10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal krčka maternice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal krčka maternice (cervicitída) je časté infekčné ochorenie ženskej rozmnožovacej sústavy. Obvykle prebieha súčasne so zápalom pošvy (vaginitída), býva spôsobený premnožením niektorých zložiek vaginálnej mikroflóry alebo pohlavne prenosnou infekciou. Prejavuje sa tupou bolesťou v podbruší, hnisavým výtokom z pošvy, možnými horúčkami alebo krvácaním. Ochorenie sa vo väčšine prípadov lieči antibiotikami alebo antimykotikami a nemáva závažné následky.

Vznik a príčiny

Cervicitída a jej príznaky sú spôsobené narušením tkaniva krčka maternice, najčastejšie ide o následok bakteriálnej či vírusovej infekcie. Možní pôvodcovia sú pohlavne prenosné ochorenia, ako je kvapavka, chlamýdie alebo trichomoniáza. Chorobu môže zapríčiniť aj premnoženie niektorých zložiek vaginálnej mikroflóry, konkrétne kvasiniek (candida albicans) a mykoplaziem. Ďalšia možná príčina je infekcia vírusmi herpesu, prenášaná pohlavne, ktorá sa však môže reaktivovať aj po dlhšom čase od nákazy. Neinfekčný zápal krčka maternice je zriedkavý, môže byť spôsobený napríklad alergickou reakciu na prezervatív.

Príznaky

Zápal krčka maternice sa prejavuje tupou bolesťou v podbruší, možnou horúčkou a hnisavým zapáchajúcim výtokom žltej až žltozelenej farby. Často býva prítomná bolesť a pálenie pri močení alebo pohlavnom styku. Ďalším možným varovným príznakom je vaginálne krvácanie mimo menštruácie. Príznaky ochorenia sú veľmi podobné zápalu pošvy, obvykle prebiehajú súčasne. Ochorenie zvyčajne nemá žiadne komplikácie ani následky, ale zanedbané prípady môžu vyústiť do závažných hlbokých panvových zápalov, ktoré môžu zapríčiniť neplodnosť alebo prejsť na pobrušnicu a vyvolať jej zápal (peritonitída).

Diagnostika

Zápal krčka maternice sa diagnostikuje na základe štandardného gynekologického vyšetrenia a nedávnej sexuálnej histórie pacientky, ktorá umožní zistiť riziko pohlavnej infekcie. Prípadný výter z krčka alebo vzorka výtoku slúžia na mikrobiologickú kultiváciu, ktorá umožní presné stanovenie pôvodcu infekcie a jeho citlivosť na liečebné prípravky.

Liečba

Zápal krčka maternice spôsobený infekciou sa lieči prípravkami cielene hubiacimi pôvodcov nákazy. V prípade baktérií ide o antibiotiká, kvasinky sú ničené antimykotikami a proti vírusom herpesu slúžia antiherpetiká. Tieto látky sa typicky podávajú na miesto infekcie. Príznaky ochorenia, hlavne horúčka a bolesti, sa liečia protizápalovými liekmi (ibuprofen, paracetamol). Počas infekcie je samozrejmá sexuálna abstinencia, sexuálna aktivita by mohla viesť k zhoršeniu ochorenia a nakazeniu partnera.

Prevencia

Keďže cervicitída je obvykle spôsobená pohlavne prenosnou infekciou, striedmy sexuálny život, používanie prezervatívov a vyhýbanie sa rizikovému správaniu výrazne znižujú riziko jej vzniku. Zápal krčka maternice často vzniká ako následok prebiehajúceho zápalu, preto skorá návšteva lekára pri bolesti v podbruší alebo pri zmene výtoku tiež znižuje riziko. Počas liečby cervicitídy sa pacientkám neodporúča pohlavný styk, obzvlášť nechránený, aby sa predišlo nakazeniu partnera.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť podbruškahorúčkakrvácanie mimo menštruáciematernicapošvazápal krčka maternice