11.12.2021 • 8 minút na prečítanie

Žltý zázrak zvaný kurkuma

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kurkuma je typická svojou výraznou žltou farbou. Nielenže upúta pozornosť svojím dominantným sfarbením, ktoré zanecháva stopy, ale rovnako aj špecifickou chuťou. Táto korenina pochádza z Ázie a zaraďuje sa medzi zazvorovité rastliny. Je veľmi rozšírená v mnohých krajinách, ako napríklad v Indii, Číne, Thajsku, Peru, ale aj v Európe. Mnohí z nás ju využívajú v kuchyni ako dochucovadlo. Okrem využitia v gastronómii má ďalšie zdravotné benefity. V nasledujúcom článku sa dočítate:

  • Čo je to kurkuma.
  • Aká je hlavná zložka tohto koreňa pripomínajúceho zázvor.
  • Aké má pozitívne účinky.
  • Kedy sa neodporúča konzumovať.
  • Aké spôsoby využitia kurkumy existujú.
  • Kurkuma a ajurvéda.

Curcuma longa

Zdraviu prospešné účinky kurkumy sú známe už z prastarých čias. Už pred vyše dvomi tisícmi rokmi predkovia spísali jej benefity do tzv. ajurvédskych textov

Kurkuma pochádza z koreňa Curcuma longa. Jej tajomstvo, a najväčší poklad jej skrytý v kurkumíne, čo je vlastne chemická látka, ktorá v sebe nesie mnoho výhod. Je to súčasne najdominantnejší prvok kurkumy.

Kurkumín má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Vedci skúmali detailnejšie spomínané vlastnosti a existujú štúdie, ktoré zisťujú, či skutočne dokáže pomôcť pri zápalových chorobách. Všetky látky, obsiahnuté v kurkume, dokážu tiež znížiť opuch, utlmiť bolesť. Ľudia využívajú liečebné účinky tejto rastliny na osteoporózu, počas sennej nádchy, pri vysokom cholesterole, ochorení pečene a iných. Avšak neexistujú vedecky podložené dôkazy, že by dokázala kurkuma, ako samostatný prostriedok, podporiť liečbu spomínaných ochorení. Rovnako neexistujú dôkazy pri užívaní kurkumy a jej vplyvov na ochorenie COVID-19.

Autor: johan kusuma/Shutterstock

Dajte si pozor, a nepomýľte si kurkumu s koreňom kurkumy jávskej či kurkumou stromovou. Ani rastlina zlatobyľ obyčajná nie je príbuznou kurkumy, hoc sa tiež niekedy zvykne obdobne nazývať.

Pozitívne účinky kurkumy

 

Konzumácia kurkumy dokáže ovplyvniť chronický zápal v tele. V rámci jednej štúdie užíval pacient s ulceróznou kolitídou popri liekoch na predpis aj kurkumín, konkrétne dva gramy denne. Výsledkom bolo, že je väčšia pravdepodobnosť, že zostane v remisii ako pacient, ktorý užíva len liek samotný.

Svojimi antioxidačnými účinkami dokáže ľudské telo chrániť pred pôsobením antioxidantov a súčasne znižuje riziko srdcových chorôb, prípadne zvrátiť proces tohto ochorenia. Vedci robili štúdie na zdravých dospelých ľuďoch a ľuďoch v strednom staršom veku, ktorí užívali kurkumínové doplnky počas doby troch mesiacov. Za ten čas sa im zvýšila produkcia látok, ktoré zohrávajú významnú rolu pri vysokom krvnom tlaku.

Užívanie kurkumínu môže byť tiež prospešné na zlepšenie pamäti dospelých. Okrem toho zohráva veľmi dôležitú úlohu pri prevencii rozvoja Alezheimerovej choroby. Avšak, stále sú potrebné ďalšie výskumy.

Kurkuma je dobrý pomocník, spolu s konkrétnymi liekmi, pri liečení problémov s cholesterolom.

Mnohí ľudia sa utiekajú k riešeniu depresií aj prostredníctvom kurkumínu, pretože je rovnako účinný ako špeciálny liek, antidepresívum, ktorý tiež zmierňuje symptómy. Kurkumín zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu, ktoré regulujú náladu a ďalšie telesné funkcie človeka.

