27.03.2022 • 10 minút na prečítanie

2.časť- prerušovaný pôst

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Svet diét má mnohé tváre a podoby. Rozmanitosť a variácie prislúchajú aj rôznym spôsobom stravovania. Nedá sa ich však zovšeobecniť, pretože každému môže vyhovovať niečo iné, iný druh, iný variant diéty. Je viac než ideálna možnosť voľby. Dokážete si totiž zvoliť najvhodnejšiu alternatívu, ktorá by spĺňala vaše požiadavky, očakávania, ciele, ale aj schopnosť jej realizácie. V predchádzajúcom článku na pokračovanie sme si predstavili diétu „sacharidové vlny“. V tomto sa zameriame na tzv. prerušovanú hladovku, ktorá má svoje špecifiká, spôsoby, výhody a nevýhody. V nasledujúcom článku sa dočítate: 

    • čo je to prerušovaná hladovka, 
    • pre koho nie je vhodná, 
    • aké má benefity a negatíva, 
    • aké rôzne spôsoby poznáme. 

    V úvode by sme mali podotknúť, že tento typ diéty – prerušovaný pôst nie je vhodný pre každého. Možno pre niekoho sa bude zdať veľmi jednoduchý na zachovanie disciplíny, pre iného naopak, veľmi obmedzujúci. Dôležitý faktor je aj zdravotný stav a kondícia človeka. Preto vo všeobecnosti platí, nepúšťajte sa do žiadnej diéty, ak vám to nedovoľujú zdravotné dôvody alebo preto, že vaša predstava o výživnej a udržateľnej strave je nezlučiteľná s tou, ktorú propaguje konkrétna diéta 

    Prerušovaná hladovka, pôst je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších diét, pretože mnoho ľudí sa vyjadruje, že vďaka tomuto spôsobu stravovania, dokážu kontrolovať chuť na jedenie a rovnako aj váhu. Ide o pravidelné striedanie obdobia jedenia a pôstu. 

    Pri prerušovanom pôste ide o obmedzenie príjmu kalórii, ktoré podlieha časovému rozmedziu. Teda nebudete jesť, zdržíte sa konzumácie akýchkoľvek potravín, a to počas niekoľkých hodín. Obmedzenie príjmu sa netýka vody, kávy a iných nekalorických nápojov. Nie sú povolené len tuhé jedlá a kalorické nápoje.  

    Autor: Leyasw/Shutterstock

    Existuje niekoľko variant v rámci prerušovanej hladovky. Nie je však žiadny univerzálny vzorec, ktorý by fungoval najlepšie, všetko závisí od jedinca. Jedným zo spôsobov je 24 hodinový pôst, 12 hodinový pôst a ďalšie iné, ktoré si skonkretizujeme: 

    • Prvým stravovacím vzorcom je metóda 16/8. Zahŕňa každodenný pôst trvajúci 12 a viac hodín a jedenie prislúcha zvyšným hodinám. Konkrétne metóda 16/8 hovorí o 16 hodinovom pôste a 8 hodinovom stravovacom okne. V praxi to znamená, že vynecháte raňajky a vaším posledným jedlom je večera. Ak si deň bez raňajok neviete predstaviť, vynechajte večeru. Je potrebné zachovať pomer 14/10 alebo 16/8. 
    •  Metóda 5/2: päť dní v týždni sa človek stravuje ako zvyčajne a počas dvoch dní dochádza k obmedzeniu príjmu kalórii, približne na 500-600 denne. 
    • Eat-stop-eat: Ide o praktizovanie 24 hodinového pôstu raz alebo dvakrát týždenne. Existuje aj variant striedavého pôstu, ktorého princíp pozostáva v tzv. hladovaní každý druhý deň. 
    • Diéta bojovníka: je postavená na pomere 20/4, teda 20 hodín držíte hladovku a štyri hodiny jete. 

    Iné zdroje uvádzajú, že ide o formu prerušovaného pôstu, a zahŕňa konzumáciu malých množstiev surového ovocia a zeleniny počas dňa, konzumáciu jedného „veľkého jedla“ počas noci. 

    Niektorí si veľmi pochvaľujú tento typ diéty, pretože ideálne zapadá do ich modelu zdravej a dlhodobo udržateľnej stravy. 

