27.03.2025 • 10 minút na prečítanie

Zápal močových ciest – viete, aké má príznaky?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Asi 10 až 20 % žien aspoň raz vo svojom živote prekoná infekciu močových ciest. Je to preto, že majú kratšiu močovú rúru, cez ktorú sa baktérie ľahšie dostanú do močových ciest. Zápal sa zvykne často opakovať. Je teda dôležité vedieť rozpoznať jeho príznaky, aby ste mohli včas začať liečbu.  

Čo je zápal močových ciest?

Zápal močových ciest patrí v ambulancii všeobecného lekára k najčastejším ochoreniam hneď po infekciách dýchacích ciest. Infekcia močových ciest je zápal v ktorejkoľvek časti močového systému (močová rúra, močový mechúr, močovody, obličky), ktorý vzniká v dôsledku invázie baktériami.  

Čo spôsobuje zápal močových ciest?

Baktériou, ktorá najviac zapríčiňuje infekcie močových ciest, je Escherichia coli (E. coli), ktorá bežne žije v črevách. Z nich sa dostane do otvoru močovej rúry často v dôsledku sexuálnej aktivity alebo nedostatočnej hygieny. Cez močovú rúru baktérie preniknú do močového mechúra, kde sa rozmnožia a vyvolajú infekciu. V zriedkavých prípadoch môžu zápal močových ciest spôsobiť aj huby alebo vírusy.

Podľa lokalizácie môžeme zápal močových ciest deliť na: 

  • Infekcie dolných močových ciest

Väčšina baktérií postihuje dolné močové cesty, vtedy ide o zápal močového mechúra (cystitída) alebo zápal močovej rúry (uretritída). Pri zápale dolných močových ciest môžete pociťovať skôr príznaky, ako je časté močenie alebo bolesť pri močení.

  • Infekcie horných močových ciest

Tieto zápaly sú zriedkavejšie, avšak oveľa závažnejšie. Patrí sem zápal obličky (pyelonefritída). Ak sa ihneď nelieči, môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Infekcie obličiek zvyknú spôsobiť ich trvalé poškodenie alebo vyústiť do sepsy, čo je život ohrozujúca reakcia na infekciu. Infekcia horných močových ciest sa prejavuje už aj systémovými príznakmi, ako je horúčka, zimnica či bolesť v boku.

Príznaky zápalu močových ciest u dospelých
Zdroj: Freepik.com

Ako často sa vyskytujú infekcie močových ciest?

V novorodeneckom období sú chlapci infekciou močových ciest postihnutí asi 3 až 5-krát častejšie ako dievčatá, pretože sa u nich frekventovanejšie vyskytujú vrodené odchýlky močového systému.

V reprodukčnom veku prevažujú uroinfekcie u žien – asi 10 až 20 % z nich vo svojom živote nejakú prekoná. Ženy majú totiž močovú rúru výrazne kratšiu, čo býva príčinou hojnejších uroinfekcií – baktérie sa totiž ľahšie dostanú do močových ciest. Ich zápal sa u niektorých žien tiež zvykne často opakovať.

Aké príznaky môžete pociťovať pri zápale močových ciest?

Infekcie močových ciest sa môžu prejavovať rôznymi príznakmi, ktoré nezriedka spôsobujú značné nepohodlie a narúšajú každodenné aktivity. 

Medzi bežné indikátory zápalu patrí stále nutkanie na močenie, pocit pálenia počas močenia a zakalený alebo silne zapáchajúci moč. Špecifické príznaky sa však môžu líšiť v závislosti od toho, či infekcia postihuje močovú rúru, močový mechúr alebo obličky.

Príznaky zápalu močovej trubice

Uretritída sa prejavuje najmä bolesťou, ktorá je viazaná na močenie. Mimo močenia pretrváva v močovej trubici neurčitý svrbivý pocit. Typická je ostrá a pálivá bolesť počas močenia. Medzi ďalšie symptómy patrí:

  • výtok z močovej trubice, ktorý môže byť číry, zakalený alebo žltý
  • časté nutkanie na močenie
  • bolesť v dolnej časti brucha
  • svrbenie alebo opuch v otvore močovej rúry
  • bolesť pri pohlavnom styku

Tieto príznaky sa môžu líšiť v intenzite a môžu byť zamenené za iné problémy s močovým alebo reprodukčným traktom, ako sú napríklad:

  • vaginálne infekcie u žien (kvasinkové alebo bakteriálne)
  • zápal prostaty u mužov (prostatitída)
  • sexuálne prenosné infekcie (chlamýdie, kvapavka alebo trichomoniáza)
  • obličkové kamene
  • podráždenie močovej trubice dráždivými chemickými látkami, ako sú mydlá alebo spermicídne gély (forma antikoncepcie, ktorá znižuje pohyblivosť a životaschopnosť spermií)

Príznaky zápalu močového mechúra

Zápal sliznice močového mechúra môže vzniknúť ako jeho samostatný zápal alebo sa môže objaviť súčasne so zápalovým ochorením prostaty alebo obličiek. Akútna cystitída u zdravej, netehotnej ženy sa považuje za nekomplikovanú infekciu. Zvýšený výskyt cystitíd je spojený so zvýšenou sexuálnou aktivitou a používaním spermicídnych prípravkov ako formu antikoncepcie. 

