10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Žltá zimnica

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Žltá zimnica je nebezpečné vírusové ochorenie, ktoré sa na človeka prenáša pri poštípaní nakazeným komárom. Na Slovensku sa s ňou stretávame extrémne vzácne. Bežnejšia je v niektorých oblastiach Južnej Ameriky a Afriky. Pred cestovaním do týchto končín odborníci odporúčajú očkovanie proti žltej zimnici. Jej typickými prejavmi sú vysoká horúčka so zimnicou, únava a nevoľnosť. Vo vážnych prípadoch môže dôjsť k poškodeniu pečene a ďalších vnútorných orgánov. Takéto stavy majú vysoké riziko úmrtnosti.

Vznik a príčiny

Žltú zimnicu zapríčiňuje vírus prenášaný určitým druhom komárov. Navzájom medzi ľuďmi nie je prenosná ani pri blízkom kontakte. Keď komár saje krv, s jeho slinami sa do tela človeka dostáva aj vírus. Ten môže osídľovať pečeň a zapríčiniť jej vážne poškodenie. V niektorých prípadoch môže narušiť funkciu aj ďalších orgánov tela. To často máva smrteľné následky.

Príznaky

Prvé prejavy sa objavujú do 1 týždňa od uštipnutia nakazeným komárom. Väčšina prípadov má mierny priebeh. Typická je vysoká horúčka, zimnica, výrazná únava a bolesti hlavy. Často sa pridáva bolesť svalov a kĺbov, strata chuti do jedla a niekedy aj vracanie. Po pár dňoch tieto príznaky v absolútnej väčšine prípadov odznievajú.

U menšieho množstva ľudí sa však môžu vyvinúť vážne príznaky. Tie vznikajú po krátkom prechodnom zlepšení stavu. Potom sa znova vrátia vysoké teploty a prejaví sa aj poškodenie pečene a iných orgánov. Sprevádza ho zožltnutie kože a očí alebo krvácavé prejavy. Charakteristické je krvácanie z očí, z úst, nosa a vracanie krvi. V tejto fáze ochorenia umiera približne polovica nakazených.

Diagnostika

V počiatočnom štádiu je ochorenie ťažko diagnostikovateľné, nakoľko sa podobá mnohým ochoreniam, ktoré sprevádzajú vysoké horúčky. Pri stanovení diagnózy je dôležitý údaj o cestovaní do krajín s vysokým výskytom žltej zimnice. Výraznou pomocou pre lekára môže byť aj informácia o poštípaní komárom. Potvrdenie ochorenia je možné len pomocou špeciálnych krvných testov.

Liečba

Zatiaľ neexistuje liek, ktorý by dokázal žltú zimnicu úplne vyliečiť. Preto je často nutný prevoz do nemocnice a dôsledné sledovanie stavu chorého. V prípade náhleho zhoršenia stavu musí byť okamžite dostupná komplexná starostlivosť. Kontrola pacienta v nemocnici býva zvyčajne nutná až do ústupu ochorenia a jeho prejavov. Po prekonaní infekcie človeku ostáva celoživotná odolnosť proti chorobe. Ak má nakazený horúčku, lekár môže odporučiť lieky na znižovanie teploty (antipyretiká). Dôležitý je tiež zvýšený príjem tekutín.

Prevencia

Prevenciou proti ochoreniu je ochrana pred poštípaním komármi v rizikových oblastiach sveta. Na to sa môže použiť repelent a ochranné siete. Hlavnú úlohu v prevencii žltej zimnice zohráva očkovanie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť svalovhorúčkapečeňstrata chutiúnavavracaniezimnicažltá zimnica