12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Elektroencefalogram

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Elektroencefalogram (EEG) je (grafická) reprezentácia časovej závislosti rozdielu elektrických potenciálov, snímaných z elektród umiestnených spravidla na povrchu hlavy, ktoré vznikajú ako dôsledok prirodzenej elektrickej aktivity mozgu. EEG umožňuje hodnotiť rôzne formy poškodenia mozgu, epilepsiu, poruchy spánku, prípadne ďalšie poruchy centrálnej nervovej sústavy. Podľa legislatívy v mnohých krajinách sa záznam signálu EEG používa na definíciu mozgovej smrti (napríklad u potenciálnych darcov orgánov).

    Na čo sa používa?

    Náš mozog obsahuje milióny neurónov, ktoré komunikujú prostredníctvom vytvárania elektrických impulzov. Zmeny v napätí takýchto procesov sú minimálne a práve EEG dokáže túto aktivitu zachytiť a v podobe niekoľkých kriviek zobraziť v podobe encefalografu.

    Analýza elektrickej aktivity mozgu má v medicíne veľké využitie. Hlavne pre neurológov je táto metóda nenahraditeľná. Umožňuje totiž diagnostiku epilepsií, ktoré sú charakteristické zmenami elektrickej aktivity. Tvar EEG kriviek vie ďalej spresniť diagnózu ochorení, ako sú poruchy spánku, nádory mozgu, cievna mozgová príhoda, zápaly mozgu a jeho obalov.

    Ako prebieha toto vyšetrenie?

    Vyšetrenie sa väčšinou vykonáva v ambulantnom prostredí a nie je pri ňom nutná prítomnosť lekára. EEG laborant pacientovi nasadí na hlavu špeciálnu čiapku, v ktorej sú zabudované elektródy, tie budú v tesnom kontakte s pokožkou. Pre lepší kontakt je v okolí elektród nanesená vrstva priesvitného gélu. Vyšetrenie prebieha v sede alebo v ľahu a počas neho môže byť pacient požiadaný o otvorenie alebo zatvorenie očí alebo o vykonanie jednoduchých pohybov. Záznam zhodnotí skúsený odborník na EEG.

    EEG môže byť súčasťou zložitejších testov, napríklad video-EEG sa používa na neurologických klinikách na zachytenie epileptického záchvatu na EEG i na nahrávke. Ďalej je EEG súčasťou polysomnografu, prístroja, ktorý sa používa pri diagnostike porúch spánku, vrátane spánkového apnoe.

    Ďalším variantom EEG je elektrokortikografia. Tú používajú neurochirurgovia počas operácie mozgu a umožňuje snímanie signálov priamo z jeho povrchu.

    Treba sa na EEG vopred pripraviť?

    Žiadna zvláštna príprava nie je nutná, potrebné je však vyhýbať sa požitiu alkoholu, nápojov obsahujúcich kofeín alebo drog, pretože môžu výsledky vyšetrenia skresliť. Deň pred vyšetrením si treba umyť vlasy a v deň vyšetrenia nepoužívať žiadne vlasové produkty, tak sa uľahčí prisatie elektród na vlasovú pokožku. Ak má pacient počas vyšetrenia spať, lekár mu odporučí noc predtým nespať.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    absencieepilepsiaepileptický záchvatkŕčemozogstrata vedomia