Zápal močového mechúra má u mužov podobné príznaky ako u žien, a to najmä:

  • bolesť, pálenie a rezanie pri močení,
  • časté nutkanie na močenie,
  • bolesť mechúra, ktorá pôsobí aj ako tlak v podbrušku, 
  • zakalený moč, ak je prítomný hnis alebo krv v moči,
  • zapáchajúci moč.

Ženy môžu pociťovať výraznejšiu bolesť v malej panve zatiaľ čo u mužov môže byť častejšia bolesť v perineu (hrádza, miesto medzi análnym otvorom a mieškom) a ťažkosti so začatím močenia.

Ružový moč
Zdroj: Freepik.com

Bolesť v dolnej časti brucha spôsobuje priame dráždenie nervových zakončení zápalom v stene močového mechúra. Cystitída vedie k zníženiu jeho kapacity v dôsledku menšej elasticity svalových vlákien a k bolestivosti pri jeho rozpínaní. To má za následok práve častý nutkavý pocit na močenie.

Časté nutkanie na močenie vzniká kvôli zníženie absorpcii močového mechúra spôsobenej zápalom, pričom je niekedy také silné, že sa vám môže stať, že vymočíte len malé množstvo moču vo veľmi krátkych intervaloch. 

Pri cystitíde a uretritíde nebývajú horúčky zvyčajným príznakom. Ak sa u vás zvýšená teplota náhodou vyskytne, nemala by dosiahnuť 38 °C a viac. V prípade, že baktérie „vycestujú“ z močového mechúra cez močovody až do obličiek, ide už o vážnu infekciu.

Príznaky zápalu obličiek (ľadvín) 

Ak máte zápal ľadvín, príznaky pocítite náhle, behom niekoľkých hodín až dní, a to hlavne:

  • nevoľnosť a vracanie
  • vysoká horúčka (39 – 40 °C) obvykle sprevádzaná zimnicou a triaškou
  • bolesť v oblasti krížov, v boku alebo hornej časti chrbta, kde sa nachádza oblička; bolesť nikam nevyžaruje, ale môže zosilnieť pri chôdzi alebo úderom na oblasť bedier
  • zvýšené nutkanie na močenie
  • pálenie pri močení
  • zakalený, ružový alebo červený moč
  • zapáchajúci moč
  • celkový pocit únavy a slabosti

Zápal močových ciest u detí – aké má príznaky?

Zápal močových ciest u detí býva bežný a môže spôsobiť príznaky, ako je horúčka, podráždenosť, bolesť pri močení, časté močenie a bolesť brucha. Malé deti môžu tiež vykazovať nešpecifické príznaky, ako je nechutenstvo do jedla (nechcú sa kŕmiť), vracanie alebo letargia. Včasná diagnostika a liečba antibiotikami sú rozhodujúce pre prevenciu poškodenia obličiek.

Ako sa diagnostikuje infekcia močových ciest?

Infekcie močových ciest sú diagnostikované kombináciou anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia a diagnostických testov.

  • Anamnéza

Lekár sa vás spýta na príznaky, ich trvanie a akékoľvek predchádzajúce močové infekcie alebo stavy s nimi spojené.

  • Fyzikálne vyšetrenie

Môže zahŕňať prehmatanie brucha alebo tapotement, čo je poklep hranou ruky v oblasti bedier.

  • Rozbor moču

Odobraná vzorka moču sa testuje na rôzne indikátory infekcie, ako sú biele krvinky, červené krvinky, baktérie a dusitany (produkované určitými baktériami).

  • Mikrobiologické vyšetrenie moču

Ak rozbor moču naznačuje infekciu, môže sa vykonať kultivácia moču na identifikáciu špecifického typu baktérií, ktoré ju spôsobujú. To pomáha určiť najúčinnejšiu liečbu antibiotikami.

  • Zobrazovacie vyšetrenia

Ak máte opakujúce sa alebo komplikované infekcie močových ciest, môžu vám byť odporučené zobrazovacie testy, ako je ultrazvuk, CT alebo MRI, aby sa vyhodnotili abnormality alebo štrukturálne problémy močového traktu.

V niektorých prípadoch býva potrebná cystoskopia (postup na vyšetrenie vnútra močového mechúra a močovej trubice tenkou ohybnou hadičkou), prípadne iné špecializované testy na ďalšiu analýzu pretrvávajúcich či závažných infekcií.

Diagnostika zápalu močových ciest zahŕňa vylúčenie iných potenciálnych príčin nepríjemných prejavov a zabezpečenie vhodnej liečby, aby bolo možné predísť komplikáciám. Rýchla diagnostika a terapia sú rozhodujúce pre účinné liečenie zápalu a prevenciu jeho opakovania alebo progresie do závažnejších stavov, ako je napríklad pyelonefritída.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť počas močeniačasté močeniekrv v močimočová rúramočová trubicamočové cestymočový mechúr

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje