10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Artroskopia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Artroskopia je druh miniinvazívnej operácie kĺba, určenej na diagnostiku a liečbu reumatologických kĺbových problémov. Najčastejšie savykonávana kolenách, členkoch, ramenách, lakťoch, zápästiach a bokoch.

Pri artroskopii sa používa menšie zariadenie, ktoré na pokožke urobí iba malé rezy. To znamená menej bolesti po operácii, kratší čas hojenia, rekonvalescencie a práceneschopnosti aj nižšie riziko infekcie.

Vznik a príčiny

Artroskopia sa vykonáva pri pretrvávajúcich bolestiach kĺbov, ich opuchu alebo stuhnutosti a v prípade, ak röntgenové vyšetrenie nie je schopné identifikovať príčinu. Artroskopia sa dá použiť na stanovenie úrovne poškodenia kĺbov vyplývajúceho zo zranenia, často športového, alebo z deformačných ochorení, ako je napríklad osteoartritída, ktoré spôsobujú poškodenie kĺbov.

Diagnóza
Tento postup možno použiť na liečbu rôznych kĺbových problémov a stavov, napríklad:

• rekonštrukciu poškodenej chrupavky
• odstránenie fragmentov uvoľnenej kosti alebo chrupavky
• odvedenie prebytočnej tekutiny
• liečbu artritídy
• liečbu adhezívnej kapsulitídy – stuhnutého ramena
• liečbu syndrómu karpálneho tunela
• liečbu choroby temporomandibulárnej poruchy (TMD)

Ako sa zákrokvykonáva
Súčasťou prípravy na zákrok je predoperačné vyšetrenie, v rámci ktorého sa posúdi celkové zdravie pacienta, aby sa lekári uistili, či je pacient schopný zákroku. Artroskopia sa zvyčajne vykonáva pod celkovou anestéziou, v niektorých prípadoch sa môže použiť spinálna alebo lokálna anestézia. Počas zákroku kĺb nebolí, počas lokálnej anestézie môže byť citeľný mierny tlak, keďže chirurg na kĺbe pracuje.

Chirurg vyčistí antibakteriálnym roztokom pokožku nad postihnutým kĺbom. Malým rezom dlhým niekoľko milimetrov otvorí kožu pri kĺbe a artroskopom (tenkou kovovou osvetlenou trubicou s kamerou) prenikne ku kĺbu. Urobí tiež jeden alebo viac prídavných rezov, aby mohol aplikovať skúšobnú sondu alebo ďalšie jemné chirurgické nástroje.

Artroskop projektuje video na obrazovku, takže chirurg vidí vnútro kĺba. Tam môže odstrániť akékoľvek nežiaduce tkanivo alebo opraviť poškodené oblasti pomocou malých chirurgických nástrojov vložených cez prídavné rezy. Rezy sú uzatvorené špeciálnou páskou alebo stehmi a pokryté sterilným obväzom. Artroskopia zvyčajne trvá od 30 minút do dvoch hodín, v závislosti od typu vykonaného postupu, a zväčša vyžaduje len jeden deň hospitalizácie.

Rekonvalescencia
Dĺžka zotavovania z artroskopie závisí od príslušného kĺba a konkrétneho postupu. Často sa pacient môže vrátiť do práce a k bežnému pohybu v priebehu niekoľkých týždňov. Náročnejšie fyzické aktivity ako dvíhanie predmetov a športy musia počkať niekoľko mesiacov. Návrat do bežného života a zotavenie urýchli rehabilitácia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť kĺbovkolenolakeťopuchramenáreumatizmusstrnulosťsyndróm karpálneho tunelazápästie