03.12.2024 • 5 minút na prečítanie

Prečo antibiotiká na chrípku nefungujú?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí si pri chrípke pýtajú u lekára antibiotiká? A vedeli ste, že je takýto postup nesprávny? Prečítajte si, prečo je to tak a ako chrípku liečiť správne.

Čo je chrípka a aké má príznaky

Chrípka patrí medzi infekčné respiračné ochorenia. Najčastejšie postihuje horné dýchacie cesty, konkrétne nos a hrdlo.

Pôvodcom chrípky je vírus (influenza typ A, B alebo C). Prenáša sa kvapôčkovou cestou, teda v kvapôčkach, ktoré pri rozprávaní, kýchaní, ale aj pri obyčajnom dýchaní chorý človek šíri do svojho okolia. Prvé príznaky chrípky sa od nákazy začnú objavovať približne po 1. až 4. dni od infekcie (inkubačná doba). Medzi najčastejšie symptómy patria:

  • horúčka 39 °C aj viac
  • zimnica
  • silné bolesti hlavy
  • bolesti očí
  • bolesti svalov, kĺbov a celého tela
  • nádcha
  • bolesť hrdla
  • kýchanie     

Pomáhajú antibiotiká na chrípku?

Antibiotiká sú lieky určené na boj proti baktériám. Keďže chrípka je spôsobená vírusom, bohužiaľ, antibiotiká na chrípku nie sú účinné.

Existuje však situácia, keď sa lekár predsa len môže rozhodnúť predpísať ich. A to v prípade, že vznikne superinfekcia ide o stav, keď sa k pôvodnej chrípke pridá aj bakteriálna infekcia a vyvolá napríklad zápal pľúc.

Takýto spôsob liečby môže stanoviť len lekár. Nikdy sami sebe „neordinujte“ antibiotickú liečbu a neužívajte antibiotiká pri chrípke z domácej lekárničky bez odporúčania lekára.

Časté mýty o chrípke a antibiotikách

1. Antibiotiká vyliečia každú infekciu – ako sme už spomínali, užívanie antibiotík má zmysel len v prípade, keď je infekcia vyvolaná baktériami.

2. S antibiotikami prejde chrípka rýchlejšie – toto vyjadrenie je takisto mýtus. Užívanie antibiotík nemá vplyv na dĺžku trvania infekcie a pri chrípke samotnej je dokonca úplne zbytočné.

3. Ak mám doma antibiotiká, môžem ich hocikedy použiť – túto chybu robia mnohí z nás. Ak vám alebo vašim blízkym zostanú antibiotiká z predošlej liečby, nikdy ich neužívajte. A to ani v prípade, ak máte pocit, že máte rovnaké príznaky a priebeh choroby. Antibiotiká užite len vtedy, ak ich priamo vám v danej situácii predpíše lekár.

4. Ak sa cítim lepšie, môžem prestať s liečbou – ak vám boli predpísané antibiotiká, vždy užite presnú dávku, akú určil lekár. Zlepšenie zdravotného stavu nie je dôvod na svojvoľné vysadenie liečby. Ak liečbu ukončíte príliš skoro, ochorenie sa môže vrátiť. Nesprávnym užívaním antibiotík navyše prispievate k zhoršeniu tzv. antibiotickej rezistencie.

Správne spôsoby liečby chrípky

Keďže chrípku aj nachladnutie vyvolávajú vírusy, ich liečba je symptomatická. To znamená, že sa snažíme zmierňovať príznaky, napríklad:

  • horúčku – antipyretikami
  • kašeľ – antitusikami alebo mukolytikami
  • bolesť – analgetikami
  • upchatý nos – dekongestívami

Rovnako dôležité je, aby ste počas liečby dodržiavali odpočinkový režim. Pokoj na lôžku, dostatočná hydratácia a príjem pestrej stravy s obsahom vitamínov vám pomôžu poraziť chrípku.

Domáca izolácia

Ak máte chrípku, zostaňte doma. Ísť do školy či do práce s infekčným ochorením nie je hrdinstvom, ale bezohľadnosťou voči iným. V najnutnejších prípadoch (návšteva lekára, lekárne) si nasaďte respirátor alebo aspoň rúško.

Od ostatných (zdravých) členov rodiny sa snažte čo najviac izolovať. Často vetrajte a dezinfikujte povrchy v domácnosti. Minimalizujete tak riziko šírenia vírusu.

Kedy by ste mali pri chrípke navštíviť lekára?

Chrípka vo väčšine prípadov nevyžaduje lekársku pomoc. Kedy by ste však už mali zvážiť vyšetrenie?

1. Vysoká horúčka, ktorá trvá dlho alebo nereaguje na liečbu – ak vás vysoké horúčky trápia viac než 3 dni a ak teplota neklesá ani po užití liekov, mali by ste navštíviť lekára.

    2. Ťažkosti s dýchaním a bolesti na hrudníku – pocit nedostatku vzduchu, úsilné dýchanie či pocit tlaku na hrudníku pri chrípke sú dôvodmi na vyhľadanie lekárskej pomoci.

    3. Vracanie – pretrvávajúce zvracanie vedie k dehydratácii a celkovej slabosti. Ak máte tmavý moč, suché ústa a cítite silnú slabosť, návštevu lekára neodkladajte.

    S chrípkou by ste mali ísť lekárovi aj v prípade, že patríte do niektorých z nasledujúcich rizikových skupín:

    • tehotné ženy (aj počas šestonedelia),
    • deti do 5 rokov,
    • starší ľudia nad 65 rokov,
    • ľudia s oslabenou imunitou (po chemoterapii, na imunosupresívnej liečbe, po transplantácii orgánov a pod.),
    • ľudia s chronickými ochoreniami (astma, srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka, chronické ochorenie pľúc či obličiek.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    chrípka

    Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje