10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Atletická noha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Atletická noha (tinea pedis) je plesňová infekcia kože na nohách, ktorá sa zvyčajne začína prejavovať medzi prstami. Spôsobuje ju skupina plesní nazývaných dermatofyty. Často sa vyskytuje u ľudí, ktorých nohy sa veľmi potia a nosia tesnú obuv. Lieči sa pomocou antifungálnych liekov, ale infekcia sa často opakuje.

Vznik a príčiny

Príčinou je rast plesňovej huby. Darí sa jej v teplom a vlhkom prostredí. Bežne sa vyskytuje v sprchách, na podlahách šatní a okolo bazénov. Túto infekciu môže dostať každý, riziko však zvyšujú faktory akonávšteva verejných miest naboso (šatne, sprchy a bazény), spoločné používanie ponožiek, topánok alebo uterákov s infikovanou osobou, obuv s pevnou, uzavretou špičkou, spotené nohy.

Príznaky

Príznakom atletickej nohy je šupinatá vyrážka, ktorá zvyčajne spôsobuje svrbenie a pálenie. Ochorenie je nákazlivé a môže sa šíriť prostredníctvom kontaminovaných podláh, uterákov alebo odevov. Vyrážka sa začína medzi prstami. Svrbenie je najviac citeľné hneď po vyzutí.

Choroba vyvoláva chronickú suchosť kože, ktorá sa tiahne po boku nohy, pričom si ju človekmôže zamieňať s ekzémom. Infekcia môže mať vplyv na jednu alebo obe nohy a môže sa rozšíriť aj na ruky, najmä ak sa človek poškriabe alebo ošetruje infikované časti nôh. Koža je veľmi suchá, popraskaná alebo sa olupuje. Objavujú sa praskliny a mokvanie medzi prstami nôh.

Diagnóza
V niektorých prípadoch môže dermatológ diagnostikovať atletickú nohu jednoduchým pohľadom na kožu. Vezme vzorky z infikovanej oblasti a prezrie ich pod mikroskopom. Najbežnejšou skúškou je vyšetrenie kožných lézií hydroxidom draselným. Hydroxid ničí normálne bunky a bunky huby necháva nedotknuté, takže sú ľahko viditeľné pod mikroskopom.

Liečba

Ak je ochorenie mierne, stačí používať voľne predajnú protiplesňovú masť. Ak na ňu noha nereaguje, môže vyžadovať antifungálne tabletky a silnejšie topické antimykotiká. Vždy treba použiť lieky, ktoré odstránia všetky druhy prítomných patogénnych organizmov. Účinné látky, ktoré sa používajú na liečbu atletickej nohy, sú bifonazol a klotrimazol. Pomáha aj alternatívna liečba – namočenie nôh v slanej vode alebo v zriedenom octe, aby sa vysušili pľuzgiere.

Prevencia

Nohy je dôležité udržiavať suché, najmä medzi prstami. Je dobré čo najčastejšie chodiť doma naboso, aby sa nohy vetrali. Pravidelné vymieňanie ponožiek by malo byť samozrejmé. Ak sa niekomu nohy veľmi potia, odporúča sa ponožky meniť aj dvakrát denne. Vhodná je ľahká a dobre vetraná obuv. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa obuvi zo syntetického materiálu (guma) a umývať si nohy vo vode s vysokou teplotou, okolo 60°C. Po umytí nôh nie je dobré nechávať nohy vlhké, vhodné je použiť púder.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
atletická nohainfekciakožanohypáleniesuchá kožasvrbenie