Proteín v moči, známy ako proteinúria, je prebytok bielkoviny nachádzajúcej sa vo vzorke moču. Proteín je jednou z látok identifikovaných počas testu na analýzu obsahu moču. Nízke hladiny bielkovín v moči nepredstavujú žiadnu abnormalitu. Dočasne vysoké hladiny bielkovín v moči nie sú neobvyklé, a to najmä v mladšom veku u ľudí po cvičení alebo počas choroby. Pretrvávajúce vysoké hladiny bielkovín však môžu byť príznakom ochorenia obličiek.
Pri začínajúcich problémoch s obličkami nemusia byť vykazované žiadne príznaky. To je dôvod, prečo je test moču nevyhnutný aj na detekciu proteínu v moči.
Okrem proteinúrie môžu príznaky ochorenia obličiek zahŕňať:
Pokiaľ je žena tehotná, prítomnosť bielkoviny v moči môže byť známkou preeklampsie, nebezpečného stavu, ktorý spôsobuje vysoký krvný tlak. Ďalšími príznakmi preeklampsie sú bolesti hlavy, poruchy zraku, bolesť brucha, nevoľnosť, menej časté močenie a dýchavičnosť.
Dva najčastejšie rizikové faktory pre proteinúriu sú cukrovka a vysoký krvný tlak (hypertenzia). Medzi ďalšie príčiny patria:
K rizikovým faktorom patria:
U niektorých ľudí je problémom státie – počas stoja sa im do moču dostáva viac bielkovín. Ide o stav známy ako ortostatická proteinúria.
Testovanie na proteín v moči sa vykonáva pomocou analýzy moču. Tento jednoduchý test dokáže určiť hladiny bielkovín a možno ho vykonať v ordinácii lekára. Po odobratí vzorky sa moč testuje v odmerke, do ktorej sa ponorí testovací papierik. Po styku s močom sa zafarbí vplyvom chemických reakcií a teda aj v tom prípade, ak moč obsahuje veľké množstvo bielkovín.
Pokiaľ analýza moču preukáže na prítomnosť bielkovín, v rámci diagnostiky je možné podstúpiť ďalší test moču alebo testy na zistenie, či sa u pacient nevyskytuje ochorenie obličiek. Súčasne sú dostupné aj krvné testy na meranie rýchlosti glomerulárnej filtrácie (GFR), ktorá môže odhaliť, ako a či správne obličky filtrujú krv.
Aj keď jednoduchý test moču detekuje veľké množstvo proteínu, musí sa vykonať chemická analýza, aby sa zistili menšie množstvá známe ako mikroalbuminúria. Ľudia s diabetom môžu byť testovaní raz až dvakrát ročne na mikroalbuminúriu, čo môže byť včasným príznakom poškodenia obličiek spôsobeného cukrovkou. Mikroalbuminúria môže byť tiež indikátorom možného ochorenia srdca, vysokého krvného tlaku a krvných zrazenín.
Pri abnormálnom výsledku, ktorý detekuje bielkoviny v moči, bude pravdepodobne nariadená u pacienta kontrola hladiny cholesterolu, hladinu cukru v krvi a krvný tlak, z dôvodu určenia, aké sú príčiny proteinúrie.
Proteinúria nie je špecifické ochorenie. Liečba teda závisí od identifikácie a riadenia jej základnej príčiny. Ak je príčinou ochorenia obličiek, je nevyhnutná vhodná liečba. Chronické ochorenie obličiek môže viesť až k zlyhaniu obličiek.
Pri miernej alebo dočasnej proteinúrii nemusí byť potrebná žiadna liečba. Lieky sa predpisujú najmä u ľudí s diabetom a / alebo vysokým krvným tlakom. Môžu pochádzať z dvoch skupín liekov – ACE inhibítory (inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu) alebo ARB (blokátory angiotenzínových receptorov).
Správna liečba – najmä u pacientov s chronickým ochorením, ako je cukrovka a vysoký krvný tlak – je nevyhnutná na prevenciu progresívneho poškodenia obličiek, ktoré spôsobuje proteinúriu.
Proteinúrii sa nedá zabrániť, ale dá sa kontrolovať. Mnohé z príčin môžu byť liečené (diabetes, vysoký krvný tlak, preeklampsia a ochorenie obličiek), čo umožňuje lekárovi pomôcť zlepšiť stav pacienta.