Vysoký tlak

Vysoký krvný tlak, známy aj ako hypertenzia, je stav, pri ktorom je tlak krvi na steny ciev dlhodobo vyšší, než je v norme. Jeho dlhodobé zvýšenie môže viesť k riziku vzniku srdcových chorôb, mŕtvice či ďalších zdravotných problémov. 

Vďaka normálnemu krvnému tlaku je naše telo schopné udržiavať základné telesné funkcie. Vyjadrujú ho dve čísla – horné a dolné. Systolický tlak (horný) je tlak v cievach počas sťahu srdca. Diastolický tlak (dolný) zase zobrazuje hodnotu medzi srdcovými sťahmi. Zdravý človek má hodnoty približne 120/80 mmHg

Ochorenie v číslach

240 000 diagnostikovaných pacientov s hypertenziou na Slovensku
48 % z celkového počtu pacientov sú muži
51 % z celkového počtu pacientov sú ženy
45 až 60 rokov je veková skupina, ktorá na ochorenie najviac trpí

Variácie ochorenia

Esenciálna (primárna) hypertenzia

Väčšina prípadov vysokého krvného tlaku patrí do tejto kategórie. Presnú príčinu vzniku však zatiaľ nie je možné určiť. Zvyčajne ide o postupné zvyšovanie tlaku v priebehu rokov, ktoré ovplyvňuje genetika, životný štýl, zvýšený stres či prirodzené starnutie.

Sekundárna hypertenzia

Tento typ vysokého krvného tlaku spôsobuje iný faktor, napríklad problémy s obličkami, hormonálne poruchy či užívanie niektorých liekov.

Gestačná hypertenzia

Príčiny vzniku vysokého krvného tlaku v tehotenstve zatiaľ nie sú známe. Už samotné tehotenstvo je pre ženské telo veľká zmena a záťaž. Preto môže hypertenziu spôsobiť kombinácia hormonálnych zmien, genetiky či životného štýlu a stravovania.

Príznaky a symptómy

Príznaky vysokého krvného tlaku nie sú často výrazné. Aj preto sa hypertenzia označuje ako „tichý zabijak“, prebieha totiž bez toho, aby ste si problém uvedomili. Aby ste chorobu podchytili včas, absolvujte pravidelné lekárske prehliadky a pravidelné merania. Ak však krvný tlak dosiahne kritické hodnoty, môžete pociťovať: 

  • bolesti hlavy,
  • závraty,
  • problémy s videním,
  • dýchavičnosť,
  • návaly tepla, 
  • úzkosť.

Príčiny / spúšťače

Hoci presné dôvody, prečo môže hladina krvného tlaku stúpať, nie sú známe, poznáme rizikové faktory, ktoré môžu ochorenie spustiť. Patrí medzi ne: 

  • genetická predispozícia – niektorí ľudia môžu od svojich rodičov zdediť zmenené alebo neobvyklé gény, ktoré spôsobujú hypertenziu.
  • vek – riziko stúpa u osôb nad 65 rokov.
  • obezita alebo nadváha – obezita môže viesť k viacerým srdcovým problémom vrátane hypertenzie.
  • nedostatok pohybu – aj nízka úroveň fyzickej aktivity je spojená s vysokým krvným tlakom, pretože cvičenie posilňuje činnosť srdca.
  • cukrovka – ľudia s diagnostikovaným diabetom alebo metabolickým syndrómom majú vyššie riziko vzniku hypertenzie.
  • nezdravé stravovanie – potraviny obsahujúce nezdravé tuky či spracované potraviny môžu takisto zvýšiť krvný tlak. Situáciu môže zhoršiť aj nadmerné pitie alkoholu či fajčenie. 
  • iné zdravotné komplikácie – tzv. sekundárnu hypertenziu často spúšťajú pridružené ochorenia, napríklad obštrukčné spánkové apnoe, problémy so štítnou žľazou, vrodené srdcové chyby či ochorenie obličiek.

Diagnostika

Najjednoduchšie, ako zistíte, či máte vysoký krvný tlak je, že si ho necháte zmerať. Buď domácim tlakomerom, alebo na preventívnej prehliadke. Niektoré lekárne tiež ponúkajú meranie tlaku na počkanie. 

Ako sa zisťuje vysoký krvný tlak? 

Pri podozrení na vysoký krvný tlak je dôležité, aby ste absolvovali lekárske vyšetrenie. Väčšina lekárov meria krvný tlak počas bežnej preventívnej prehliadky.

Ak je váš tlak vyšší, lekár vám môže odporučiť jeho pravidelné meranie doma počas niekoľkých dní alebo týždňov. Hypertenzia sa zriedkavo diagnostikuje na základe jedného merania.

Lekár totiž potrebuje s určitosťou vedieť, či problém pretrváva a nejde napríklad len o zvýšený stres v ordinácii. Navyše, krvný tlak sa počas dňa mení.

Ak váš tlak zostáva zvýšený, lekár pravdepodobne vykoná ďalšie testy na vylúčenie iných zdravotných problémov: 

  • skríning cholesterolu a iné krvné testy,
  • EKG na kontrolu elektrickej aktivity srdca,
  • ultrazvuk srdca (ECHO) alebo obličiek,
  • 24-hodinové domáce monitorovanie krvného tlaku pomocou holter monitora.

Aké sú hraničné hodnoty vysokého krvného tlaku? 

Krvný tlak u dospelých sa rozdeľuje do piatich kategórií:

  • Zdravý (optimálny) tlak – zdravý krvný tlak je menej ako 120/80 mmHg.
  • Normálny tlak – systolický tlak je medzi 120 a 129 mmHg a diastolický tlak dosahuje okolo 80 mmHg. V tomto štádiu sa zvyčajne nepredpisujú lieky, ale lekár môže odporučiť na zníženie tlaku zmeny životného štýlu.
  • Vyšší tlak – systolický tlak je medzi 130 a 139 mmHg alebo diastolický tlak dosahuje 85 až 89 mmHg.
  • Hypertenzia 1. stupňa – systolický tlak je medzi 140 a 159 mmHg a diastolický tlak dosahuje 90 a 99 mmHg.
  • Hypertenzia 2. stupňa – horný tlak dosahuje až 160 – 179 mmHg a dolný má hodnotu 100 až 109 mmHg.
  • Hypertenzia 3. stupňa – systolický tlak je nad 180 mmHg alebo diastolický tlak nad 120 mmHg. Tento stav vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, najmä ak sa objavia príznaky ako bolesť na hrudi, bolesť hlavy, dýchavičnosť alebo zmeny zraku.

Prevencia, liečba a kontrola

Prevencia vysokého tlaku

Prevencia hypertenzie zahŕňa zdravý životný štýl a pravidelné meranie krvného tlaku. Okrem toho dodržiavajte aj tieto kľúčové kroky: 

  1. Pravidelná fyzická aktivita – aj pravidelné prechádzky v prírode môžu pomôcť udržiavať normálny krvný tlak a celkové zdravie srdca. Dbajte tiež na kvalitný a dostatočný spánok.
  2. Zdravé stravovanie – strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty či nízkotučné mliečne výrobky môže prispieť k zníženiu krvného tlaku. Výskumy tiež ukazujú, že niektoré potraviny, ako kivi, vlašské orechy či repa, pomáhajú znížiť krvný tlak. Takisto sa vyhýbajte prílišnej konzumácii alkoholu a fajčeniu. 
  3. Pravidelná kontrola – nezanedbávajte pravidelné preventívne prehliadky u svojho všeobecného lekára. 

Krvný tlak pri záťaži prirodzene stúpa. Najmä na začiatku radšej začnite s aktivitami, ktoré majú nízku intenzitu. Ak to totiž preženiete a váš krvný tlak ešte viac stúpne, môžete si spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti. Pravidelným cvičením sa srdce stáva silnejším, postupne tak môžete na obtiažnosti pridávať. 

Liečba vysokého krvného tlaku

Liečba vysokého krvného tlaku zahŕňa viacero dôležitých krokov, bez ktorých nemusí byť taká účinná. Patrí medzi ne hlavne zmena životného štýlu. Zamerajte sa na zdravšie stravovanie, pravidelné cvičenie. Obmedzte tiež pitie alkoholu a fajčenie. 