Podľa tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy, je kurkuma vhodná aj na liečbu artritídy. Je pravda, že neexistujú doposiaľ dostatočné výskumy na 100% potvrdenie, avšak istý výskum hovorí, že užívanie extraktu z kurkumy by mohlo znížiť bolesti pri osteoartritíde.

Tiež sa hovorí, že kurkuma má výborné účinky pri prevencii proti rakovine. Pomáha predchádzať rakovinovým zmenám, ktoré môžu v tele nastať.

Kurkumín ako doplnok, znižuje poškodenie pečene, a tiež pomáha predchádzať ukladaniu väčšieho množstva tuku v nej.

Konzumácia kurkumy počas alergií, či pri sennej nádche pomáha znižovať symptómy, sprevádzajúce tento problém. Príznaky, akými môžu byť napríklad nádcha, kýchanie, svrbenie, výtok z nosa alebo jeho upchatie sú miernejšie, alebo až nulové.

Kombinácia čierneho korenia a kurkumy je veľmi vhodná na správnu funkciu tráviaceho traktu. Pomáhajú pri vyváženej tvorbe žlči a tiež zjednodušujú prirodzený chod čriev a trávenie vo všeobecnosti.

Užívaním kurkumy podporujete aj imunitný systém. Jej pravidelná konzumácia zlepšuje fungovanie imunity a tiež odolnosť voči baktériám a vírusom. Odporúčaná dávka je pre dospelého človeka jedna čajová lyžička kurkumy, v podobe korenia, ktoré pridáte do jedla, polievok či do čajov.

Kurkumové mlieko s korením je vhodné na prečistenie pleti zvnútra, alebo zvonka. V Indii využívajú kurkumu v podobe pleťových masiek na mastnú, problematickú pleť.

Autor: Roylee_photosunday/Shutterstock

Spôsoby využitia a konzumácie konzumácie sú: orálne užívanie (formou kurkumových produktov, tablety, tekutiny obsahujúce kurkumu, prípadne kurkumín, prášok…), nanášanie kurkumy na pokožku, aplikácia do konečníka formou análneho klystíru.

Kurkuma vo väčšom množstve a dlhodobo sa neodporúča užívať:

  • Počas tehotenstva
  • Pri dojčení
  • Žlčníkové problémy
  • Problémy s krvácaním: kurkuma spomaľuje zrážanie krvi, a to môže spôsobiť tvorenie modrín a mimovoľné krvácanie.
  • Znižuje plodnosť: kurkuma znižuje hladinu testosterónu a spomaľuje pohyb spermií.
  • Bráni vstrebávaniu železa.

Ajurvéda, ako lekárska veda, sa obracia na účinky samotnej kurkumy pri liečení mnohých ochorení a problémov. V Indii, kde je tento druh medicíny rozšírený, sa korenie nazýva haldi alebo haridra. Využíva sa ako prostriedok pre udržanie, respektíve prinavrátenie rovnováhy medzi tromi dóšami, špecifické pre ajurvédu, teda energiami. Ak sú tieto dóše v rovnováhe, je človek zdravý. Podľa ajurvédy má pozitívny vplyv kurkuma aj na telesné tekutiny, akými sú krv, obehový systém, krvná plazma. Vďaka svojej špecifickej horkej chuti dokáže celý systém rozprúdiť, čím telu poskytne novú energiu a súčasne spaľuje všetky zlé „jedy“, ktoré sú prítomné v organizme. V Indii je veľmi obľúbený variant v podobe kurkumového mlieka alebo kurkumového masla.

Kurkumín je žlté farbivo, ktoré je príznačné pre túto rastlinu. Súčasne sa využíva aj v potravinárskom priemysle ako žlté farbivo, ktoré má označenie E100.

Kurkuma ma špecifickú horkú, niekedy až štipľavú chuť, ktorá sa používa ako dochucovadlo do jedál alebo ako sfarbenie, napríklad do horčice, syrov masla a iných potravín.

Vyskúšajte doma niektorú z alternatív konzumácie kurkumy. Pridajte za lyžičku do polievky, smoothie, kaše, praženice, do ryže, restovanej zeleniny, použite ju namiesto soli do mäsa. Môžete ju nasypať aj do zázvorového čaju.. Možnosti sú rôzne, rovnako aj forma, v ktorej si ju kúpite, korenina, čerstvý koreň kurkumy, sušená varianta a iné.

Autor: NADKI/Shutterstock

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Ajurveda

Ajurveda účinky

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
zdravý životný štýl