Krvný tlak pri záťaži nenápadne stúpa. Je to prirodzená odpoveď nášho tela, ktorá však môže byť pre hypertonikov nebezpečná. Aj pri vysokom tlaku sa však cvičenia nemusíte úplne vzdať. Poradíme vám, ktoré cviky sú pre vás vhodné.
To, že sa krvný tlak pri záťaži zvyšuje, je prirodzenou odpoveďou nášho tela. Pri zvýšenej fyzickej aj psychickej záťaži si pýta do tkanív viac krvi a kyslíka.
Cievy sa mierne zužujú, zároveň nimi musí prejsť rovnaký objem krvi. Srdce tak pumpuje krv s väčšou silou, ktorá pôsobí na steny ciev, čím dochádza k zvýšeniu krvného tlaku.
Dlhší fyzický výkon môže zapríčiniť zvýšenie hodnoty krvného tlaku až o 20 mmHg. no u zdravých ľudí hodnota tlaku pri oddychu postupne klesne. Výrazné zvýšenie krvného tlaku pri záťaži môže byť nebezpečné pre hypertonikov, u ktorých môže viesť k poškodeniu ciev až k infarktu.
Pravidelným cvičením sa srdce stáva silnejším. Čím je silnejšie, tým menej námahy musí vynaložiť na to, aby pumpovalo krv do ciev. Vďaka tomu sa sila, ktorou srdce pôsobí na tepny, znižuje, a tak dochádza aj k zníženiu krvného tlaku.
Ak sa budete pravidelne hýbať, môže sa vám podariť znížiť horné aj dolné hodnoty tlaku. Pravidelným cvičením môžete pozorovať zníženie systolického tlaku o 3 – 6 mmHg a diastolického o 4 – 12 mmHg. Trvá asi 1 až 3 mesiace, kým budete vidieť nejaké zmeny.
Cvičenie vám zároveň pomôže udržať zdravú hmotnosť, ktorá takisto výrazne ovplyvňuje hodnoty krvného tlaku. Ak trpíte nadváhou, už len strata približne 2,3 kg dokáže znížiť krvný tlak.
Ak chcete znížiť krvný tlak nielen pri záťaži, mali by ste si každý deň dopriať 30-minút aeróbnej aktivity s nízkou, maximálne strednou intenzitou. Aeróbna aktivita je každá aktivita, ktorá zvyšuje srdcovú a dychovú frekvenciu.
Ak nie ste zvyknutý na pohyb a cvičenie, začnite aspoň s každodennou 30-minútovou prechádzkou, aby ste si postupne vybudovali nový návyk.
Medzi ďalšie aeróbne aktivity, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak patria:
Medzi ďalšie efektívne cviky pri hypertenzii patria izometrické cvičenia. Tie sú najefektívnejšie na zníženie hodnoty systolického tlaku. Naopak, aeróbne cvičenia sú vhodné skôr na zníženie diastolického tlaku. Ak chcete znížiť svoj krvný tlak, je dôležité kombinovať oba typy pohybových aktivít.
Izometrické cvičenie je aktivita, pri ktorej sú vaše svaly pod napätím bez toho, aby ste sa hýbali. Pri izometrických cvikoch vás vaše svalové vlákna udržujú v stabilnej polohe. Tieto cviky sa robia v dvojminútových intervaloch, po ktorých nasleduje jeden až trojminútová pauza – a práve v tom spočíva náročnosť izometrického cvičenia.
Vybrali sme pre vás 3 jednoduché izometrické cviky, ktoré napomáhajú zníženiu krvného tlaku a zvládne ich aj úplný začiatočník:
Ak hľadáte jednoduchý cvik na hypertenziu, vyskúšajte nástenný drep.
Postup, ako ho robiť správne:
Cvičenie planku má veľa výhod, zároveň patrí k základným izometrickým cvikom, ktoré majú pomáhť znižovať krvný tlak. Plank posilňuje brušné svalstvo, spevňuje svaly chrbtice a napomáha správnemu držaniu tela.
Ako robiť plank správne:
V planku – v doske, vydržte aspoň 30 sekúnd. Postupne by ste mali náročnosť zvyšovať a vydržať aspoň minútu.
Výpady patria k jednoduchým izometrickým cvikom, ktoré môžete zaradiť aj k silovému tréningu na posilňovanie sedacích svalov.
Ako robiť výpad správne:
Vysoký tlak a cvičenie sa, samozrejme, nevylučujú. No ak trpíte hypertenziou, príliš veľká záťaž na telo pri cvičení môže byť nebezpečná. Pri intenzívnom výkone stúpa tepová frekvencia, srdce pracuje rýchlejšie a krvný tlak sa prudko zvyšuje, čím hrozí rozsiahle poškodenie ciev až infarkt.
Medzi športy, ktoré sa pri vysokom krvnom tlaku neodporúčajú, patria aj bojové športy ako napríklad karate, džudo či šerm. Pri ich tréningu stúpa nielen tlak, ale aj adrenalín, ktorý takisto zvyšuje srdcovú činnosť.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: