Zázvor je rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie, ktorú ľudoví liečitelia používajú na liečbu chorôb už tisíce rokov. Zistilo sa, že zázvor má širokospektrálne antibakteriálne, antiparazitické, antivírusové a protizápalové vlastnosti, ktoré z neho robia výborný doplnok liečby viacerých zdravotných problémov. O ktoré zdravotné komplikácie ide? Dočítate sa v našom článku.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Charakteristickú vôňu a chuť dodávajú zázvoru jeho prírodné zložky, z ktorých najdôležitejšia je gingerol. Gingerol je hlavnou bioaktívnou látkou, zodpovednou za väčšinu jeho liečivých schopností. Podľa výskumu má silné antioxidačné účinky, vďaka ktorým pomáha znižovať oxidačný stres, ktorý spôsobuje poškodenie a starnutie buniek.
Zázvor a jeho bioaktívne zložky, antioxdanty, sú účinné pri spomaľovaní rozvoju rakoviny hrubého čreva, konečníka, žalúdka, vaječníkov, pečene, kože, prsníka a prostaty. Vedci študovali účinnosť zázvoru a zistili, že jeho užívanie môže aktivovať rôzne enzýmy, ktoré vedú k potlačeniu karcinogenézy, teda vzniku rakoviny.
Podľa niektorých štúdii môže byť zázvor rovnako účinný ako niektoré lieky proti nevoľnosti, a pritom s menším rizikom vedľajších účinkov. Ukázalo sa, že aktívne zložky zázvoru podporujú trávenie, a tak pomáhajú predchádzať nevoľnostiam, pocitu plnosti a zvracaniu.
Medzi jedno z tradičných použití zázvoru patrí aj úľava od menštruačných bolestí. V roku 2009 bola robená štúdia do ktorej sa zapojilo 150 účastníčok. Jedna skupina brala počas prvých troch dní tabletky od bolesti a druhá kapsuly so zázvorovým práškom, 250mg, štyrikrát denne. Zistilo sa, že zázvor pomohol znížiť bolesť rovnako účinne ako ibuprofén.
Ako už bolo vyššie spomenuté, gingerol obsiahnutý v zázvore podporuje trávenie a pomáha jedlu rýchlejšie prechádzať tráviacim traktom. Okrem toho, štúdia z roku 2016 zistila, že zázvor môže prispieť k zníženiu BMI, indexu telesnej hmotnosti, a hladiny glukózy v krvi. Nakoľko je vysoká hladina cukru v krvi spojená s obezitou, udržiavanie jej optimálnej hodnoty môže byť kľúčom k redukcii váhy.
Ukázalo sa, že bioaktívne látky zázvoru sú účinné aj pri znižovaní lipidov v krvi. V štúdii z roku 2018, ktorej sa zúčastnilo 60 pacientov so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, dostávalo 30 účastníkov 5 gramov surového zázvoru denne. Ich hladina cholesterolu klesla v priebehu troch mesiacov o 17,4%. Aj keď je pokles cholesterolu v krvi pôsobivý, treba zobrať do úvahy aj to, že 5g zázvoru denne je dosť vysoká dávka, ktorá môže zvýšiť riziko prejavenia jeho vedľajších účinkov.
Osteoartróza je ochorenie kĺbov, pri ktorom dochádza k degenerácii kĺbovej chrupky. Tým, že chrupka, ktorá chráni kĺbové plochy je opotrebovaná, vedie osteoartróza k príznakom ako sú bolesť pri pohybe, alebo stuhnutosť kĺbov. V štúdii, ktorá potvrdzuje výrazné zníženie bolesti kĺbov, po intenzívnej konzumácii zázvoru, dostávali účastníci 500mg až 1g zázvoru každý deň po dobu 3 až 12 týždňov. Väčšina z nich mala osteoartrózu kolena.
Antioxidanty prítomné v zázvore pomáhajú predchádzať vzniku krvných zrazenín a tvorbe aterosklerotických plátov v cievach, spôsobených vysokou hladinou cholesterolu. Týmto spôsobom znižuje riziko vzniku infarktu a mŕtvice.
Ukázalo sa, že zázvor pomáha znižovať krvný tlak a to hneď niekoľkými spôsobmi. Pôsobí ako prírodný blokátor vápnikových kanálov a ACE inhibítor, čo sú druhy liekov používané na zníženie krvného tlaku, a tiež rozširuje cievy. V rozšírených cievach prúdi krv pod nižším tlakom. Štúdia s viac ako 4 000 účastníkmi zistila, že tí, ktorí konzumujú 2–4 g zázvoru denne, majú nižšie riziko vzniku hypertenzie.
Oxidačný stres a chronický zápal patria medzi hlavné dôvody vzniku Alzheimerovej choroby a kognitívneho úpadku. Antioxidanty v zázvore môžu pomôcť zredukovať tieto zápalové reakcie v mozgu. Existuje tiež dôkaz, že zázvor môže priamo prispieť k zlepšeniu mozgovej funkcie. V štúdii z roku 2012 sa u zdravých účastníčok v strednom veku ukázalo, že denné dávky zázvorového extraktu zlepšujú reakčný čas a pracovnú pamäť.
V malých dávkach vyvolá zázvor vedľajšie účinky len veľmi zriedkavo. Vysoké dávky zázvoru, viac ako 5 gramov denne, však môžu zvýšiť pravdepodobnosť objavenia vedľajších účinkov. Medzi nežiaduce účinky zázvoru patrí:
Lekári odporúčajú denne konzumovať maximálne 3–4 gramy zázvorového extraktu. V prípade tehotných žien je to 1 gram zázvorového extraktu denne. Zázvor sa neodporúča konzumovať deťom mladším ako 2 roky.
1 gram zázvoru si môžete predstaviť ako:
Rovnako ako ostatné bylinky alebo doplnky aj zázvor môže ovplyvniť účinok niektorých liekov.
Tým, že zázvor pôsobí proti zrážaniu krvi, jeho užívanie spolu s liekmi s týmto účinkom môže u pacientov zvýšiť riziko vzniku modrín a nadmerného krvácania. Obzvlášť si na to treba dávať pozor ak sa chystáte podstúpiť zákrok. Medzi tieto lieky patrí napríklad aspirín, clopidogrel, heparín a warfarín.
Zázvor môže znižovať krvný tlak spôsobom, ktorý je podobný niektorým liekom na vysoký tlak a srdcové choroby. Môže sa preto stať, že pri užití veľkej dávky zázvoru vám tlak náhle klesne alebo pocítite nepravidelný tep srdca.
Tým, že zázvor pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, jeho užívanie vo vysokých dávkach spolu liekmi na cukrovku môže spôsobiť zníženie glykémie. Ak trpíte diabetom, nezabúdajte si pravidelne merať hladinu glukózy v krvi.
Výskumy naznačujú, že zázvor má mnoho zdravotných benefitov, avšak treba si uvedomiť, že štúdie používajú vysoké dávky zázvoru s ktorými môžu mať niektorí problémy. Ak máte existujúce zdravotné problémy, pred konzumáciou takýchto vysokých dávok sa poraďte so svojím lekárom, aby sa nestalo že zázvor ovplyvní účinok liekov, ktoré užívate, alebo že vám spôsobí iné zdravotné komplikácie.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
How ginger can help you lose weight