14.04.2023 • 6 minút na prečítanie

8 svojpomocných tipov na boj proti únave

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

 Na jar sa slovo únava skloňuje najčastejšie. Nebudeme vás dlho poučovať, čo je jarná únava. Prinášame pár trikov, ako si s ňou poradiť.

Jarná únava nie je orgánové ochorenie. Je to stav organizmu, ktorý musí reagovať na zmenu počasia aj životosprávy. Intenzívnejšie sa prejavuje u meteosenzitívnych ľudí, u ľudí, ktorí trpia nízkym tlakom alebo u starších. 

Je to vlastne reakcia na výkyvy teploty a tlaku, zmeny v trvaní slnečného svitu, úpravu stravy a vyššiu fyzickú aktivitu.

Príznaky jarnej únavy obyčajne trvajú jeden až tri týždne, kým sa ľudský organizmus neadaptuje na zmeny. Ak sa únava nevytratí ani potom, treba spozornieť: môže ísť o skutočné ochorenie, ktoré treba konzultovať s lekárom. 

Rozhodli ste sa, že tento rok vás jarná únava nedostane? Vyskúšajte tieto svojpomocné tipy na obnovenie úrovne energie.

1. Jedzte pravidelne

Ak si chcete udržať energiu počas dňa, pomôžu vám pravidelné jedlá a zdravé maškrty (jablko alebo iné ovocie) každé 3 až 4 hodiny namiesto veľkého jedla menej často.

Najlepšiu stravu nám môžu určiť naše vlastné gény

2. Prekonajte sa a vyrazte na prechádzku

Pravdaže, pri únave vám cvičenie alebo možnosť ísť si zabehať ani nenapadne. Cítite, že nemáte energiu ani vstať z postele. V skutočnosti pravidelné cvičenie z dlhodobého hľadiska pôsobí na vaše telo tak, že sa budete cítiť viac fit a únava ustúpi. 

Aj jediná 15-minútová prechádzka vám môže dodať energiu a benefity sa zvyšujú s častejšou fyzickou aktivitou.

Začnite s krátkymi tréningami a postupne zvyšujte frekvenciu a obtiažnosť cvičenia. Budujte ho postupne počas mesiacov, až kým nedosiahnete odporúčaný cieľ 2 hodiny 30 minút stredne intenzívneho aeróbneho cvičenia, ako je bicyklovanie alebo rýchla chôdza, každý týždeň.

Radi by ste porazili jarnú únavu behom? Nemusíte hneď začať trénovať na maratón, začať môžete zľahka – striedaním behu s rýchlou chôdzou.

3. Zbavte sa nadváhy

Ak vaše telo nesie nadváhu, môže to byť vyčerpávajúce. Jeto záťaž navyše pre vaše srdce, čo vás môže unaviť. Ak sa vám podarí upraviť váhu, budete sa cítiť zdravšie a menej unavene.

Okrem pohybu je dobré tiež upraviť stravu. Obmedzte sacharidy, teda pečivo, ale tiež sladkosti. Pokúste sa nahradiť sladké nápoje počas dňa čistou vodou.

4. Dbajte na kvalitný spánok

Mnoho ľudí nemá dostatok spánku, ktorý potrebujú, aby zostali bdelí počas celého dňa. Štatistiky hovoria, že problémy so spánkom má každý štvrtý obyvateľ Slovenska a ženy sú na tom horšie ako muži.

Tipy na dobrý spánok:

  • choďte spať a vstávať každý deň v rovnakom čase
  • vyhýbajte sa spánku počas dňa
  • vyhýbajte sa stresu
  • skúste do svojho dňa zaviesť relaxačné aktivity (cvičenie v telocvični, joga, počúvanie hudby alebo čítanie)

Čokoľvek vás uvoľní, zlepší vašu energiu.

5. Vylúčte kofeín

Pokiaľ pociťujete nadmernú únavu, odporúčame vylúčiť kofeín. Skúste postupne prestať piť všetky kofeínové nápoje počas 3 týždňov.

Môže sa vám stať, že vás po vylúčení kofeínu vás bolí hlava. Ak k tomu dôjde, znižujte množstvo vypitého kofeínu pomalšie.

6. Pite menej alkoholu

Aj keď vám pár pohárov vína večer môže pomôcť zaspať, po požití alkoholu spíte menej hlboko. Na druhý deň budete unavení, aj keď budete spať celých 8 hodín. Pred spaním obmedzte alkohol, budete tak viac oddýchnutí.

7. Pite viac vody 

Niekedy sa cítite unavení jednoducho preto, že ste mierne dehydrovaní. Pohár vody urobí svoje, najmä po cvičení. Dodržujte správny pitný režim nie iba kvôli obmedzeniu únavy, ale najmä pre správne fungovanie svojhoorganizmu.

8. Doplňte vitamíny 

Vitamíny a minerály, ako je železo, vápnik a vitamín C, sú základné živiny, ktoré vaše telo potrebuje v malých množstvách, aby správne fungovalo. Všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebujete, môžete získať zdravou a vyváženou stravou. Pokiaľ to však nestačí neváhajte siahnuť po voľnopredajných vitamínových doplnkoch

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
chronický únavový syndrómúnavazdravý životný štýl