Ak tieto zmeny nestačia, lekár vám predpíše lieky. Existuje viacero druhov liečiv, ktoré sa na hypertenziu používajú. Medzi najznámejšie patria beta-blokátory, alfa-blokátory či blokátory angiotenzínových receptorov (ARB). 

Kontrola vysokého tlaku

Súčasťou liečby sú aj pravidelné kontroly vysokého tlaku u lekára. Okrem toho by ste si svoj tlak mali pravidelne merať aj v pohodlí domova a hodnoty zapisovať. Počas vyšetrenia vám lekár presne určí, koľkokrát do dňa ho máte sledovať. Zápisy nameraných hodnôt potom prinesiete na kontrolu. Vďaka tomu môže váš lekár lepšie zhodnotiť, či liečba zaberá. 

Praktické informácie

Neliečený vysoký krvný tlak môže spôsobiť viacero zdravotných komplikácií, pretože zaťažuje srdce. Dlhodobé problémy poškodzujú cievy v celom tele, čo napríklad zvyšuje riziko mŕtvice. 

Výška krvného tlaku však môže počas dňa kolísať. Dočasné zvýšenie môže spôsobiť zmena vašej nálady (hnev, stres, strach) alebo dopyt tela po živinách a kyslíku. Takisto hodnoty tlaku ovplyvňuje vek či fyzická aktivita. Preto sa pred meraním riaďte zásadami správneho merania krvného tlaku. Ide o: 

  • minimálne hodinu pred meraním nepite kávu, energetický nápoj a nefajčite,
  • porovnávajte hodnoty meraní medzi dňami vždy v rovnakom čase a z rovnakej ruky,
  • pokojne seďte, nerozprávajte a nehýbte sa
  • meranie opakujte za sebou vždy dva až trikrát,
  • vyberte tlakomer so správnou manžetou, aby vám nebola príliš veľká ani malá,
  • pred meraním si radšej oblečte tričko s krátkym rukávom, vyhrnutie môže totiž zamedziť prietoku krvi. 

Iba tak dokáže lekár s istotou určiť, či išlo len o dočasné zvýšenie alebo máte zdravotné ťažkosti. Vďaka tomu stanoví ďalšie kroky, ktoré vám pomôžu so zvládaním vysokého krvného tlaku. 

Komplikácie

Neliečený vysoký krvný tlak zvyšuje riziko srdcových ochorení, mŕtvice či ochorení obličiek. 
Medzi hlavné komplikácie patria:

  • Ischemická choroba srdca, srdcové zlyhanie či arytmia.
  • Poškodenie až upchatie ciev v mozgu, čo vedie k nedostatočnému prekrveniu.
  • Poškodenie ciev v obličkách, ktoré môže viesť až k ich zlyhaniu.
  • Zvýšené riziko ochorení očí (retinopatia), čo spôsobuje poškodenie ciev v sietnici, ktoré vedie ku krvácaniu alebo jej opuchu.
  • Znížená kvalita života, pretože hypertenzia spôsobuje únavu, dýchavičnosť či bolesť hlavy.
  • Infarkt myokardu, pretože zvyšuje zaťaženie srdcového svalu. 

Financie / príspevky

Štát zatiaľ neponúka finančnú podporu či inú formu bonusu, o ktorú môžete v súvislosti s vysokým krvným tlakom požiadať.

Strava

Jedným z dôležitých krokov na zvládnutie zvýšeného krvného tlaku je prispôsobenie jedálnička. Ak totiž prijímate príliš veľa nasýtených mastných kyselín, hladina LDL cholesterolu, označovaného aj ako zlý cholesterol, sa môže zvyšovať. Dlhodobá vysoká hladina „zlého“ cholesterolu môže upchať cievy, a tým zvýšiť krvný tlak

Vysoký krvný tlak môžete upravovať konkrétnym jedlom. Výskumy totiž ukázali, že niektoré potraviny priaznivo vplývajú na jeho hladinu. Prečítajte si náš zoznam 13. potravín, ktoré by ste mali do svojho jedálnička zaradiť. 

Tip od Dôvery

Zmena životného štýlu a stravovania býva často náročná nielen fyzicky, ale aj finančne. Aj preto sa Dôvera rozhodla svojim poistencom a poistenkám pomáhať. Vďaka tomu získate nárok na: