10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Závislosť od nikotínu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nikotín je chemická látka, ktorá je jednou z hlavných súčastí tabaku. Pri jeho užívaní vzniká závislosť. Najčastejšou formou dodávania nikotínu do tela je fajčenie. Počas neho sa nikotín rýchlo dostáva do krvi a mozgu. Vyvoláva príjemné pocity a pri menších dávkach zlepšuje schopnosť sústredenia a pamäť. Najväčším problémom závislosti od nikotínu je práve fajčenie. Pri ňom sa do tela dostáva obrovské množstvo škodlivých látok, ktoré vo veľkej miere prispievajú k vzniku rakoviny rôznych orgánov.

Vznik a príčiny

Nikotín je látka, ktorá sa nachádza v tabakových výrobkoch. Pri ich užívaní sa dostáva do krvi a s ňou prechádza do mozgu. Tam ovplyvňuje vylučovanie ďalších chemických látok, ktoré vplývajú na náladu a správanie človeka. Nikotín prináša príjemné pocity, zvyšuje pohyb čriev, znižuje pocit hladu a zvyšuje krvný tlak. V menších dávkach povzbudzuje činnosť mozgu a zlepšuje sústredenie a pamäť. Vo vyšších dávkach je tlmivý a upokojuje.

Na prítomnosť nikotínu v tele sa postupne vytvára návyk. To znamená, že človek potrebuje častý prísun nikotínu, aby sa cítil dobre. Taktiež sa naň zvyšuje tolerancia, to sa prejaví nutnosťou zvyšovať dávku nikotínu. Väčšina prejavov závislosti od fajčenia nespočíva v závislosti od nikotínu. Ide o psychosociálnu závislosť, ktorá je naviazaná na určité situácie, miesta a ľudí. Je to napríklad návyk držať niečo v ruke, fajčiť ráno po zobudení, v bare, v stresových situáciách a podobne.

Príznaky

Medzi hlavné prejavy závislosti od nikotínu patrí neschopnosť prestať fajčiť či inak užívať produkty obsahujúce nikotín. Kľúčovým momentom je mať za sebou aspoň jeden neúspešný pokus, pri ktorom sa človek skutočne snažil prestať. Rovnako človek nedokáže prestať ani po nástupe zdravotných problémov spôsobených prijímaním nikotínu.

Pri závislosti tiež vzniká abstinenčný syndróm. Je to súbor prejavov, ktoré sa objavia po prerušení dodávania látky do tela. Typicky sa abstinenčný syndróm prejavuje úzkosťou, nervozitou, podráždenosťou, silným bažením po nikotíne alebo nespavosťou.

Diagnostika

Diagnostika je založená na prítomnosti charakteristických prejavov závislosti pri užívaní nikotínu. Na vyhodnotenie miery závislosti môže lekár použiť súbor otázok a špeciálny dotazník.

Liečba

Prvé pokusy liečby závislosti od nikotínu nebývajú bez odbornej pomoci väčšinou úspešné. Preto sa v prípade závislosti vždy odporúča vyhľadať špecializovanú pomoc. Pomoc pri odvykaní poskytujú takzvané náhradné metódy dodávania nikotínu do tela. Využívajú sa najmä v prípadoch, keď je závislosť spojená so závislosťou od fajčenia. Existuje veľké množstvo náplastí, žuvačiek a sprejov s nikotínom. Tie ho dodávajú do tela v bezpečnejšej forme a s pomalším nástupom účinku.

Okrem toho lekár môže predpísať lieky, ktoré pôsobia na tvorbu a vylučovanie chemických látok v mozgu. Tie ovplyvňujú podobné oblasti v mozgu ako nikotín. Príkladom týchto liečiv je bupropion, vareniklín a nortryptilín. Dôležitou súčasťou odvykania od nikotínu je tiež konzultácia s odborníkom, podpora rodiny a priateľov či stretávanie sa v podporných skupinách.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
mozognervozitanespavosťnikotínová závislosťpodráždenosťúzkosť