo do žalúdka a cez ústa alebo noštek. Nie je to nič, čo by dieťaťu ublížilo. Práve naopak, pomôže to pri výžive a aby dostalo to čo potrebuje – materské mlieko.
Ak dieťatko hneď po narodení nedokáže prijať materské mlieko ani prostredníctvom hadičky, môže sa mlieko zmraziť a dostane ho, keď bude pripravené.
Pokiaľ ide o odsatie materského mlieka, v nemocnici vám pomôžu zdravotné sestry a naučia vás ako pracovať s odsávačkou mlieka.
Vaše mlieko má radu benefitov, najmä ak je vaše dieťa predčasne narodené, pretože je obohatené o bielkoviny, tuky a minerály. V skratke obsahuje všetko, čo dieťatko potrebuje, a pomôže mu tak zostať zdravým. Čo ďalšie obsahuje materské mlieko sa dočítate tu.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: