02.11.2022 • 10 minút na prečítanie

Výrastky, ktoré môžu skomplikovať život

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Polypy sú abnormálne výrastky, ktoré sa vyskytujú na slizniciach vnútorných orgánov. Vznikajú ako dôsledok veľkého nárastu počtu buniek. Najčastejšie sa vyskytujú v hrubom čreve, konečníku, ale môžeme sa s nimi stretnúť aj v nosovej dutine, v ušnom kanáli, na hlasivkách, močovom mechúre, na žlčníku či v maternici a na krčku maternice. Polyp buď zo sliznice visí, nazýva sa stopkatý polyp, alebo zaberá celú plochu, a ide o prisadlý. Väčšina týchto výrastkov je nezhubných, avšak postupom času sa môžu zmeniť na zhubné, a to najmä pretrvávajúcim rastom buniek. V nasledujúcom článku sa dočítate:

  • Čo je to polyp.
  • Aké polypy poznáme.
  • Aké sú špecifické príznaky prítomného výrastku v tele človeka.
  • V čom spočívajú príčiny vzniku.
  • Ako polypy liečiť.
  • Aká je prevencia vzniku.

Výskyt polypov je prítomný na viacerých orgánoch ľudského tela. Ide o nezhubný výrastok na slizničnom tkanive. Často sa objavujú práve na sliznici maternici, v oblasti konečníka, v hrubom čreve, ale aj v tvárovej oblasti, konkrétne ide o nosové polypy.

Polypy, abnormálne výrastky na slizniciach vnútorných orgánov, sa objaviť prakticky na akomkoľvek orgáne. Väčšina z nich je malá a šírka nepresahuje viac ako 1,3 centimetra.

Maternicový polyp

Polyp, ktorý sa nachádza v sliznici maternici sa nazýva aj ako endometriálny polyp. Ide o nezhubný benígny útvar, ktorý je presne ohraničený a pozostáva zo zhlukov buniek sliznice. Súčasne nezasahujú do okolitých častí svaloviny maternice. Spojenie polypu a maternice je pomocou akejsi stopky, a podľa nej sú delené polypy na:

  • Prisadlé polypy
  • Stopkaté polypy (majú tenú stonku).

Existujú prípady, kedy sa v maternici môže vyskytnúť viac polypov súčasne. Nachádzajú sa predovšetkým v oblasti krčka maternice, alebo v oblasti vnútornej steny sliznice, ktorá vedie do dutiny maternice.

Mnohé ženy o prítomnosti polypov v maternici ani len netušia. Odhaliť ich je možné počas preventívnej prehliadky u gynekológa, a to pomocou ultrazvuku. Následne zvykne lekár urobiť histologický odber. Avšak najčastejším príznakom môže byť nepravidelný menštruačný cyklus, respektíve nepravidelné krvácanie, prípadne nadmerné krvácanie, či krvácanie mimo cyklu alebo po pohlavnom styku. Ak Vám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku, sledujte si najmä tieto príznaky:

  • Krvácanie po pohlavnom styku
  • Krvácanie mimo menštruačného cyklu
  • Nadmerné krvácanie počas menštruácie
  • Krvácanie mimo cyklu
  • Dlhší čas menštruácie ako obvykle
  • Krvácanie po menopauze
  • Bolesti v oblasti podbruška
  • Ťažkosti s otehotnením
Autor: Peakstock/Shutterstock

Ak sú polypy nezhubné, teda nevykazujú žiadne známky nejakej abnormality, nemajú nežiaduce príznaky, gynekológ ich pravidelne sleduje, či sa nezmenili jeho vlastnosti, tvar a veľkosť. Ak sa nelieči a nesleduje, môže spôsobiť komplikácie, ktoré sú sprevádzané určitým rizikom. Napríklad ak ďalej rastie, bráni otehotneniu, môže spôsobovať zápaly alebo dokonca aj hormonálnu nerovnováhu. Sám o sebe výrastok na maternici nebýva nebezpečný alebo bolestivý.

