27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako sa počas príprav na Vianoce nezblázniť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vianoce sú najkrajšími sviatkami v roku. Tešia sa na ne najmä deti. My dospelí máme v súvislosti s nimi skôr zmiešané pocity. Niekedy sa nám viac spájajú so zhonom, či s obavami. Nakoniec však vždy podľahneme ich čaru. Spomíname na obdobie, keď sme sami boli deti, na Vianoce s našimi deťmi, na príjemnú atmosféru, keď opadne všetok zhon a čas sa zastaví.

Aj keď predvianočný čas nepatrí k najvýznamnejším stresorom v živote človeka, niekedy sa spája s negatívnymi pocitmi. Z roka na rok sa na nás už v predstihu valí reklama a upozorňovanie na najvýhodnejšie ponuky. Pociťujeme tlak, sme náchylnejší na míňanie peňazí, na pôžičky a následné splátky, len aby sme svojim najbližším poskytli úžasné Vianoce v konzumnom duchu.

Keď sa k tomu pridruží pocit, že všetkého musí byť dostatok, všetko musí byť upratané, voňavé, ligotavé od podlahy až po strop, vrátane obsahu skríň, čerstvo vymenenej posteľnej bielizne, dokonalého vzhľadu, oblečenia, prestierania… Niekedy je toho jednoducho príliš veľa.

Skúsme poľaviť

Naozaj nemusí byť všetko tip-top. Obchody sú otvorené aj v priebehu sviatkov. Aj keď sú Vianoce štedré, doprajme si výnimočné jedlá, ktoré máme radi, ale v rozumnej miere. Spomeňme si na každoročné predsavzatia, že budúce Vianoce už neurobíme rovnaké chyby v ich príprave.

Skúsme konečne preťať čarovný kruh a zažiť naozaj šťastné, veselé, príjemné, radostné, pohodové, spokojné a pokojné Vianoce. Zotrvať pri rituáloch, ktoré nám každoročne Vianoce a ich prípravu uľahčia, nemeniť to, čo funguje a sme s tým spokojní.

Skúsme prežiť adventné obdobie v príprave na Vianoce, či už sme alebo nie sme veriaci. Stanovme si poradie podstatných a dôležitých činností, ich intenzitu. Ak už naozaj inak nevieme, iba musíme prejsť všetkými úkonmi, tak aspoň plánujme, postupujme pomaly, premyslene a prežívajme radosť aj v priebehu prípravy.

Pomôže plánovanie

  • Naplánujme si darčeky, premyslime si koho a čím konkrétne chceme obdarovať.
  • Rozmyslime si výber jedál a zákuskov a vypíšme si suroviny. Tie, ktoré majú dlhšiu trvanlivosť, môžeme nakúpiť vopred. Prípravu trvanlivých potravín nemusíme nechávať na poslednú chvíľu, koláče či medovníčky môžeme napiecť už v predstihu.
  • Upratujme postupne a s rozumom. Čo je čisté, neupratujme iba preto, lebo idú Vianoce. Zapojme členov rodiny, rozdeľme úlohy, prípadne spojme sily a pracujme spolu.
  • Na deň D si ponechajme iba prípravy, ktoré nemožno zabezpečiť vopred, napr. prípravu ryby, sviatočného stola a zovňajšku.
  • Deťom doprajme prekvapenia, splnené priania, ale aj pretrvávajúce túžby, trochu tajomna.
  • Spríjemňujme si chvíle vianočnými pesničkami a melódiami. Nechajme sa naladiť na Vianoce.
  • Dbajme na dostatok spánku a dodržiavanie bežného režimu.
  • S deťmi alebo vnúčatami si naplánujme spoločné aktivity na čerstvom vzduchu.
  • Vianoce sú často aj priestorom pre návštevy a stretnutia. Aj tie je vhodné vopred naplánovať, popretkávať s inými aktivitami, ktoré chceme prežiť, aby sme sa nestali otrokmi vlastných plánov a po sviatkoch skončili zrelí na dovolenku.
  • Skúsme byť s najbližšími, obmedziť mobily, maily, prácu, ktorú naozaj nie je nutné urobiť presne na Vianoce.
  • Môže sa stať, že aj počas Vianoc musíme byť v práci alebo v službe. Ak Štedrý večer trávime v práci, naplánujme si prípravy aj samotné Vianoce s najbližšími v náhradnom termíne, v súlade s vlastnými rodinnými rituálmi.
  • Ak budeme na Vianoce bez svojich najbližších, skúsme ich prežiť príjemne, vytvoriť si nové zvyky.
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
depresiamozognapätiestresúzkosť