    Na základe vedeckých štúdií sa zozbieralo mnoho materiálov, ktoré by vyzdvihli benefity prerušovaného pôstu. Rovnako aj neustále skúmajú, aké existujú zdravotné výhody a nevýhody tohto typu stravovania.  

    Tento typ stravovania sa neodporúča: 

    • Deťom a dospievajúcim. 
    • Tehotným a dojčiacim ženám. 
    • Ľuďom, ktorí majú cukrovku. 
    • Ľuďom, užívajúcich lieky.
    • Ľuďom s poruchou príjmu potravy. 

     Výhody prerušovaného pôstu 

    •  Podporuje chudnutie a zlepšuje metabolizmus 

    Telo sa počas prerušovaného pôstu dostáva do tzv. kalorického deficitu, teda prijíma menej kalórií, ako potrebuje. Tým sa znižuje telesná hmotnosť a naštartuje sa aj metabolický systém človeka. 

    •  Udržiava telesnú hmotnosť. 

    Mnohé diéty a ich princípy sa spoliehajú práve na obmedzenie príjmu kalórií, čo je charakteristický znak každej jednej. Rovnako aj pri pôste. Výskumy zistili, že niektoré typy prerušovaného hladovania môžu byť pri chudnutí rovnako účinné – aj keď nie nevyhnutne efektívnejšie – ako iné diéty, ktoré sa tiež spoliehajú na obmedzenie denného príjmu kalórií. Časovo obmedzené stravovacie rutiny podobné metóde 16/8 sú jedným z typov prerušovaného pôstu, ktorý priamo súvisí s chudnutím.   

    • Reguluje chuť do jedla 

    Prerušovaný pôst dokáže podporiť chudnutie aj reguláciou chuti do jedla, pretože zvýši pocity plnosti a zároveň potlačí pocity hladu.   

    • Zníženie krvného tlaku. 
    • Zlepšenie hladiny cukru v krvi.  

    Prerušovaný pôst môže byť príjemnou zmenou životného štýlu. Samotný spôsob stravovania môže znieť komplikovane, zastrašujúco a obmedzujúco, no vo svojej podstate je jednoduchý.  

    Tento pôst vás dokonca dokáže aj odbremeniť a zjednodušiť váš deň. Nevyžaduje počítanie kalórii, sledovanie makier, nemusíte si plánovať a pripravovať veľa jedál, nenúti vás konzumovať určité jedlá, na ktoré nie ste zvyknutí a rovnako vás nenúti vylúčiť z jedálnička vaše obľúbené potraviny. Ide len o obmedzenie príjmu jedál, a teda aj kalórii.  

    Prerušovaný pôst je zameraný skôr na to kedy jete, než na to, čo jete. Vo všeobecnosti možno podotknúť, že nie je zložité ho implementovať do vášho súčasného jedálnička.  

    Avšak stále platí, že záleží na tom, čo jete. Najlepšie pre vás a pre efektívnosť prerušovaného pôstu je konzumovať vyvážené, výživné potraviny a obmedziť akékoľvek polotovary.  

    Autor: Nuan_Tang/Shutterstock

    Nevýhody prerušovaného pôstu 

    Na začiatku každej diéty je veľmi náročné zvyknúť si a prispôsobiť sa jej. 

    • Môže ísť proti vašej vôli, vášmu presvedčeniu. 

    Prerušovaný pôst, ako každá iná diéta si vyžaduje disciplínu, plánovanie a zdržanlivosť. Pretože môže byť pre niekoho tento spôsob stravovania obmedzujúci, neprirodzený. 

    Ak ste zvyknutí na svoju intuíciu pri jedení, a konzumujete vtedy, ak cítite hlad, môže byť pre vás držanie pôstu veľmi zložité. 

    •  Citeľný a častý hlad 

    Osem aj dvanásť hodinový pôst pre vás môže byť nekonečný a príliš dlhý, v prípade, že naň nie ste zvyknutí. 

    •  Prerušovaný pôst môže zhoršiť náladu. 
    • Zápchy, bolesť hlavy, únava a iné.

    V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

    Rôzne podoby diét

    Intermittent fasting

     

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    bruchodiétanadúvanienechutenstvoobezitapriberanieretencia tekutínžalúdokzápchazdravý životný štýl