27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Samotná vyššia hladina cukru v krvi je stav, ktorý pacienti väčšinou necítia. Najčastejším prejavom je, že musia ísť častejšie na toaletu a pociťujú väčší smäd. Zvlášť pri cukrovke II. typu, keď je rozvoj ochorenia pomalý a trvá aj niekoľko rokov, kým si pacient všimne, že niečo nie je v poriadku. A práve to je najväčšie nebezpečenstvo – pomalý priebeh a vážne komplikácie pri zanedbaní liečby.

Čo môže diabetes spôsobiť?

Komplikácií spojených s cukrovkou je viacero. Najčastejšie sa delia na akútne a chronické.

Akútne vznikajú pri náhlych výkyvoch hladiny glukózy. Nebezpečné sú oba extrémy:

  • vysoká hladina – hyperglykémia
  • nízka hladina – hypoglykémia.

Pri oboch môže nastať bezvedomie až kóma. Ide o život ohrozujúce stavy.

Z hľadiska nebezpečia pre pacienta je závažnejšia hypoglykémia, lebo bezvedomie môže nastať v priebehu niekoľkých minút, zatiaľ čo pri vysokej hladine glukózy je priebeh pomalší. Pri oboch je v prípade bezvedomia nutné okamžité poskytnutie prvej pomoci a zavolanie rýchlej lekárskej pomoci 155 alebo 112.

Hyperglykémia

  • najčastejšia u pacientov s diabetom I. typu
  • vzniká najmä pri zanedbanej liečbe
  • jej vznik môže podporiť stres
  • prejavy sú – malátnosť, únava, časté močenie a “acetónový dych”

Hypoglykémia

  • u pacientov s oboma typmi diabetu, ale častejšia je u pacientov s I. typom
  • bez glukózy nemá mozog zdroj energie
  • hlavné príčiny sú:
    • zlá kombinácia liekov na cukrovku
    • podaná vyššia dávka inzulínu
    • nadmerná fyzická aktivita
    • nadmerná konzumácia alkoholu
    • vynechanie jedla po podaní inzulínu
  • najčastejšími prejavmi je malátnosť, zmätenosť, nadmerné potenie sa, úzkosť
  • prvá pomoc – podanie kocky cukru alebo sladeného nápoja

Chronické komplikácie síce nespôsobia bezvedomie v priebehu pár minút, avšak ich nebezpečenstvo je v pomalom zhoršovaní zdravotného stavu pacienta. Vyskytujú sa nezávisle na type cukrovky – rozhodujúca je hladina glukózy v krvi a nie dôvod jej zvýšenia.

Na úrovni celého organizmu sa prejavuje ateroskleróza – ukladanie tukov a cholesterolu do cievnych stien. Pri nadbytku glukózy v krvi sa jej časť mení na tuky, ktorých je potom v krvi tiež viac, ako by malo byť.

Následné ukladanie tukov a cholesterolu do cievnych stien môže spôsobiť buď upchatie cievy alebo odtrhnutie takéhoto zhluku a jeho zanesenie na iné miesto v tele, kde môže upchať tenšiu cievu a spôsobiť nedostatok prekrvenia v danej oblasti. Ak sa upchá cieva v srdci, hovoríme o infarkte myokardu, ak je postihnutý mozog, o cievnej mozgovej príhode.  

Ak ste počuli o tom, že diabetici by sa nemali vyhýbať iba sladkým jedlám, ale aj mastným pokrmom, údeninám a podobne, tak je to práve pre zabránenie rozvoja aterosklerózy.

Popri zdravej strave je vhodné užívanie 3-omega mastných kyselín – sú to výťažky z rybieho oleja, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Pacienti, ktorí užívajú aj lieky na cholesterol – statíny, by nemali zabudnúť na doplnenie koenzýmu Q10, ktorého tvorbu tieto lieky blokujú. Koenzým Q10 pôsobí ako silný antioxidant proti predčasnému starnutiu buniek. Je vhodný ako doplnok liečby aj u diabetikov bez prejavov aterosklerózy.

Syndróm diabetickej nohy

Ďalším častým problémom diabetikov býva poškodenie periférnych nervov, čo sa prejavuje najmä na dolných končatinách. Odborne sa táto komplikácia volá diabetická polyneuropatia, čo sa dá preložiť ako bolesť nervov spôsobená diabetom. Vplyvom neliečenej cukrovky dochádza k poškodeniu nervových zakončení. Pacienti najskôr cítia tŕpnutie nôh, mravčenie, pichanie, neskôr stále silnejšiu bolesť. V neskorších štádiách dochádza k odumieraniu svalstva, kože a nezriedka je jediným riešením amputácia končatiny.

Nebezpečné je aj to, že nohy majú zníženú citlivosť, preto dochádza k častejším poraneniam. Pomalé hojenie rán u diabetikov je jednou z komplikácii a často sa ešte pridá aj zvýšené riziko infekcie rán (v prostredí bohatom na cukor sa baktérie a mykózy lepšie šíria). Liečba poranení u diabetikov býva omnoho komplikovanejšia ako u zdravých ľudí.

V prípade, že pacient trpí týmto ochorením, nutná je liečba u neurológa. Pomáhajú najmä prípravky s obsahom kyseliny alfa-lipoovej (tioktovej) a vitamíny skupiny B – najmä tiamín.

U diabetikov býva častým problémom aj zhoršovanie zraku až slepota spôsobené diabetickou retinopatiou. Vplyvom porúch prekrvenia sietnice dochádza k jej postupnému odumieraniu. Často je zhoršenie zraku jedným z prvých príznakov diabetu.

Ďalšie dve komplikácie síce neohrozujú priamo život pacientov, ale sú vnímané ako veľmi nepríjemné z hľadiska jeho kvality. U mužov je to erektilná dysfunkcia spôsobená zmenami prekrvenia. U žien časté zápaly močových ciest spôsobené zvýšenou koncentráciou glukózy v moči, čo je ideálne prostredie pre množenie baktérií.

Záver

V každom prípade, komplikácie spojené s cukrovkou závažným spôsobom ovplyvňujú kvalitu života pacientov, či dokonca vedú k predčasným úmrtiam. Nepodceňujte, ak sa u vás niektorý z týchto príznakov vyskytuje a nechajte si zmerať hladinu glukózy v krvi. Včasným odhalením cukrovky sa dá mnohým príznakom a komplikáciám predísť, prípadne ich zmierniť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkaliečivánadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti