10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Zápalové ochorenie pečene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápalové ochorenie pečene (hepatitída),patrí k ochoreniam, ktoré jenajčastejšie spôsobené vírusovou infekciou, ale niekedy býva príčinou dlhodobé nadmerné požívanie alkoholu alebo vlastný imunitný systém človeka (autoimunitná hepatitída). V závislosti od pôvodcu má pomerne premenlivú inkubačnú dobu, od 2 týždňov až do niekoľkých mesiacov. Podľa dĺžky trvania rozoznávame krátkotrvajúcu (akútnu) hepatitídu, ktorá nemáva dlhodobé následky, a chronickú, ktorá trvá dlhšie ako pol roka a môže vyústiť až do cirhózy alebo zhubného nádoru pečene.

Vznik a príčiny

Hepatitída má veľa pôvodcov, ale vo väčšine prípadov ide o vírusové ochorenie. Pre človeka sú najvýznamnejšie vírusy hepatitídy typu A, B a C, každý s charakteristickými vlastnosťami šírenia, priebehu a závažnosti. Vírus hepatitídy typu A je dobre odolný voči vonkajšiemu prostrediu, šíri sa hlavne kontaktom s kontaminovanou vodou a nakazenými ľuďmi. Preto je známa ako choroba špinavých rúk. Hepatitída typu B a C sa takmer vo všetkých prípadoch šíri prostredníctvom kontaktu s infikovanou osobou, pričom sušené krvné usadeniny môžu aj naďalej vírus prenášať. Iné telesné tekutiny ako napríklad moč, telesný pot alebo mužské spermie nemajú dostatočné množstvo vírusov na prenos vírusu.

Zápalové ochorenie pečene menej často vzniká ako komplikácia infekčnej mononukleózy (Epstein-Barrovej vírus). Spôsobujú ho i jedy a niektoré lieky (muchotrávka zelená, anabolické steroidy) alebo dlhodobé požívanie alkoholu vo veľkých množstvách. V trópoch sú častým pôvodcom parazity.

Príznaky

Najznámejším a najviditeľnejším príznakom hepatitídy je žlté sfarbenie kože a očných bielok (ikterus). Sfarbenie vzniká ukladaním žlto sfarbeného bilirubínu v tkanivách. Bilirubín v tele bežne vzniká rozkladom hemoglobínu, červeného krvného farbiva, zdravá pečeň ho spracuje a vylúči z tela. Pečeň podliehajúca zápalovému ochoreniu však nie je schopná toto farbivo dostatočne rýchlo spracovať a jeho nadbytok zapríčiní zmenu odtieňa kože. Ďalšie príznaky sú: horúčka, únava, slabosť, nechutenstvo, svrbenie kože, bolesti svalov a kĺbov a výrazne horšie výsledky laboratórnych pečeňových testov.

Vírusová hepatitída typu A má inkubačnú dobu 15 – 45 dní, vyskytuje sa hlavne v oblastiach a krajinách s nízkou hygienickou úrovňou a obzvlášť na miestach, kde sa hnojí ľudskými fekáliami. Ochorenie prebieha pomerne mierne, trvá 4 až 8 týždňov a neprechádza do dlhodobej formy (chronicity).

Vírusová hepatitída typu B má podstatne dlhšiu inkubačnú dobu, prejaví sa 2 až 6 mesiacov od nákazy. Rovnako ako typ C sa prenáša hlavne krvou. Vysoké riziko je u narkomanov, v medicínskych zariadeniach v rozvojových krajinách pri opakovanom používaní jednorazových ihiel a pri transfúziách nakazenej krvi. Tento typ je závažnejší, môže prejsť do ťažko liečiteľného dlhodobého štádia, ktoré prináša riziko cirhózy alebo zhubného nádoru pečene, čím podstatne obmedzuje dĺžku a kvalitu života.

Typ C je zvláštny tým, že vo väčšine prípadov nespôsobuje zožltnutie kože a očných bielok (ikterus). Drvivá väčšina nakazených sú buď narkomani, alebo ľudia nakazení zdravotníckym personálom. Až v 80 percentách prípadov prechádza do prakticky nevyliečiteľného chronického štádia, z ktorého vyplývajú uvedené komplikácie.

Diagnostika

Žlté sfarbenie kože a očných bielok nie je veľmi významné pre diagnózu, pretože býva spôsobené viacerými ochoreniami, niekedy sa dokonca pri hepatitíde nemusí objaviť. Po podozrení na zápal pečene z klinických príznakov sa celková diagnóza a pôvodca stanovia z krvných testov zameraných na protilátky proti jednotlivým patogénom.

Liečba

Súčasťou liečby je vo všetkých prípadoch oddych, diéta a obmedzenie príjmu tukov kvôli šetreniu pečene. Hepatitída typu A vo väčšine prípadov nevyžaduje špeciálnu cielenú terapiu ani hospitalizáciu. Typy B a C sa liečia interferónmi, látkami zvyšujúcimi obranyschopnosť a imunitnú odpoveď organizmu, podávajú sa i antivirotiká (lamivudín, ribavirín) a špeciálne prípravky proti vírusom.

Prevencia

Prevencia je v prípade hepatitídy veľmi dôležitá, keďže ochorenie má častodlhodobé následky. Základom je správna hygiena, časté umývanie rúk a vyhýbanie sa vnútrožilovému užívaniu drog. Proti vírusovej hepatitíde typu A a B boli vyvinuté očkovacie látky, pričom druhá z nich je v očkovacom kalendári ako súčasť hexavakcíny.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť svalovhepatitídahorúčkanechutenstvopečeňslabosťsvrbenie kožeúnavažlčníkžltnutie kože