Elektromagnetické polia sú všadeprítomné od vzniku vesmíru. Niektorí ľuďia môžu byť mimoriadne citliví na pôsobenie aj veľmi slabých magnetických alebo elektrických polí. Prejavujú sa u nich bolesti hlavy a očí, zvracanie, točenie hlavy, nespavosť. Aké sú oporúčania?
Bolieva vás hlava? Ste nervózni? Zle spíte? Možno ani netušíte, že za týmito ťažkosťami môžu byť aj veci okolo nás, bez ktorých si už nevieme náš život predstaviť.
Mobily, tablety, počítače, wifi sieť, televízor a ďalšie výdobytky modernej techniky uľahčujúcej nám život vysielajú elektromagnetické žiarenie. Je zdraviu škodlivé?
Elektromagnetické polia sú všadeprítomné od vzniku vesmíru. Spočiatku boli ľudia vystavení len prirodzeným zdrojom elektromagnetického žiarenia ako je kozmické žiarenie, elektrostatické výboje v atmosfére, slnečný vietor a iné.
Neskôr k nim pribudli umelé zdroje – rozhlasové a televízne vysielače, základňové stanice mobilných operátorov, detečné zariadenia na letiskách či bezpečnostné systémy v obchodoch.
Slnko vysiela ultrafialové žiarenie, všade okolo nás je prítomné viditeľné a infračervené (tepelné) žiarenie. Prenos dát sa deje na centimetrových vlnách, televízia a mobilné telefóny pracujú na decimetrových vlnách, radar vysiela na metrových vlnách. Vysokofrekvenčný ohrev pracuje na 10 až 100 metrových vlnách.
Elektromagnetické žiarenie patrí k neionizujúcemu žiareniu. Takéto žiarenie nedokáže z energetického hľadiska vyvolať ionizáciu biologických štruktúr.
Mobilné telefóny pracujú na vlnovej dlžke zhruba 30 cm. Kvantum tejto energie je menšie než jedna milióntina energie potrebnej pre ionizáciu. Priemyselné elektrické vedenia produkujú elektromagnetické žiarenie o vlnovej dĺžke 6 000 km s kvantom energie milionkrát nižším.
Pôsobenie na organizmus sa deje v dvoch rovinách:
Vplyvom absorbovaného vysokofrekvenčného výkonu dochádza k ohrevu organizmu. Pri absorbovanom výkone 4 W na kilogram tkaniva dochádza k ohrevu o 1 °C. Organizácie zaoberajúce sa ochranou pred neionizujúcim žiarením stanovili maximálny prípustný absorbovaný výkon elektromagnetického žiarenia na celé telo rovný 0,4 W/kg, teda 10-násobne nižší.
Pre obyvateľstvo je medzná hodnota 0,08 W/kg, teda 50-násobne nižšia ako je hodnota, pri ktorej dôjde k ohrevu tela o 1 °C. V praktických situáciách je takmer vylúčené, aby sa človek stretol s takou vysokou expozíciou. Pokiaľ nejaký elektromagnetický zdroj žiarenia presahuje uvedené limity, je chránený za bránami, čím znemožňuje prístup do ohrozenej zóny.
Nízkofrekvenčné elektrické a magnetické polia, s ktorými sa môžu stretnúť obyvatelia sú však na tak nízkej úrovni, že prúdy, ktoré tieto polia indukujú, sú v podstate o niekoľko rádov nižšie než je prahová hodnota. Ide spravidla o prúdy indukované v tele magnetickým poľom, ktoré vzniká v okolí každeého vodiča, cez ktorý preteká elektrický prúd. Toto magnetické pole však rýchlo klesá so vzrastajúcou vzdialenosťou od vodiča.
Vyhláška č. 271/2004 Ministerstva zdravotníctva SR o ochrane zdravia pred neionizujúcim žiarením ustanovuje požiadavky z hľadiska ochrany zdravia, ako aj najvyššie prípustné hodnoty pre ožiarenie viacerými zdrojmi. Je v súlade s najnovšími poznatkami, aj medzinárodnými normami.
Umelé zdroje žiarenia sú však hlboko pod limitmi, ktoré stanovujú príslušné národné normy alebo smernice. Meranie vyžarovania zdrojov elektromagnetického žiarenia napr. základňových staníc mobilných operátorov, vykonáva Úrad verejného zdravotníctva SR.
Niektorí ľuďia môžu byť mimoriadne citliví na pôsobenie aj veľmi slabých magnetických alebo elektrických polí. Prejavujú sa u nich bolesti hlavy a očí, zvracanie, točenie hlavy, nespavosť. Preto sa odporúča: