10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Akútna tonzilofaryngitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akútna tonzilofaryngitídaje zápalové ochorenie hrtana (hrdla) a tonzíl (krčných mandlí). Tonzily sú tvorené tkanivom, ktoré ochraňuje horné dýchacie cesty pred vznikom infekcií. Za určitých podmienok sa v ňom môžu škodlivé mikroorganizmy zachytávať, množiť a poškodzovať mandle samotné. Najčastejšie začína ako bolesť hrdla pri prehĺtaní, celkovou únavou a zvýšenou teplotou. Môže prebiehať veľmi mierne, kedy do pár dní spontánne vymizne. Avšak existujú prípady, kedy vyvoláva veľkú bolesť a môže brániť pri prijímaní potravy a tekutín. Tento stav môže byť nebezpečný najmä u malých detí.

Vznik a príčiny

Akútna tonzilofaryngitída je veľmi časté ochorenie. Najčastejšie postihuje deti vo veku 5 – 10 rokov a dospelých v mladšom veku. V staršom dospelom veku nie je toto ochorenie veľmi bežné. Pôvodcami akútnej tonzilofaryngitídy sú najčastejšie vírusy a baktérie. Rozpoznávanie týchto dvoch skupín je dôležité kvôli ich rozdielnej liečbe. Najčastejšie je spôsobená vírusmi, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie. Zápal môžu vyvolávať aj špeciálne typy vírusov. Príkladom je vírus spôsobujúci mononukleózu či herpes vírus. Tieto sú však oveľa vzácnejšími príčinami. U detí je približne 30 percent prípadov zapríčinených bakteriálnou infekciou. Pri dospelých je toto percento oveľa nižšie. Ľuďom s poruchami imunity môžu túto chorobu spôsobovať špeciálne typy pôvodcov (napr. plesne) a majú obzvlášť závažný priebeh.

Príznaky

Prvým prejavom zápalu býva bolesť hrdla, ktorá je výrazná najmä pri prehĺtaní. Často sa šíri smerom do uší. U malých detí býva jediným príznakom tohto ochorenia odmietanie potravy. Sprevádzať ju môžu tiež celkové prejavy ako zvýšená teplota, únava či bolesť hlavy. U bakteriálnej tonzilofaryngitídy je neraz možné nahmatať na krku zväčšené uzliny . Pri pohľade do hrdla sú viditeľné opuchnuté, červené mandle, niekedy s hnisavým, žltobielym povlakom. Príznakom môže byť tiež chrapľavý či oslabený hlas, zápach z úst a petechie (drobné červené bodky) na podnebí. Okrem toho sa v špecifických prípadoch môže objavovať vyrážka na tele.

Lekársku pomoc je potrebné vyhľadať vždy v prípade, ak choroba trvá dlhšie ako 4 dni, na mandliach a hrdle sú prítomné hnisavé povlaky a sprievodná bolesť výrazne znemožňuje príjem stravy i tekutín.

Diagnostika

Samotný zápal lekár rozpozná prítomnosťou typických príznakov a vyšetrením ústnej dutiny a hrdla. Na zvolenie ďalšieho postupu liečby je nutné rozpoznať pôvodcu infekcie. Lekár môže odobrať vzorku krvi na testovanie či urobiť výter z hrdla.

Liečba

Voľba terapie závisí od toho, čo tonzilofaryngitídu spôsobilo. Vždy je dôležitý pokojný režim a dostatočný príjem tekutín (voda, čaj). Na uľahčenie priebehu ochorenia môže lekár odporučiť lieky na zmiernenie bolesti a teploty. V prípade bakteriálnej infekcie je kľúčovou liečbou antibiotická terapia. Tá by mala začať pre vyhnutie sa komplikáciám čo najskôr, od vzniku prvých príznakov.

Tonzilektómia (chirurgické odstránenie mandlí) je postup, ktorý sa vzácne využíva v prípade opakovaných infekcií či zápalov nereagujúcich na terapiu. Avšak ide o závažný krok, ktorý by mal byť vždy dôkladne zvážený odborníkmi.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť hrdlamandletonzilofaryngitídaúnavazápach z úst