12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal pohrudnice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pohrudnica (pleura) je membrána tvorená dvomi vrstvami (listami). Obaľuje pľúca a vystiela hrudnú dutinu. Medzi týmito vrstvami je malé množstvo tekutiny, ktoré umožňuje ich vzájomné kĺzanie pri rozpínaní hrudníka pri dýchaní. Zápal pohrudnice môže sprevádzať rad ochorení, ktoré postihujú pľúca, pohrudnicu, orgány uložené medzi pľúcami a hrudnú stenu. Typickým klinickým príznakom je bolesť hrudníka, ktorá často vedie k obmedzeniu dýchacích pohybov a ku skráteniu nádychu. Zápal pohrudnice môže byť suchý alebo vlhký. Pri vlhkom dochádza k zvýšenému hromadeniu tekutiny medzi dvomi vrstvami pohrudnice. Pri nahromadení tekutiny v priestore medzi listami pohrudnice treba vykonať punkciu tekutiny, aby nedošlo k obmedzeniu dýchania.

Vznik a príčiny

Zápal pohrudnice má často infekčný pôvod. Vyvolať ho môžu vírusy i baktérie. U pacientov s výrazným defektom imunity sú častými pôvodcami huby a plesne. Zápal pohrudnice sa vyskytuje aj pri reumatickej artritíde a iných autoimunitných ochoreniach. Ďalšie príčiny zápalu pohrudnice sú: rakovina pľúc a pohrudnice, zlomenina rebra. Nahromadenie tekutiny medzi dvomi listami pohrudnice je časté pri srdcovom zlyhávaní, tuberkulóze, cirhóze pečene a poškodení obličiek.

Príznaky

Zápal pohrudnice je bolestivý. Bolesť je viazaná na dýchanie, pri obmedzení dýchacích pohybov bolestivosť klesá. Dýchanie je povrchové, zrýchlené a krátke. Medzi ďalšie klinické príznaky patrí dráždivý kašeľ, zvýšená teplota, dýchavičnosť, únava a malátnosť. Pri nahromadení tekutiny v pohrudnici môže bolesť vystreľovať do ramena na rovnakej strane. Ak je zápal pohrudnice len pridružené ochorenie, v klinickom obraze dominujú príznaky primárneho ochorenia.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy posúdi zdravotný stav a pacienta vyšetrí. Počúvanie dýchania pomocou fonendoskopu je jednou z najjednoduchších metód pri diagnostike zápalu pohrudnice, najmä pri nahromadení tekutiny. Oslabené dýchanie na strane s nahromadenou tekutinou je typické pre vlhký zápal pohrudnice. K ďalším diagnostickým metódam patrí odber krvi na odhalenie možnej infekcie, ktorá viedla k zápalu, prípadne objasnenie autoimunitných ochorení. Zo zobrazovacích metód sa využíva najmä röntgen hrudníka alebo ultrazvukové vyšetrenie. Po punkcii hrudnej dutiny a po odsatí prebytočnej tekutiny sa vzorka odosiela na biochemické a mikrobiologické vyšetrenie.

Liečba

Pri bakteriálnom pôvode ochorenia je nevyhnutné podávať antibiotiká. Pri bolesti je vhodné užívanie liekov, ktoré ju tlmia. Ak ide len o pridružené ochorenie, nastáva liečba vyvolávajúcej choroby (terapia srdcového zlyhávania, nádorového ochorenia, reumatickej artritídy a podobne). Medikamentózna liečba je vhodná pri menšom nahromadení tekutiny v pohrudnici, v prípade väčšieho množstva je potrebná punkcia alebo drenáž s odsatím tekutiny, ktorá viedla k obmedzeniu dýchania.

Prevencia

Zápal pohrudnice je často výsledkom predchádzajúceho ochorenia. Vhodná je včasná a dostatočne dlhá liečba infekčných ochorení, najmä dýchacieho systému. V prípade nádorového alebo autoimunitného ochorenia by sa liečba mala zamerať na primárne ochorenie a včasné predchádzanie možným komplikáciám.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
dýchavičnosťmalátnosťpľúcaúnavazápal pohrudnice