Akútna lymfoblastická (lymfocytárna) leukémia (ALL) je zhubné nádorové ochorenie, ktoré postihuje prevažne menšie deti. Je to najčastejšie nádorové ochorenie detského veku. Napriek tomu sa môže vzácne objaviť aj u detí v iných vekových kategóriách. Prejavuje sa mnohými príznakmi, medzi najvýraznejšie varovné znamenia patrí strata hmotnosti, horúčka a nočné potenie. Akútna lymfoblastická leukémia sa lieči chemoterapiou, transplantáciou kostnej drene a podávaním protilátok proti nádorovým bunkám.
Ku vzniku nádorového ochorenia vedie mutácia bunky, ktorá spôsobí jej nekontrolovateľný rast a stratu funkcie. V prípade ALL ide o bunku nazývanú lymfoblast, z ktorej sa vyvíjajú biele krvinky, lymfocyty. Tieto bunky svojím množením „vytlačia“ zdravé kmeňové bunky kostnej drene, čím bránia v tvorbe krviniek. U detí majú vplyv na rozvoj ochorenia dedičné faktory, ale vo väčšine prípadov ide o náhodnú mutáciu.
U dospelých sú rizikové faktory fajčenie, rádioaktívne žiarenie a do istej miery dedičnosť. Zvýšené riziko vzniku ALL majú pacienti s dedičnými ochoreniami, ako je Downov syndróm a Fanconiho anémia a pacienti po chemoterapii.
Prognóza ochorenia závisí od veku, v ktorom sa objaví. Vo veku 2 – 10 rokov je veľmi priaznivá a vyše 90 percent pacientov žije viac ako 5 rokov od stanovenia diagnózy. U mladších detí (50 percent) a dospelých (35 percent) je prognóza výrazne horšia.
Prvým prejavom ALL sú obvykle B-symptómy, medzi ktoré patrí úbytok hmotnosti, zvýšené teploty až horúčky a nočné potenie, čo môže spôsobiť zámenu leukémie s infekčným ochorením. Znížené množstvo zdravých červených krviniek (erytrocytov) spôsobuje anémiu (chudokrvnosť), ktorá sa prejavuje bledosťou, únavou a dýchavičnosťou. Úbytok krvných doštičiek (trombocytov) a bielych krviniek vedie k zvýšenej krvácavosti a oslabeniu imunity. Nádorová infiltrácia kostnej drene môže spôsobiť bolesť kostí alebo ich lámanie. Rozsev nádorových buniek po celom organizme sa môže prejaviť zdurením lymfatických uzlín po celom tele a nápadným zväčšením sleziny, ktorá sa nachádza v ľavej časti brušnej dutiny.
Základom diagnostiky ALL je vyšetrenie krvi a kostnej drene. V krvi budú výrazne znížené množstvá červených krviniek a krvných doštičiek a v mikroskopickom pozorovaní krvného náteru budú pozorovateľné lymfoblasty. Postihnutie kostnej drene sa vyšetrí odberom tkaniva (biospsiou) punkčnou ihlou a jeho histologickým skúmaním. Presná mutácia, od ktorej sa odvíja liečba a prognóza, sa určí špeciálnymi laboratórnymi metódami, ako je prietoková cytometria, FISH a PCR.
Základom liečby ALL je intenzívna chemoterapia, ktorej cieľom je vyhubiť nádorové bunky. A v závislosti od závažnosti priebehu ochorenia transplantácia krvotvorného tkaniva, obvykle od darcu, ktorý je príbuzným pacienta. V posledných rokoch sa začala využívať liečba umelými protilátkami proti lymfoblastom (ide o prípravok rituximab). V súčasnosti je vo vývoji viacero ďalších metód liečby, zatiaľ sú v experimentálnom štádiu. Dôležitou súčasťou liečby ALL je podporná terapia, ktorá zahŕňa liečbu infekcií, prípadných komplikácií a podľa potreby krvné transfúzie.
Možnosti prevencie sú v prípade ALL veľmi obmedzené. U detí sa vzniku ochorenia prakticky nedá zabrániť, ale pri skorej diagnóze a začiatku liečby má veľmi dobrú prognózu. Na rozvoj ALL vplýva fajčenie a rádioaktívne žiarenie, preto vyhýbanie sa im zníži riziko vzniku ochorenia. Ďalším rizikovým faktorom je chemoterapia podstúpená v minulosti, preto sa odporúča týmto pacientom venovať zvýšenú pozornosť.