Klinická depresia nie je len dočasný stav pretrvávajúceho smútku. Ide o chorobu, ktorá výrazne vplýva na človeka i jeho okolie a môže mať životunebezpečné následky. Depresia je liečiteľná. Ak je správne diagnostikovaná a sám pacient sa dá na liečbu, jedným z krokov je užívanie antidepresív.
Ide o lieky, ktoré sa predpisujú pri liečbe stredne ťažkých a ťažkých depresívnych ochorení. Pôsobia na chemické látky v mozgu, kde naprávajú poruchy signálov, prípadne ovplyvňujú procesy podieľajúce sa na vzniku depresívneho stavu. Antidepresíva majú oneskorený terapeutický účinok, takže sa užívajú dlhodobo. Vďaka antidepresívam je pre mnohých ľudí ich život znesiteľnejší, i keď sa im nemusí dariť vyriešiť všetky problémy, ktoré ich obklopujú.
Prečítajte si tiež: Nenechajte si pokaziť najkrajšie obdobie popôrodnou depresiou.
Rozdelenie antidepresív • Tricyklické (TCA), tetracyklické (TeCA), heterocyklické (imipramín, dozulepín, klomipramín): sú označované ako antidepresíva prvej generácie alebo ako klasické. Ich účinok je veľmi dobrý, ale spájajú sa s nimi výrazné vedľajšie účinky. Kvôli lepšej znášanlivosti sa dávkujú postupne, terapeutický účinok sa dostaví obvykle až okolo 5. týždňa užívania. Ich ďalšou nevýhodou je vysoká toxicita pri možnom predávkovaní.
• Antidepresíva 2. generácie (maprotilín, dibenzepin, mianserin): ide o novšie lieky, ktoré majú podobný účinok ako TCA/TeCA, avšak majú menej vedľajších účinkov.
• SSRI – selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (citalopram, fluoxetín, sertralín): antidepresíva vyvinuté za posledných 20 rokov, môžu sa označovať ako 3. generácia. Ich znášanlivosť je spomedzi uvedených skupín najvyššia. Sú veľmi účinné a zároveň bezpečné, pri predávkovaní sú málo toxické. Nežiaduce účinky sú miernejšie a objavujú sa u menšieho množstva pacientov.
• SNRI – inhibítory spätného vychytávania sérotonínu a noradrenalínu (duloxetín, venlafaxín, milnacipran): označujú sa aj ako 4. generácia. Výhodou SNRI antidepresív je ich vysoká účinnosť aj pri veľmi silných depresiách. Majú rýchlejší nástup účinku, a to medzi 5.-10. dňom užívania, pričom ich vedľajšie účinky sú minimálne.
• NDRI – špecifické inhibítory spätného vychytávania noradrenalínu a dopamínu (napríklad bupropión): takisto ide o 4. generáciu antidepresív s vysokým účinkom a rýchlym nástupom. Používajú sa aj pri odvykaní od návykových látok.
Ďalšími druhmi antidepresív sú skupiny:
• SARI: so zdvojeným sérotoninovým pôsobením, majú overený hypnotický účinok (napríklad trazodón).
• NASS: využívajú sa pri poruchách spánku a ich výhodou je takmer úplné zachovanie libida (napríklad mirtazapín).
• Inhibítory IMAO: vyžadujú prísnu stravovaciu diétu a nemôžu sa kombinovať s mnohými liekmi, napríklad s antidepresívami SSRI. Používajú sa zriedkavejšie, zväčša v prípadoch s neobvyklými príznakmi a pri panických poruchách (napríklad moclobemid).
Pri predpisovaní antidepresív musí lekár zvážiť niekoľko hľadísk, napríklad konkrétne príznaky. Je nutné prehodnotiť aj možné vedľajšie účinky. Tie sa pri jednotlivých liekoch aj ľuďoch líšia. Vedľajšie účinky antidepresív sa menia podľa konkrétnych liekov. Medzi všeobecné patrí nevoľnosť, hnačka, bolesti hlavy, sucho v ústach, rozmazané videnie, malátnosť, točenie hlavy, triašky, sexuálne problémy (strata libida, neúspech v dosiahnutí orgazmu a poruchy erekcie), poruchy spánku, kožné vyrážky, zvyšovanie hmotnosti alebo, naopak, chudnutie. Často sa vedľajšie účinky objavia, keď pacient vynechá jednu alebo viacero dávok.
Aj tehotenstvo alebo dojčenie rozhoduje o používaní antidepresív. Celkovo je riziko vrodených defektov a iných problémov u malých detí, ktorých matky užívajú antidepresíva počas tehotenstva, nízke.
Základné obmedzenie je, že antidepresíva sa nesmú kombinovať s alkoholom. Lekári tiež upozorňujú, že antidepresíva 2. generácie sa nesmú kombinovať so skupinou IMAO, ani s niektorými antipsychotikami a antibiotikami. Zakaždým je dôležité lekára informovať o všetkých liekoch, ktoré pacient užíva, na základe toho predpíše vhodné antidepresíva.
Napriek ich užívaniu sa počas prvých dvoch týždňov môže stav zhoršiť. Jeho zlepšenie prichádza postupne a liečba depresie pokračuje ešte niekoľko mesiacov. Veľmi dôležitá je maximálna denná dávka – pre možné predávkovanie – i spôsob vysadenia. Pred ukončením liečby sa musí znižovať dávka postupne, nikdy nie náhle. Najlepšie je poradiť sa s lekárom.