10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zlomenina nohy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zlomenina nohy (fraktúradolnej končatiny) patrí k pomerne častým úrazom. Dolná končatina pozostáva z viacerých kostí – stehennej a holennej kosti, ihlice, jabĺčka a kostí chodidla. Zlomenina môže nastať v ktorejkoľvek časti nohy. Ak zlomená kosť prerazí kožu, ide o otvorenú zlomeninu.

Vznik a príčiny

K zlomeninám najčastejšie dochádza pri pádoch, športovaní, autonehodách, a tiež v dôsledku oslabenia kostí, napríklad pri osteoporóze alebo rakovine.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky zlomeniny nohy patrí silná bolesť, ktorá pri pohybe často narastá, opuch, citlivosť, podliatiny v mieste zlomeniny, ťažkosti pri chôdzi alebo neschopnosť stúpiť na zlomenú nohu pre silnú bolesť. Noha tiež môže vyzerať ako deformovaná alebo skrátená. Pri otvorenej zlomenine je jasným znakom viditeľná kosť, ktorá prerazila kožu.

Diagnóza

Pri podozrení na zlomeninu nohy je dôležité čo najskôr vyhľadať lekára. Ten na základe fyzického vyšetrenia končatiny a röntgenologického vyšetrenia stanoví diagnózu. Pomocou röntgenu je možné vidieť, či je kosť skutočne zlomená, ako aj posúdiť závažnosť zlomeniny. Podľa toho môže lekár stanoviť vhodný liečebný postup.

Liečba

Skôr než sa zranený dostane do nemocnice, alebo kým dorazí záchranná služba, je nevyhnutné zlomenú nohu čo najviac znehybniť. Vhodné je aj prikladanie ľadových obkladov, avšak nie priamo na pokožku, ale napríklad obaliť vrecko mrazenej zeleniny bavlnenou vreckovkou a takto prikladať na boľavé miesto. Zranený by mal čo najviac oddychovať a nohu zbytočne nezaťažovať, podľa potreby užiť voľnopredajné lieky na tíšenie bolesti.

Liečba závisí od druhu zlomeniny, jej závažnosti a ďalších faktorov. Niekedy sú kosti posunuté a je potrebné ich naprávať. Vo vážnych prípadoch je nutná operácia a vloženie špeciálnych skrutiek či klinov, aby sa kosti správne zrástli.Väčšinu menej vážnych zlomenín lekári spevnia pomocou dlahy a sadry, ktorú pacient nosí niekoľko týždňov. Potom nasleduje rehabilitácia, pretože noha bola nejaký čas znehybnená a je potrebné ju opäť rozcvičiť a spevniť svalstvo. Celkové uzdravenie zlomeniny a návrat pohyblivosti môže trvať až niekoľko mesiacov. Bežná doba hojenia je 6 – 8 týždňov. Vážne zlomeniny môžu mať aj trvalé následky, napríklad zhoršenú chôdzu, športové obmedzenia a pod.

Prevencia

Podstatné je chrániť sa pred zraneniami pri kontaktných športoch, znížiť riziko pádov v domácnosti či pri turistike (napríklad nosením vhodnej obuvi). K pádom často dochádza aj v kúpeľni, preto je dobré používať protišmykovú podložku. Na udržanie zdravých a silných kostí treba zabezpečiť dostatočný prísun vápnika a vitamínu D do tela.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
chodidlánecitlivosťnohyopuchplačlivosťpodliatinyzlomenina