Polypy vznikajú zvyčajne v reprodukčnom veku ženy, alebo pred či po menopauze. Dôvody vzniku nie sú presne definované, avšak môžu byť zapríčinené premnožením buniek sliznice, prípadne častými zápalmi alebo hormonálnou nerovnováhou. Ak by sme mali zhrnúť niekoľko rizikových faktorov vzniku nezhubných výrastkov na sliznici, sú nasledovné:

  • Obezita
  • Obdobie okolo menopauzy
  • Zápaly
  • Hormonálna nerovnováha, hormonálne zmeny, hormonálna liečba
  • Premnoženie buniek sliznice
  • Znížená imunita, oslabenie imunitného systému
  • Vysoký krvný tlak
  • Poruchy so štátnou žľazou
  • Vystavovanie sa dlhodobému stresu

Polypy na maternici a na krčku maternice súvisia s hormónom estrogén. Čo sa týka liečenia výrastkov na maternici, existujú tri najvyužívanejšie metódy. Výber jednej z nich je ovplyvnený viacerými faktormi, ako napríklad umiestnením polypu, jeho typ a vlastnosti (či má tendenciu stať sa karcinogénnym) a samozrejme veľkú úlohu zohráva aj celkový stav pacienta. Polypy tiež možno rozdeliť do kategórii, a to v závislosti od ich vlastností. Tie, ktoré neprejavujú žiadne náznaky zmien a nehrozí pri nich vznik rakoviny, sa zväčša len pozorujú. Táto metóda sa nazýva konzervatívna.

Jednou z metódou liečby je tzv. farmakologická, a teda nasadenie hormonálnej terapie, ktorá by mala byť však krátkodobá. Gynekológ v tomto prípade nasadí lieky, ktoré majú za úlohu eliminovať zápal, krvácanie a iné nežiaduce reakcie. Hlavná zložka liečiv je v hormóne progestín. Má však jednu nevýhodu, teda riziko, že po vysadení hormónov sa polypy môžu vyskytnúť znova.

Väčšie polypy, alebo také, ktoré v sebe nesú riziko, sú väčšinou chirurgicky odstraňované. Ide o tzv. hysteroskopiu, pri ktorej dochádza k úplnému alebo čiastočnému odstráneniu polypa. Táto metóda sa využíva aj pri odstraňovaní myómov alebo zrastov. Hysteroskopia je nielen operačnou metódou, ale aj diagnostickou. Počas nej doktor zavádza do maternice endokameru, a s jej pomocou sleduje polypy ako aj prípadné štrukturálne zmeny v sliznici maternice.

Kyretáž je bežný krátky gynekologický zákrok, pri ktorom dochádza k vyškrabnutiu alebo odsatiu poškodenej časti sliznice.

Autor: Christoph Burgstedt/Shutterstock

Maternicový polyp a tehotenstvo

Ak sa polyp na maternici nelieči, respektíve nepozoruje jeho prípadný vývoj, môže spôsobiť komplikácie, týkajúce sa počatia dieťaťa. Jeho zväčšujúci objem a veľkosť dokáže vplývať na uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici.

Niekedy sa môže objaviť výrastok aj v priebehu tehotenstva, a to aj kvôli hormonálnym zmenám v tele ženy. Následné riešenie musí stanoviť doktor, aby dokázal predísť možným komplikáciám aj vo vývine plodu.

Črevné a nosové polypy

Črevné výrastky sa nachádzajú na vnútornej strane výstelke hrubého čreva alebo na konečníku. Viac sa dočítate v článku .

Nosové polypy vznikajú v nosných dutinách, a môžu dráždiť sliznicu nosa, a to najmä pri sezónnej chronickej alergii alebo pri sennej nádche. Tiež spôsobujú problémy s dýchaním, ale na druhej strane niekedy nemusia byť vôbec problematické.

Prevencia vzniku polypov

V prípade polypov môžeme robiť čokoľvek, a záruka toho, že sa polypy vo vašom tele neobjavia nie je takmer žiadna. Neexistuje prevencia, ktorá by dokázala zabrániť vzniku polypov. Okrem snahy udržať si pevné zdravie a pestovať zdravý životný štýl, môže byť vhodný spôsob aj obmedzenie konzumácie alkoholických nápojov, nefajčiť, dbať na imunitný systém, vyvarovať sa stresovým situáciám, mať dostatok pohybu a ďalšie iné, ktoré dopomáhajú udržiavať si zdravie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne vaginálne krvácaniebolesť podbruškadlhé krvácanie pri menštruáciikrvácanie mimo menštruáciematernicapolypy