10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Vykĺbený palec na ruke

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Palec na ruke sa vykĺbi, keď sa kosti, ktoré ho tvoria a pripájajú k ruke, následkom úrazu dostanú do chybnej pozície. Je to pomerne častý druh poranenia. Typicky k nemu dochádza pri pádoch, športových aktivitách alebo bitkách. Môže byť sprevádzané zlomeninami kostí a poranením väzov, ktoré spevňujú kĺb. Vykĺbenie signalizuje aj náhly vznik bolesti, opuch a zmena normálneho tvaru kĺba. Liečba tohto stavu by mala byť čo najrýchlejšia a vždy zverená do starostlivosti odborného lekára.

Vznik a príčiny

Palec na ruke tvoria dve kosti (články) spojené kĺbom. Okrem toho je napojený na zvyšok ruky ďalším kĺbom. V niektorých situáciách sa môžu kosti týchto kĺbov od seba násilím oddeliť. Môžu sa pri tom poškodiť okolité väzy, šľachy, cievy a nervy. To často spôsobí vážne komplikácie.

Najbežnejšie príčiny vykĺbenia palca na ruke sú: nadmerný ohyb palca pri páde a športové úrazy. Nebezpečné sú hlavne športy ako basketbal, volejbal a kontaktné športy. Okrem toho býva následkom bitiek.

Príznaky

Vykĺbenie sa prejavuje náhle vzniknutou prudkou bolesťou a zmenou tvaru kĺba. Palec býva prakticky nepohyblivý. Kĺb je zväčša opuchnutý a na dotyk veľmi citlivý. V oblasti sa môže vytvoriť krvná podliatina (modrina) a môže zmeniť farbu.

Pri vykĺbení palca občas bývajú poškodené blízke tkanivá a štruktúry. Nervy prechádzajúce oblasťou môžu byť pricviknuté medzi kosti. Spôsobí to mravčenie a iné poruchy citlivosti na palci. V iných prípadoch môže dôjsť k poškodeniu krvných ciev, ktoré ho vyživujú. To môže mať za následok extrémnu bolesť a jeho nezvratné poškodenie. Preto by malo byť vykĺbenie čo najskôr zverené do rúk odborných lekárov a správne liečené.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy vykĺbenie palca nebýva väčšinou problematické. V priebehu vyšetrenia chirurg vyšetrí ruku. Všíma si opuch, bolestivosť, zmenu rozsahu pohybov a deformáciu kĺba. Vyšetrenie by malo byť vždy doplnené RTG ruky.

Liečba

Niektoré typy vykĺbenia sa do pôvodnej polohy upravia samy, inokedy je nutné, aby kosti do normálnej polohy vrátil odborník. To je možné buď pomocou zatvorenej repozície, alebo operačným spôsobom. Pri zatvorenej repozícii sa lekár pomocou ručných manévrov pokúsi napraviť vykĺbenie, väčšinou s použitím liekov na uvoľnenie svalov a na znecitlivenie postihnutej oblasti tela. Ak sa nepodarí uskutočniť zatvorenú repozíciu, je nutný operačný prístup.

Po obnovení normálneho tvaru kĺba najčastejšie nasleduje jeho dočasné znehybnenie v sadre. Liečba by však vždy mala byť čo najrýchlejšia, lebo hrozia komplikácie. Okrem toho lekár môže na zmiernenie ťažkostí odporučiť lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom (napríklad ibuprofen). Odstraňujú bolesť a zmenšujú zápal v poškodenej oblasti. Celkové vyliečenie vykĺbeného palca na ruke trvá priemerne 4-6 týždňov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť kĺbovopuchnutiepalecrukyvykĺbenie