Opičie kiahne sú v súčasnosti veľmi často skloňovanou témou aj napriek tomu, že sa nejedná o novoobjavený vírus.
Dôvodom veľkej medializácie je najmä skutočnosť, že od 13. mája sa začali objavovať vo vyššom počte aj na miestach, kde to nie je bežné. Doposiaľ sa toto ochorenie vyskytovalo mimo územia Afriky len vzácne. Čo sú vlastne opičie kiahne? Po prečítaní nášho článku budete vedieť:
Ide o ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku infekcie vírusom. Vyskytuje sa zriedkavo a pochádza zo západnej a centrálnej Afriky.
Zatiaľ nemáme presné informácie o tom, ako presne sa opičie kiahne šíria. Avšak pravdepodobne najmä blízkym kontaktom z človeka na človeka (dotyk s infikovanou pokožkou, telesnými tekutinami), ale aj po kontakte s infikovaným zvieraťom (napríklad pri pohryznutí infikovaným hlodavcom).
Poznať príznaky ochorenia je aktuálne veľmi dôležité. Je to tak preto, aby mohlo byť včasne rozpoznané a aby sa zamedzilo ďalšiemu šíreniu tohto ochorenia pomocou izolácie infikovaného.
Ochorenie sa v prvých štádiách prejavuje podobne, ako bežná chrípka. To znamená, že môžete pozorovať symptómy ako:
Približne po uplynutí niekoľkých dní od nástupu príznakov, sa na tele objavia charakteristické vyrážky. Častokrát sa objavia na tvári a odtiaľ sa šíria na ostatné časti tela. Môžu sa objaviť aj na dlaniach, chodidlách a genitáliách.
Vyrážky sa začínajú formovať ako malé červené škvrny, vyvýšené miesta, ktoré sa neskôr premenia na malé pľuzgieriky naplnené tekutinou. Po čase sa na nich vytvára chrasta, ktorá neskôr odpadne, po odpadnutí chrasty človek nie je infekčný.
Vyrážky sa môžu podobať na tie, ktoré vznikajú pri ovčích kiahňach avšak na rozdiel od nich, sa pri opičích kiahňach vyskytujú naraz v jednom čase.
Vo väčšine prípadov ochorenie prebieha mierne, bez ťažkostí a väčšina ľudí sa z neho vylieči do niekoľkých týždňov aj bez špeciálnej liečby. Dôležitý je oddych, zvýšený príjem tekutín a užívanie antipyretík (napr. paracetamol) v prípade prítomnosti horúčky.
V niektorých prípadoch, ak sú príznaky závažnejšie alebo ak má pacient oslabenú imunitu, je potrebná návšteva nemocnice a vakcinácia, ktorá redukuje riziko vzniku komplikácií.
Prípady nákazy opičími kiahňami boli hlásené z viacerých krajín Európy. Objavili sa napríklad vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku, Portugalsku a nedávne prípady hlásia aj u našich blízkych susedov v Česku a Rakúsku. Okrem Európy boli potvrdené aj v Austrálii či v Spojených štátoch amerických. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) predpokladá šírenie nákazy aj do ďalších štátov, avšak nespôsobí pandémiu.