09.09.2021 • 6 minút na prečítanie

Covid-19 im ukrojil z formy, k tréningom sa vracajú pomaly

BehZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Jeden vírus, traja bežci, tri príbehy. Zisťovali sme, ako ovplyvnil covid-19 kondičku a tréning športovcov, ktorí boli pred ochorením vo výbornej forme.

Michal

Michal Hošek patrí k húževnatým triatlonistom. Formu mal aj začiatkom tohto roka veľmi slušnú, vitamíny a výživové doplnky užíva dlhodobo, otužuje sa, preto si z celosvetového covid ošiaľu nič nerobil. „Bol som presvedčený, že moja imunita musí byť predsa voči nejakej chripôčke neprekonateľná,” hovorí. Keď ho po trailovom behu začali páliť pľúca, pripisoval to práve zdolaným 20 km v horách s 1000 m prevýšením v mrazivom počasí.

Lenže pálenie pľúc pokračovalo, a tak prišiel na rad test. „To mi už vyšiel ´Čierny Peter´. Nastúpili 40 stupňové horúčky a neskutočné bolesti pohybového aparátu. Nevedel som chodiť, nevedel som sa ani hýbať a toto celé trvalo šesť dní. Potom choroba ustúpila.“ Prvý deň po karanténe vysadol na bicykel. „Po 40 km som ledva prišiel domov. Prvý beh som skúsil asi na štvrtý deň. Teraz som už mesiac po covide a stále nie som vo svojich tempách,” priznáva.

Pred covidom behával pohodové polmaratónové tempo pod 5:40, teraz má veľký problém zabehnúť 10 km za hodinu. „Po každom výkone ešte stále pokašliavam a počas choroby som stratil cit v ľavej ruke, ktorý sa mi doteraz nevrátil. Dúfam, že sa mi všetko vráti do normálu a ja sa budem môcť vrátiť k svojim 100-kilometrovým výjazdom na bicykli alebo bežeckým desinkám pod 50 minút či k plávaniu, kde pľúca potrebujem mať najviac fit. Keďže som triatlonista, tento pocovidový stav ma straší. Pevne verím, že do leta už bude všetko v poriadku.

Petra

Covid-19 sa nevyhol ani Petre Pukalovičovej, výbornej bežkyni a zakladateľke bežeckého klubu She runs. Na rozdiel od Michala, jej choroba mala miernejší priebeh. „Spomínam si, že pár dní pred pozitívnym testom som bežala ťažký fartlekový tréning, na ktorom som sa cítila veľmi dobre a vo forme. Týždeň na to som už ležala s teplotou v posteli. Tri dni som mala teplotu do 38 °C a dve noci horúčky okolo 39 °C. Potom som sa už cítila fajn, len som stratila na pár dní chuť a čuch. Našťastie som nepociťovala žiadne problémy s dýchaním, ani tlaky na hrudi, nemala som ani kašeľ,“ spomína.

K behaniu sa vrátila asi 15 dní potom, ako jej ustúpili teploty. Na svoj prvý beh si pamätá úplne presne. „Išla som na Železnú studničku a zabehla som 5 km. Dýchalo sa mi veľmi ťažko, pocitovo, ako keby som sa nedokázala nadýchnuť do úplne plných pľúc a keď som dobehala, poriadne som sa rozkašľala.

Po troch behoch sa našťastie tento pocit vytratil – ako keby si pľúca museli zvyknúť opäť pracovať intenzívnejšie. „Čo mi však dlhšie spôsobovalo problémy, boli pulzy. Behávala som len voľné behy, ale tep mi skákal ako na húsenkovej dráhe. S tým súvisí samozrejme aj kondička – nevládala som ani zďaleka behať tak, ako predtým. V podstate až teraz – po štyroch mesiacoch nabieham na tréningový režim, aký som mávala pred covidom,“ priznáva.

Pri 5 km teste, ktorý si Petra robí každý mesiac, bola pred covidom na úrovni 3:45 na 5 km, dva mesiace po covide mala tempo 4:10. „Teraz, štyri mesiace po covide, som na úrovni 3:50 na 5 km,“ spresnila.

Keďže sa zatiaľ presne nevie, aké môže mať covid-19 dlhodobé následky, nechcela nič podceniť a ťažkým tréningom sa radšej vyhýbala. „Preto by som aj čitateľom, ktorí prekonali covid, chcela odporučiť, aby sa s tréningom nikam neponáhľali a začínali naozaj pozvoľna. Aktuálne nám naozaj nič neutečie a osobné rekordy na nás počkajú. Dôležité je byť zdravý a užívať si pohyb,“ uzatvára.

Vlado

Najľahší priebeh covidu zo všetkých troch bežcov mal Vlado Lorenc. Že je pozitívny, zistil úplnou náhodou. Aby mohol chodievať do prírody behať so psom, podstúpil antigénové testy. O tri dni mu covid potvrdil aj PCR. Bolo to preňho veľké prekvapenie, lebo okrem nákupov potravín nikam medzi ľudí nechodil, otužoval sa a mal výbornú formu.

 „Nemal som žiadne príznaky, ani teplotu, len k večeru som sa niekoľko dní cítil trochu viac unavený,“ hovorí. Preto sa nevedel dočkať konca dvojtýždňovej karantény, aby mohol opäť vybehnúť. „Behať som sa vybral hneď, ako to bolo možné. Tempo bolo presne také, ako sa dalo čakať po dvojtýždňovom ničnerobení. Ale nejaké vážnejšie problémy som necítil,“ tvrdí.

Prvý beh šiel opatrne, 10 km v tempe 5:40, no o dva dni pridal a 11 km zabehol tempom 5:00. Nasledovali obdeň dva 18 km behy s prevýšením skoro 500 m. „To sa už ale ozval môj kamarát virológ Boris Klempa, ktorý videl moje behy na Strave, a tak trochu mi vyčistil žalúdok. Vraj či si chcem uhnať dlhodobý covid a ďalšie problémy. Tak som zase spomalil.“

Uplynul presne mesiac, čo Vladovi skončila karanténa. Hoci sa cíti veľmi dobre, do ťažších tréningov sa zatiaľ nepúšťa. Oprášil cestný bicykel a strieda ho s oddychovými behmi. „Aj preto, že u mojej manželky mal covid ťažší priebeh a späť do formy sa dostáva len pomaly, behám s ňou pokojným tempom,“ uzatvára.

Čo na to odborníci?

Výborný článok o tom, ako sa vrátiť k tréningu po covide, z pera MUDr. Kataríny Bergendiovej, nájdete na tejto stránke. Môžete sa v závere jej článku podeliť aj o svoje vlastné skúsenosti s covidom vyplnením dotazníka pre športovcov. 

Ak vás koronavírus poriadne potrápil, môžete využiť aj špeciálne na rekonvalescenciu určené rehabilitačné cvičenia. Vznikli na základe odporúčaní talianskej univerzity UNIVPM v Ancone a neurorehabilitačnej kliniky pod záštitou talianskej spoločnosti pre rehabilitačnú a fyzikálnu medicínu. Tieto cviky nájdete v appke BodyFix.io.

Redakcia portálu Lekar.sk
BehZdravý život
covid-19horúčkapohyb a športsvalová bolesťťažkosti s dýchanímúnavazdravý životný štýl