16.03.2020 • 5 minút na prečítanie

Vyspovedali sme Ľudovíta “Lajoša” Kleina

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

    “Tréma je jednou z príčin, ktorá zápasníkovi môže prehrať zápas” – tvrdí Lajoš.

    1.      Čo pre teba predstavuje zdravý životný štýl?

    Zdravý životný štýl pre mňa znamená cítiť sa dobre, jesť zdravo a chutne a každý deň trénovať.

    2.      Na začiatok sa predstav našim čitateľom. Akému športu sa venuješ a odkedy?

    Moje meno je Ľudovít Klein, som profesionálny MMA zápasník. Tomuto športu sa venujem zhruba 9 rokov. Pred tým som tri roky aktívne boxoval, takže dokopy sa venujem športu cca 12-13 rokov.

    3.      Mohol by si prosím čitateľom priblížiť čo je MMA?

    MMA (z angl. Mixed Martial Arts) sú zmiešane bojové umenia, kde sa proti sebe v zápase postavia dvaja atléti a bojujú proti sebe svojím vlastným štýlom. Každý zápasník môže využívať rôzne techniky. Môže to byť napríklad wrestling, box, karate, thaibox, jiu jitsu, atď. Samozrejme v dnešnej dobe vyhráva komplexnosť, takže treba byť zameraný na všetky stránky boja. V profesionálnom zápase sa zápasí tri kolá po päť minút, a ak ide o hlavný či titulový zápas, tak zápas trvá päť kôl po päť minút.

    4.      Čo alebo kto ťa priviedol k MMA? Chcel si tento šport robiť od detstva?

    Od malička som rád sledoval rôzne filmy s bojovou tematikou a postupom času som si niečo podobné chcel aj vyskúšať. Prihlásil som sa teda na tréningy sebaobrany, ale to sa mi až tak nepáčilo. Neskôr som skúsil tréningy boxu, ktoré som si veľmi obľúbil a tento šport mi prirástol k srdcu. Po troch rokoch sa náš klub rozpadol a ja som chcel pokračovať v trénovaní, preto som sa prihlásil na tréningy brazílskeho jiu jitsu a thaiboxu. Neskôr som sa dopracoval k prvému MMA zápasu a odvtedy žijem len pre tento šport.

    5.      Je to náročný šport?

    Ak sa tomu človek venuje naozaj naplno, je to podľa mňa jeden z najnáročnejších športov vôbec. Vyžaduje si komplexnosť: byť fyzicky, technicky ale aj mentálne pripravený na 100%.

    6.      Pri každom športe hrozí nejaké zranenie. Ako si na tom ty, čo sa týka zranení?

    Vážnejšie zranenia ma zatiaľ na šťastie obchádzajú. Samozrejme v každej príprave, alebo zápase sa vyskytne nejaké menšie zranenie, ale zatiaľ to nebolo nič, čo by som považoval za vážne.

    7.      Ako aktívny športovec, venuješ sa športu denne. Ako vyzerá tvoj bežný deň ?

    Tomuto športu obetujem veľmi veľa času. Trénujem každý deň dvojfázovo, takže môj deň začína aj končí tréningom. Ráno vstanem,  idem na tréning. Po tréningu sa naobedujem  a oddychujem. Poobede zas na tréning, neskôr večera a idem si ľahnúť, pretože na druhy deň ma čakajú ďalšie tréningové jednotky.

    8.      Čo pokladáš za svoj najväčší úspech?

    Najväčší úspech pokladám to, že môžem robiť každý deň to, čo ma najviac baví.

    9.      Mávaš pred zápasmi trému alebo strach?

    Trému zvyknem mávať v šatni pred zápasom, ale s blížiacim sa zápasom ma tréma opustí. Keď už nastupujem do zápasu, tak som úplne kľudný. Často krát si kladiem otázku, prečo nie som aspoň trošku nervózny, pretože to k tomu patrí. Ja som však úplne v pohodičke. Myslím si, že je to moja výhoda, pretože veľa zápasníkov je dobrých, majú natrénované, ale na zápase  nemajú čistú hlavu. Tréma je jednou z príčin, ktorá zápasníkovi môže prehrať zápas.
    A ak ma niekto strach, tak by to mal zabaliť a venovať sa inému športu, kde strach nepociťuje. 

    10.  Ako ťa tréner motivuje najviac? 

    Tréner ma vždy motivuje pred zápasom tým, že ku mne prehovorí.  To, čo mi povie, si nechám pre seba, ale sú to slová, ktoré ma vedia nastaviť mentálne na 110% do zápasu.

    11.  Keď práve nie si na tréningu, čomu sa venuješ? Máš nejaký koníček ? Nie je ťažké spojiť prácu s rodinou, priateľmi?

    Cez víkend, ak mám trochu viac voľného času a nemám veľa tréningov, vždy rád vybehnem niekam na výlet s priateľkou a kamarátmi. Poprípade navštívim rodinu a oddychujem. Samozrejme, moje okolie rešpektuje , že voľného času veľa nemám a podporujú ma v tom, čo robím.

    12.  Máš nejaký idol alebo nejaký cieľ, kam až by si to chcel dotiahnuť?

    Môj sen je dostať sa do UFC, čo je najväčšia organizácia na svete v tomto športe, a porovnať si sily s tými najlepšími. A hneď ten druhý je užívať si život a mať sa dobre.

    13.  Čo sa týka stravy, máš jedálniček presne na mieru od odborníka alebo si ho tvoríš sám?

    Jedálniček si tvorím sám a zatiaľ mi to tak vyhovuje. Viem, čo moje telo ako znáša, tak si to viem dobre nastaviť. Taktiež viem, akú diétu zvoliť, keď potrebujem pred zápasom upraviť váhu. Zvyčajne ide o váhu 16kg, ktoré potrebujem zhodiť. Takže si to vyžaduje disciplínu a  striktné dodržiavanie diéty.

    14.  Čo by si odporučil našim čitateľom, ktorí chcú začať trénovať? Je vodné sa na to vrhnúť alebo sa do cvičenia postupne dostať ?

    Myslím, že je lepšie sa do toho pomaly dostať a postupne si zvykať, ako sa na to hneď vrhnúť, pretože MMA je veľmi široký pojem a skrýva sa za tým viac ako sa môže zdať. Napríklad rôzne tréningové jednotky. Som si istý, že keby do toho človek hneď skočil, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nevydrží a postupom času by aj tak poľavil alebo to vzdal úplne. Podľa mňa je postupné a pomalé spoznávanie tohto športu a posun o krok vpred každý deň je lepšia voľba ako hneď začať šprintovať.

    15.  V akom pomere je dôležitá strava k pravidelnému posilňovaniu pri zdravom životnom štýle?

    Podľa toho aké ciele ma daný človek. Ak sa tomu chce venovať profesionálne, tak z môjho pohľadu je strava veľmi dôležitá. Platí predsa všeobecne: ak tankujete do auta menej kvalitné palivo, tak auto bude mať menšiu životnosť a menší výkon, ako keď tankujete kvalitne. Tak isto je to aj s ľudským telom. Samozrejme, aj ja si rád doprajem niečo nezdravé, ale všetko s mierou a treba vedieť kedy dosť.

    16.  Aké sú tvoje plány do budúcna, čo sa týka športu?

    Plány do budúcna sú pracovať každý deň na splnení mojich snov.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Zdravý život
    zdravý životný štýl