14.03.2025 • 5 minút na prečítanie

Cítite sa pod psa? Ste v strese? Vyskúšajte 4 metódy, ktoré vám môžu pomôcť byť znova v pohode

Duševné zdravieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Vedeli ste, že duševné problémy skracujú život v priemere až o takmer 15 rokov? Rovnako, ako sa staráme o svoje fyzické zdravie, mali by sme preto dbať aj o to, čo sa deje v našej mysli. Poradíme, ako sa dostať opäť do formy a plávať bezstarostne životom.

V dnešnej dobe, keď sa čoraz viac hovorí o duševnom zdraví, je dôležité uvedomiť si, že starostlivosť oň by nemala byť len reakciou na problémy. Aj v prípade duševného zdravia je dôležitá prevencia. 

Podľa štatistiky zdravotnej poisťovne Dôvera v roku 2024 stanovil lekár diagnózu spojenú s duševným zdravím zhruba 260-tisícom poistencov. Pre lepšiu predstavu – každý siedmy poistenec Dôvery má duševné problémy. Medzi najčastejšie patria neurotické, stresom podmienené poruchy a afektívne poruchy.

Odbornú pomoc častejšie vyhľadávajú ženy ako muži. Najboľavejšiu dušu majú ženy vo veku 50 – 59 rokov.

„Ak si údaje najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne vynásobíme tromi, získame
reprezentatívny prehľad o stave duševného zdravia celej slovenskej populácie, čo sú
alarmujúce čísla,“ povedal Roman Mužik, manažér stratégie a inovácií v zdravotníctve
z Dôvery.

Znepokojivo narastá aj počet poistencov, ktorí užívajú antidepresíva. Oproti roku 2019 ich počet stúpol takmer o 10 %. Za povšimnutie stojí, že spotreba antidepresív sa najrýchlejšie rozširuje u mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov

Platí, že keď trpí duša, zákonite sa to odráža aj na našom fyzickom zdraví. Ľudia s vážnymi duševnými ťažkosťami majú oproti štandardnej populácii 2 až 3-krát vyššie riziko rozvoja hypertenzie a metabolického syndrómu.

Preventívna duševná prehliadka – o čo ide?

Veselá myseľ a pokojné srdce sú najlepším liekom na zdravie. S týmto slovenským príslovím sa nedá nesúhlasiť, no udržať si mentálnu pohodu je v tejto hektickej dobe dosť náročné. Ak cítite, že vás stres, rôzne tlaky v práci či rodine tlačia k zemi, neváhajte a kontaktujte svojho lekára.

Podľa všeobecnej lekárky Jany Bendovej je dnes starostlivosť o duševnú pohodu dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. „Digitálne nástroje, ako sú mobilné aplikácie na relaxáciu, meditáciu, či sprievodcovia zvládaním stresu, umožňujú ľuďom starať sa o duševné zdravie aj v každodennom zhone,“ tvrdí.

Psychologické vyšetrenie síce nie je súčasťou klasickej preventívnej prehliadky, no svoju ubolenú dušu by ste takisto nemali zanedbať. Dôvera sa rozhodla podať pomocnú ruku a prichádza s „preventívnou duševnou prehliadkou“. „Našim poistencom ponúkame štyri nástroje. Pomôžu im napríklad posúdiť vážnosť ich duševnej nepohody a ponúkame aj pomoc psychológa,“ dodal Mužik.

Štyri benefity, ktoré môžu pomôcť vašej duši

Ak neviete posúdiť, či máte len zlú náladu, alebo je vaše duševné rozpoloženie vážnejšie, urobte si rýchly test. Na stránke Dôvery v sekcii duševného zdravia nájdete jednoduchý dotazník, ktorý vám pomôže vyhodnotiť stav vašej duševnej pohody za posledné dva týždne. 

Následne si môžete vybrať zo štyroch rôznych možností, ktoré vám pomôžu prinavrátiť spokojnosť do vášho života.

„Ponúkaná preventívna duševná prehliadka nie je preventívkou podľa platných zákonov
a nepredstavuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je to užitočná pomôcka a šikovný
sprievodca hneď po ruke, ktorý pomôže predísť ťažkostiam a zároveň je nablízku, keď nás už niečo trápi,“ spresnila Monika Rusnáková, terapeutka pre oblasť duševného zdravia v Dôvere.

1. Online konzultácia

Online poradenstvo ponúka čoraz populárnejšiu alternatívu k tradičným sedeniam s psychológom alebo koučom. Vďaka internetu a moderným technológiám môžete získať odbornú pomoc z pohodlia domova, alebo kdekoľvek sa práve nachádzate. Výhodou je ušetrený čas, peniaze a pre niekoho tak dôležitá anonymita.

Poistenci Dôvery môžu využiť takúto formu pomoci so zľavou s odborníkmi zo spoločností Mojra, Hedepy alebo ksebe. Uplatniť si môžete 2 zľavové kupóny za kalendárny rok na online konzultácie spolu v hodnote 30 eur (2×15 eur).

2.  Samodiagnostický nástroj 

Samodiagnostický nástroj je vyvinutý v spolupráci s lekármi a pracuje na báze učiacej sa umelej inteligencie. Na základe vašich príznakov, ktoré vyplníte v dotazníku, dokáže určiť pravdepodobnú diagnózu a odporučí čo ďalej. Obsahuje tisícky príznakov a vyše 800 diagnóz.

Pre poistencov je zadarmo a nájdete ho v mobilnej aplikácii Dôvery

Zdroj: Freepik.com 

3. Mobilná aplikácia VOS: Duševné zdravie & denník 

Rozšírenú verziu aplikácie majú poistenci Dôvery bezplatne a môžu ju využívať už tínedžeri od 15 rokov. Nájdete v nej rôzne nástroje na upokojenie: 

  • online denník s opisom dôvodov, prečo sa človek necíti dobre
  • Chatmind – neobmedzený prístup do online chatu s AI psychológom
  • dychové cvičenia
  • relaxačné metódy
  • afirmácie a citáty

 4. Umenie spokojného rodičovstva

Mať dieťa prináša so sebou obrovskú radosť a naplnenie, no zároveň aj množstvo výziev a zodpovednosti. Ako sa s tým popasovať a nájsť radosť z rodičovstva sa môžete naučiť aj na 9-týždňovom online programe vedenom certifikovanou koučkou Lenkou Siklienkovou.Ako poistenci Dôvery máte nárok na zľavu 50 %.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Duševné zdravieZdravý život